Ako je na tom slovenský futbal?

Posledné dva zápasy reprezentácie a výrazne lepšie výkony ako sme podávali ešte v júni na Eure ma prinútili zamyslieť. Ako je na tom náš reprezentačný aj klubový futbal? Máme dôvod očakávať postup na majstrovstvá sveta či klub v skupinovej fáze Ligy Majstrov alebo aspoň Európskej ligy? Aká je dlhodobá pozícia slovenského futbalu v porovnaní so zvyškom Európy? A čo si o to má myslieť fanúšik?

Reprezentácia: Európsky lepší priemer

V aktuálnom rankingu FIFA sme na 38. mieste. Ak si urobíme poradie len krajín z Európy, tak sme presne dvadsiaty.

A to je pozícia, ktorá nám dlhodobo patrí.

Dvadsiate miesto nám dáva istotu, že aj v priemernej sezóne sa dokážeme kvalifikovať na majstrovstvá Európy, keďže tam je účastníkov až 24. Dôkazom je ME 2016 aj ME 2020.

Postúpime na ME 2024?

  • Áno (70%, Počet Hlasov 442)
  • Nie (30%, Počet Hlasov 188)

Hlasovalo: 630

Loading ... Loading ...

Zároveň je však jasné, že byť dvadsiaty v Európe je príliš nízko na to, aby sme sa kvalifikovali na majstrovstvá sveta. Tam ide totiž len 13 európskych tímov. A medzi najlepšiu trinástku proste nepatríme.

Iste, byť z dlhodobého hľadiska v priemere dvadsiaty znamená, že občas chytíme skvelú sezónu. Sezónu keď sa v kluboch chytí viacero hráčov základnej zostavy a neprekáža nám ani sneh, ani fujavica. V takej sezóne sme schopní sa kvalifikovať aj na majstrovstvá sveta.

Zároveň však platí, že občas chytíme sezónu keď nehráme ani na úrovni dvadsiateho európskeho mužstva. A vtedy máme problém sa kvalifikovať aj na EURO. Naposledy sme to videli na jeseň minulého roka keď sme v baráži uspeli len s odrenými ušami či túto jar keď sme neporazili ani Maltu ani Cyprus.

Našťastie žiaden extrém netrvá príliš dlho. Už teraz podávame lepšie výkony ako na jar a vraciame sa na pozície kam patríme.

Vieme potrápiť a občas aj poraziť lepšie tímy, ale nedokážeme ich porážať pravidelne. Zato pravidelne dokážeme víťaziť nad horšími tímami, ale občas nad nimi nezvíťazíme.

A tak je jasné, že z dlhodobého hľadiska by mal byť cieľ našej reprezentácie kvalifikovať sa pravidelne na EURO. Majstrovstvá sveta sú len bonusom, ktorý sa podarí raz za dvadsať, možno tridsať rokov ak všetko sadne ako má. Účasť na majstrovstvách Európy by však mala byť latkou, pod ktorú by sme ísť nemali.

Klubový futbal: Európsky podpriemer

Ak sa pozrieme na klubový futbal tam je situácia horšia. V UEFA rebríčku pre nasadzovanie mužstiev do európskych pohárov sme na 31. mieste. (rebríček berie do úvahy výsledky za posledných päť sezón).

To znamená, že na Ligu Majstrov, kde hrá 32 tímov môžeme rovno zabudnúť. Európska liga sa podarí raz za pár rokov a v Európskej konferenčnej lige bude hrať jeden náš tím pravidelne a ďalší občas.

Smutné, ale taká je realita. Slovenský klubový futbal sa jasne vyprofiloval.

Jedna skupina klubov pochopila, že účasť v európskych pohárov je neistá a lepším dlhodobým konceptom bude vybudovať kvalitnú akadémia. Tá bude sťahovať hráčov zo širšieho okolia nehľadiac na hranice.

