Vyskúšali sme za Vás: 2.liga Inter Bratislava – Bardejov

Druhá liga mi vždy pripadala taká zvláštna. Nie je to ani liga tretia alebo nižšia, kde je to viac menej o nadšení zanietencov. A nie je to ani liga prvá, kde sa točia veľké peniaze a aj na Slovensku sa hráme na profesionálov. Druhá liga je niekde presne na hrane. Sú tam kluby, kde je to stále len o tom nadšení a viac menej amatérskych podmienkach. Ale nájdeme tam aj mužstvá, kde všetko klape a vo vidine postupu sa točia aj slušné peniaze.

KAM NA 2. LIGU?

S hádam prvou daždivou augustovou sobotou bolo rozhodnutie ľahké. Žiadna pláž, bazén, ani vylihovanie pri prenose z Premier League alebo Bundesligy. Ohrdnem aj profesionálov z Trnavy a Slovana a poď ho na druhú ligu. Tí čo sledujú náš facebookový profil vedia, že mám slabosť pre kluby so slávnou históriou, ktoré osud zašantročil do nižších súťaží. A keďže Košice, respektíve Družstevnú pri Hornáde mám celkom od ruky, nehovoriac o tom, že Loky hrá toto kolo až v Trebišove, voľba bola jasná.

HISTÓRIA PRÍSĽUBOM

Inter Bratislava, kedysi slávny bratislavský klub, žijúci v tieni svojho bohatšieho a slávnejšieho rivala cez ulicu, sa po vynútenom konci opäť prebojoval do 2. ligy. Už druhú sezónu Inter hráva na štadióne v Stupave, ktorý je vzdialený od pôvodného domova na Pasienkoch približne 22 kilometrov. Dnes, v 4. kole 2. ligy hostil Partizán Bardejov. Klub kedysi tiež slávny. Od sezóny 1994/1995 pôsobiaci v prvej lige pod vedením Jozefa Bubenka. Toho Bubenka, ktorý o pár rokov priviedol Inter k dvom „double“ za sebou.

Bardejov bol napriek šesťhodinovej ceste na zápas určite favoritom. Prvé tri zápasy ukončil s impozantným skóre 5:0 a 7 bodmi za 2 víťazstvá a 1 remízu. To Inter sa s 2. ligou len zoznamoval a skóre 4-7 a tri body naznačovali, že prvý rok vo vyššej súťaži bude bojom o záchranu.

ŠTADIÓN

Ten kto prichádza na štadión z východu, teda od Bratislavy, dostane príležitosť prejsť celou Stupavou. Kým začiatok mestečka vyzerá ako na Obchodnej ulici spred dvadsiatich rokov, následne váš pohľad musí spočinúť na nádhernom kostole a celý dojem zo Stupavy je razom lepší. Keď už máte pocit, že ste prešli Stupavu celú, tak hneď za zámockým parkom treba odbočiť na Borinku (opravené z Marianky vďaka pravidelným návštevníkom Interu). Nasleduje naozaj úzka cesta bez chodníkov a keď už strácate nádej, tak sa zjaví aj parkovací pruh aj chodník a hlboko pod ním už vidíte zelenú farbu futbalového ihriska.

Zostup od hlavnej cesty k štadiónu je pomerne blatistý, stavebné práce na stupavskom štadióne sú tak zhruba v polovici. Našťastie samotné ihrisko s umelým trávnikom má už vybudované dve tribúny na jednej pozdĺžnej strany. Obe sú ladené do žlto-čiernej a obe sú kryté, čo najmä v dnešnom daždivom počasí prichádza vhod. Po kúpe vstupenky za 3 eurá, ceny zostali bratislavské, si teda treba oklepať topánky a vybrať ľavú alebo pravú tribúnu. Na tej vpravo sú domáci fanúšikovia, na tej vľavo zase aj päťdesiat miestny klietkový sektor pre hosťujúcich „rowdies“.

Vyberám tú vľavo nech mám pohodlie, pochybujem totiž že z Bardejova meral cestu ešte niekto iný okrem futbalistov a realizačného tímu. Šesť hodín cesty a atraktivita 4. kola spraví svoje.

Tribúny sú však celkom slušne zaplnené a neskorší oznam o 520 prítomných divákov len potvrdzuje, že Inter má verných fanúšikov. Žiadne výrazné skoky v návštevnosti. Je jedno ktorú ligu Inter hrá, je jedno v akom meste má domáci štadión, tých päťsto skalných príde vždy.

PRVÝ POLČAS

Začiatok sa niesol presne podľa predzápasových očakávaní. Na trávnik vybehlo 20 futbalistov, 2 brankári, 4 rozhodcovia. Prvých desať minút mal loptu na kopačkách Bardejov, aby v jedenástej minúte dal gól Inter. Erik Prekop, neskorší muž zápasu ma poriadne tvrdú strelu a nebojí sa do toho oprieť ani keď je desať metrov od brány. Po góle opäť Bardejov držal loptu, aby v 33. minúte dostal druhý gól. Opäť od Erika Prekopa, opäť strelou zvnútra šestnástky.

Takýto vývoj skóre nezaskočil len futbalistov Bardejova, ale aj fanúšikov Interu, keďže tribúny zostali ticho. Ako keby sa všetci báli, že druhý polčas bude úplne iný.

PRESTÁVKA

Zásadnou nevýhodou malého štadióna v prestavbe je nedostatok bufetov. Ten v Stupave je pred vstupom na štadión, takže je nutné sa najprv dohodnúť s sbskármi na vstupe, aby bol umožnený aj návrat po výstupe k bufetu. Navyše kapacita bufetu bola prispôsobená lokálnym zápasom a nie druhej lige.

Pre hráčov však prichádza možnosť osviežiť sa priamo na hracej ploche, keďže umelý trávnik treba zavlažovať bez ohľadu na to či prší alebo nie. A tak rozcvičujúci sa hráči musia periférne sledovať, z ktorého ostrekovača začne striekať prúd vody.

DRUHÝ POLČAS

Všeobecné očakávanie na tribúnach bolo, že Bardejov do druhého polčasu vybehne v plnom nasadení. Hlas väčšiny však nemusí mať vždy pravdu. Interisti sa totiž držali taktiky, kto drží loptu, gól nedostane. A tak Bardejov síce behal ale šancí nebolo. A tak keď Erik Prekop v 65. minúte skóroval strelou spoza šestnástky do šibenice, bolo vlastne po zápase. Inter ešte pridal gól v 70. minúte Armandom Mancem po dravom prieniku. Následne v zhruba 80. minúte Jakub Šulc pekne obišiel brankára, ale predtým prebral prihrávku v ofsajde, aby v 90. minúte Elvir Osmani z jedenástky zvýšil na konečných 5:0. To, že Bardejovčania hrali až do poslednej minúty dokazuje, že po odpískanej penalte si dokázali vykoledovať žltú kartu za rečnenie.

PO ZÁPASE

Jasné víťazstvo nad favoritom poteší vždy, ale že na Interi uvidím ďakovačku podobnú tej, ktorú majú na Slovane na KHL by som nečakal. Celkovo to bol však pekný futbal. Jeden gól exkluzívny, dva góly po dôraze v šestnástke, jeden z dravého prieniku a jeden z penalty. Úplne ako v Premier League. Inter pôsobil solídnym dojmom, vedel čo chce hrať a to ako dokázal eliminovať Bardejov v druhom polčase bolo ako z učebnice. Vzhľadom na výsledky Trenčína v lige a dohodu o spolupráci medzi klubmi, pár hráčov z Interu si možno na jar vyskúša aj ligu prvú v drese s logom „This is my Sen“.

Bardejovu tú cestu autobusom domov nezávidím. Dnes mali chaos v obrane a hrozne nesmelý útok. Vzhľadom na ich predchádzajúce výsledky si však myslím, že vedia hrať oveľa lepšie ako ukázali v Stupave.