Ideálnym príkladom je Žilina, ktorá aj pred rozhodujúcimi zápasmi o postup do konferenčnej ligy kľudne pustí talentovaného hráča preč. V akadémii sú ďalší mladíci pripravení nabrať skúsenosti v seniorskom futbale a potom odísť preč. Do Talianska v lepšom prípade, do belgickej druhej ligy v tom horšom.

Taký je proste biznis plán a nedovolím si to hodnotiť negatívne. Proste to tak je.

Druhá skupina klubov si zase svoje miesto našla ako aklimatizačné miesto pre zahraničných hráčov z Afriky a Južnej Ameriky. Tí prídu aby si zvykli nielen na európsky futbal, ale aj na spôsob života, ktorý sa predsa len líši. A po roku či dvoch putujú ďalej.  Opäť legitímny koncept ako sa uživiť na futbalovom trhu.

Tretia skupina klubov je najmenšia. Je v nej podstate len Slovan, a poškuľuje po nej Trnava a možno DAC (aj keď ten sa možno nakoniec uvidí v skupine klubov ako Žilina). V tejto skupine sú kluby, ktoré sa dostanú aj do európskych pohárov. Jeden z nich pravidelne a druhý občas.

Tieto kluby sú aj najnáročnejšie na investíciu majiteľa. Biznis model totiž stojí na niečo takom nepredvídateľom ako sú futbalové výsledky. A tak každý rok musí majiteľ investovať a skúšať privádzať hráčov, ktorí sú nad úrovňou našej ligy. A konkurencia je tak globálna.

Priviesť dobrého hráča znamená, že súťažite s ponukami klubov ako Sheriff Tiraspoľ, či slabšie ruské, lepšie srbské kluby alebo dokonca kluby z druhej bundesligy. A to je už naozaj náročné.

Aj preto je udržanie sa v tejto skupiny príliš závislé na vôli a chuti majiteľa míňať rok čo rok milióny eur s nádejou, že raz vyjde aj Liga Majstrov. A to raz znamená, raz za desať možno dvadsať rokov.

Prispôsobme očakávania a bude nám lepšie

A čo si z toho máme zobrať my fanúšikovia? Jednoducho, nemajme veľké oči.

S účasťou na majstrovstvách sveta nepočítajme, ale keď príde tak si ju poriadne užime. Napokon, také niečo zažije priemerný fanúšik dva maximálne trikrát za život.

Účasť na majstrovstvách Európy však vyžadujme. Neúčasť na nich je na odvolanie trénera a zmenu koncepcie. Sú ciele, ktoré podliezať nemôžeme.

Náš klub v skupinovej fáze Ligy Majstrov je niečo ako reprezentácia na MS. Našťastie sa Liga Majstrov na rozdiel od majstrovstiev sveta hrá každý rok a nie každé štyri, preto je šanca, že raz za desať až päťnásť rokov sa z nej potešíme.

Európska liga bude na Slovensku o niečo častejšie, ale určite nie každú sezónu. A európska konferenčná liga sa tu bude hrať každý rok.

Niekto by povedal, že len ten kto si dáva veľké ciele niečo dosiahne. Ako fanúšik však nechcete mať z futbalu stres a permanentné sklamanie z toho, že váš klub či reprezentácia nie je niekde kde by sme ich chceli mať.

Lepšie je teda pozerať aj na futbal reálnymi očami. A tešiť sa z toho keď to ide, ako napríklad včera aj keď sme prehrali. Zároveň v časoch keď sa nedarí treba myslieť na to, že raz sa to zlepší.

Pochopiteľne vyššie uvedené platí pre fanúšikov. Hráči, tréneri aj funkcionári by nemali premýšľať ako fanúšikovia. Oni by si mali dávať tie najvyššie ciele a robiť všetko pre ich naplnenie. Aby o päť rokov bola naša reprezentácia nie na dvadsiatom mieste v Európe, ale na päťnástom. Aby účasť na majstrovstvách sveta nebola extrémom, ale legitímnou požiadavkou nás fanúšikov.

Posted in BLOG.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *