Ako sme dnes hrali na MS v hokeji 2022

Štvrtok 26.5. – Švrťfinále: Škoda

Dnes pre slovenských reprezentantov skončili majstrovstvá sveta aj sezóna. Nie je to prekvapujúce, keďže do zápasu proti Fínom sme išli ako outsideri. A napriek tomu, že začiatok zápasu nám vyšiel skvele, tak to dopadlo tak ako malo.

Všetkých asi mrzí, že sme prišli o dvojgólový náskok, ale sú krajiny a reprezentanti kde si tĺčú hlavy o stenu, že prišli aj o väčší náskok. Pozdravujeme do Štokholmu.

Mnohí budú dnes tvrdiť, že sme mali smolu a bolo to blízko.

Ja si dovolím nesúhlasiť. Podľa mňa sme boli k postupu cez Fínov na olympiáde bližšie ako dnes.

A pritom sme nehrali zle, ale na súčasných Fínov proste nemáme. Fíni ani za stavu 0:2 nepodliehali panike. Ich hra a systém proste funguje a v našom tíme ešte nie je dosť kvality na to, aby sme ich dokázali poraziť.

V podstate po väčšinu zápasu ho mali Fíni pod kontrolou, aj keď by sme radi videli opak. Aj v čase najväčšej snahy našich reprezentantov to nevyzeralo na to, že by sme tento zápas mali ovládnuť a nebodaj vyhrať.

Aspoň tak som to videl ja.

Celé tieto majstrovstvá sveta ma síce tešilo ako naši bojovali a snažili sa, ale výsledkovo to bolo jedno z tých horších majstrovstiev napriek postupu do štvrťfinále.

Porazili sme len tímy, ktoré porážať dlhodobo chceme a mali by sme. Francúzsko, Kazachstan, Taliansko, Dánsko.

Prehrali sme so všetkými mužstvami, ktoré sú nad nami a medzi ktoré by sme radi dostali. Kanada, Nemecko, Švajčiarsko, Fínsko.

A povedzme si, že napriek atraktívnemu hernému štýlu, ktorý sa páči nielen slovenským fanúšikom stále bojujeme s tým, aby sme sa pravidelne na šampionátoch porážali Nemcov. O Kanade, Fínsku ale aj Švajčiarsku ani nehovorím. Iste, občas ich porazíme, ale z dlhodobého hľadiska za nimi ešte stále zaostávame.

Aj preto by som našim za tieto majstrovstvá sveta udelil známku 3. Neprepadli sme, ale nedosiahli sme nič extra.

Náš nasledujúci program:
Cesta domov
Celý program Majstrovstiev sveta v hokeji 2022 nájdete tu.

Utorok 24.5. – Siedmy zápas v skupine: Takto sa nám to páči

Slovensko – Dánsko 7:1
Góly našich: 2 x Tatár, 2 x Regenda, Slafkovský, Rosandič, Nemec
Program play-off, výsledky aj tabuľky skupín Majstrovstiev sveta v hokeji 2022 nájdete tu.

Obávali sme sa drámy, ale tá sa nekonala. Od začiatku až do konca sme mali zápas pod kontrolou. Bez zbytočných nervov sme teda postúpili do štvrťfinále a predšampionátový cieľ je splnený. A to je fajn, že na bronz z olympiády nepadne tieň smútku.

Iste, pri dnešnom zápase nemožno opomenúť únavu súpera a predpokladám, že kytica s poďakovaním už smeruje na organizačný výbor majstrovstiev. Predsa len dopriať nám dva dni voľna a Dánom naprogramovať Kanadu dvadsať hodín pred zápasom s našimi sa ukázalo ako veľmi užitočné.

Ale ani dánskou únavou nemôžme zakryť to ako sme dnes k zápasu pristúpili. Zodpovedne od začiatku až do poslednej minúty. Všetci hrali tak ako mali. Húska v bráne podal perfektný výkon a aj keď dlho na neho žiadne strely nešli, keď na ne došlo bol pripravený. Obrana skvele bránila, v defenzíve sa nevyskytla jediná chyba. A útočníci strieľali góly.

Čo viac si môžeme priať? Azda len aby sme vedeli zopakovať takýto výkon sedemkrát po sebe v skupine a trikrát v zápasoch play-off.

K dnešnému zápasu sa nedá viac dodať. Všetko si proste sadlo a výsledok tomu zodpovedá.

Vo štvrtok to už bude o inom, ale báť sa nemusíme. Základný cieľ je splnený a ak zopakujeme dnešný výkon, nič nie je nemožné.

Získame na MS 2022 v hokeji medailu?

• Nie (65%, Počet Hlasov 13)
  • Áno (35%, Počet Hlasov 7)

Hlasovalo: 20

Loading ... Loading ...

Vyhraj 8,5 násobok vkladu  ak veríš, že získame medailu – tipni si tu.

Štvrtok 26.5. Štvrťfinále
19:20 Fínsko – Slovensko

Sobota 21.5. – Šiesty zápas v skupine: V utorok sa rozhodne

Taliansko – Slovensko 1:3
Góly našich: Krištof, Sýkora, Tamáši
Program, výsledky aj tabuľky skupín Majstrovstiev sveta v hokeji 2022 nájdete tu.

Povinné víťazstvo síce neexistuje, ale dnes sme ho dosiahli. A tak sa o našej účasti v štvrťfinále rozhodne v utorok, v priamom zápase o štvrté miesto v skupine a postup do štvrťfinále s Dánskom.

Po prvom zápase našich na týchto majstrovstvách sveta sme napísali, že nuda to určite nebude. A potvrdilo sa to, štandardne sa play-off začína až v štvrťfinále, my však vyraďovací zápas zažijeme o dva dni skôr. Musíme vyhrať a sledujúc naše výkony na tomto MS, tak to vôbec nie je istá vec.

Napríklad dnes proti Taliansku sme mali v podstate celý zápas pod kontrolou. Ale aj tak sme z toho aspoň na chvíľu urobili drámu a nechali Talianov znížiť na 1:2. A nemuseli sme, ale stalo sa.

A tak je to s nami celé tieto MS. Hráme dobre, ale nevyužívame šance, nepotvrdzujeme vedenie keď treba a robíme chyby keď netreba.

Dnes sme však v podstate žiadnu nevyrobili a Taliani nie sú natoľko dobrí aby nás potrápili až do konca. Ak si však porovnám ako sa s Talianmi popasovali Nemci, tak vidím veľký rozdiel.

Nechýba nám snaha, ale chýba nám „zabijácky“ inštinkt a disciplína. Včera to bol Pospíšil, dnes sa v hre objavovali malé nedôslednosti. Ako napríklad pri striedaniach, keď napríklad v prvom útoku Tatar poctivo dodržiava frekvenciu stanovenú trénerom, ale taký Slafkovský si tu pridá dvadsať sekúnd, tu tridsať.

Ako keby vyprchal rešpekt z trénera, ktorý tu pred rokmi bol, keď všetci vzhliadali ku Kanaďanovi na striedačke. Teraz sme spolu získali bronz na olympiáde, dobre ho oslávili, už je náš a tak si trocha robíme všetci čo chceme.

A tak pred utorkom je možno na čase pritiahnuť opäť opraty a na ľade robiť tie malé neviditeľné veci, ktoré však prinesú túžený efekt. Budeme držať palce.

Utorok 24.5. 15:20 Slovensko – DánskoCelý program Majstrovstiev sveta v hokeji 2022 nájdete tu.

Piatok 20.5. – Piaty zápas v skupine: Ešteže tak

Kazachstan – Slovensko 3:4
Góly našich: Kollár, Féherváry, Liška, Slafkovský

Sme stále v hre o štvrťfinále a to je dobre.

Sobota 21.5. 19:20 Taliansko – Slovensko Celý program Majstrovstiev sveta v hokeji 2022 nájdete tu.

Streda 18.5. – Štvrtý zápas v skupine: Ako keď tu ešte nebol Ramsay

Švajčiarsko – Slovensko 5:3
Góly našich: Roman, Slafkovský, Takáč

Po zápase s Kanadou sme sa mohli tešiť aspoň z dvoch dobrých tretín. Po dnešnej prehre so Švajčiarskom sa nie je z čoho tešiť.

Výkon našich vyzeral ako z obdobia pred Craigom Ramsayom. Chyby, nedôslednosti, slabá defenzíva, málo striel a záver, ktorý bol neuveriteľne hlúpy.

Už začiatok načrtol ako to bude vyzerať. Prvá minúta, prvá naša presilovka a prvý inkasovaný gól. Iste stáva sa, ale asi nie náhodou všetci upozorňovali, že Švajčiari majú oslabenie perfektne zvládnuté.

A počas zápasu to permanentne potvrdzovali. Ak sme hrali piati na štyroch tak sme neboli pre švajčiarského brankára žiadnou hrozbou, zatiaľ čo náš Húska musel byť permanentne v strehu. Až som chvíľami podozrieval švajčiarského trénera, že tie dve presilovky spôsobené šiestimi Švajčiarmi na ľade je zámer ako nás ničiť.

Pri každom vylúčení švajčiarského hráča sa do mňa vkradol nepokoj, ktorý opadol až v momente keď prišiel súper o dvoch hráčov. Päť na tri v náš prospech síce neznamenalo náš gól, ale aspoň istotu, že žiaden hádam nedostaneme.

A to ako sme sa pripravili o možnosť záverečného tlaku vôjde do trénerských kníh. Naťahovať striedanie v čase keď hráme presilovku a máme vyše minúty na hru bez brankára je neuveriteľne hlúpe. A zodpovednosť je na hráčoch aj na tréneroch. Toto sa proste nesmie stať.

Ale zase to dobre vizualizovalo náš dnešný výkon.

Iste mali sme aj svetlé chvíle, ale bolo ich oveľa menej ako proti Kanade. Nehrali sme priamočiaro a v útoku sme boli málo agresívny. Premýšľam či to Kanada v pondelok brala ľahkovážne, alebo sú Švajčiari naozaj takí dobrí. (A radšej sa prikláňam k tej druhej možnosti).

Smoliarom zápasu je určite Tomáš Tatár. Bez debaty náš najlepší hráč, ten rozdiel v jeho výkone a výkone ostatných je zjavný. Dnes však nemal strelecký deň. Tri čisté góly na hokejke, ale nepadol ani jeden. Dúfajme, že si to odnesie Kazachstan.

„Dobrou“ správou je, že tentokrát netreba postupovú kalkulačku. Situácia je veľmi jednoduchá. Ak chceme štvrťfinále tak musíme trikrát vyhrať, ideálne v základnom hracom čase.

Nie je to nezvládnuteľná úloha, ale už v piatok nás čaká Kazachstan, ktorý už nie je tým mužstvom, ktoré dostalo deväť gólov od Dánov. Takže hra, výkon aj prístup musí byť úplne iný ako dnes.

Situácia je vážna, a nadišiel čas aby do kabíny zostúpil sám Miroslav Šatan a prehovoril. Pretože kredit získaný olympiádou môže rýchlo zmiznúť ak zaváhame v piatok alebo v sobotu..

Piatok 20.5. 19:20 Kazachstan – Slovensko Celý program Majstrovstiev sveta v hokeji 2022 nájdete tu.

Pondelok 16.5. – Tretí zápas v skupine: Dve tretiny fajn, a potom zmar

Zázrak sa dnes nekonal, aj keď dve tretiny sme tomu dávali šancu. V tej tretej to však už nešlo a kvalita Kanady zvíťazila.

Ale budem pozitívny, tie dve tretiny to bol super hokej. Rýchly, s nasadením, odvahou aj správnou agresivitou. Ak by sme tak odohrali aj tretiu tretinu, tak by sa tá prehra akceptovala ľahšie.

Spiatočníci síce začnú počítať, že koľko percent do toho dala Kanada, ale o tom to nebolo. Prvých štyridsať minút sme naozaj hrali dobre.

Nebolo tam málo chvíľ keď musel brankár Thompson vyťahovať zázračné zákroky. Škoda, že my sme si dnes neodpustili dva vlastné góly a jeden brankársky kiks.

Celkovo doplácame na dve veci.

Tou prvou je smola pri streľbe. Dnes tomu nechýbalo veľa a minimálne dvakrát to bolo fakt len náhoda, že gól neskončil v poloprázdnej bráne. Verím, že sa to zlomí a príde zápas keď strelíme päť gólov, z toho tri si dajú súperi sami. Ideálne by bolo keby to prišlo v stredu proti Švajčiarsku, ale je možné, že si na to počkáme až do piatku, nebodaj soboty.

Druhou vecou, ktorú musíme zlepšiť je opúšťanie obrannej tretiny. Dnes sme veľakrát mali puk pod kontrolou, ale miesto založenia útoku, alebo aspoň vyvezenia do bezpečného stredného pásma, sme o puk došli. A následne sa ocitli pod tlakom.

V tomto sa mnohí spoliehame na príchod Feherváryho. Tu však treba upozorniť, že nebude na ľade 60 minút, a stále potrebujeme aj ďalších päť obrancov, ktorí sa v hre zlepšia.

Situácia je teda zložitá, ale určite nie beznádejná.

Streda 18.5. 19:20 Slovensko – ŠvajčiarskoCelý program Majstrovstiev sveta v hokeji 2022 nájdete tu.

Sobota 14.5. – Druhý zápas v skupine: Bol to boj a štvrťfinále vôbec nie je isté

Presne ako sme včera písali, že zápasy našich nie sú nikdy jasné, tak dnes sa to potvrdilo.

Čakám, že najneskôr zajtra si niekde prečítam názor Vinca Lukáča, že za jeho časov sme Nemcom dávali desať. A otázka Ramseyho zotrvania bude otvorená tiež.

Vyhraj 7,5 násobok vkladu  ak veríš, že získame medailu – tipni si tu.

A pritom ten zápas mohol dopadnúť aj opačne, ale tentokrát zlyhal náš útok. A to sme sa strachovali či máme na turnaji dostatočne kvalitnú obranu.

Nemci však z našich útočníkov urobili štatistov bezmocne korčulujúcich po rohoch klziska.

V poslednej tretine sa čakal náš tlak, ale aj ten bol veľmi slabý a chýbali tomu hlavne strely. V zápase sme síce Nemcov prestrieľali 29:16, ale v tretej tretine sme vystrelili len osem krát. A to je poriadne málo, keď si zoberieme, že sme počas tretiny hrali aj presilovku 5:3 a na záver aj bez brankára.

A práve v tej presilovke a v záverečnej dvojminútovke bolo vidno ako nás nemeckí obrancovia efektívne držia v rohoch a blokujú potenciálne strely. Našim nemožno uprieť snahu, ale chýbala tomu prekvapivá myšlienka, kombinácia či strela, ktorá by Grubauera aspoň prinútila zbystriť pozornosť.

Iste sa do reči dostane aj Slafkovský, od ktorého po olympiáde čakáme tak dva tri góly na zápas. Zatiaľ sa však netrafil a budú takí čo nad ním zlomia palicu. Podľa mňa však ukazuje veľkú snahu a je to len otázkou zápasu, maximálne troch a trafí sa.

Po dnešnom zápase zrejme dôjde k zmenám v zložení útokov a takisto sa zmení aj čas na ľade niektorých formácií. A to všetko môže prispieť k tomu, že už najbližšie budeme v útoku oveľa efektívnejší.

A ešte jeden moment ma prekvapil. Minúta a pol pred koncom, Nemci vyhadzujú na zakázané uvoľnenie, naši hrajú bez brankára. A prichádza tápanie či berieme oddychový čas, alebo využijeme, že Nemci nemôžu striedať. Aj zo záberov kamier bolo vidno, že je tam istý nesúlad medzi želaním niektorých hráčov a niektorých trénerov.

Demokracia aj dobrá nálada v tíme je fajn, ale tu by som čakal istú ráznosť od realizačného tímu.

Najbližšie nás čaká Kanada a to bude iný hokej ako proti Nemecku. Konečne dostaneme šancu sa zmerať s tými najlepšími a zistíme či moje slová o tom, že dokážeme zahrať vyrovnaný zápas s každým budú platiť aj v pondelok. Uvidíme či zápas stihne aj Feherváry (ja by som si skôr tipol, že nie) a ak áno tak koho vytlačí zo zostavy (môj tip je, že Gachulinca).

Po dnešku si netreba zúfať, aj keď pri pohľade na dnešné výsledky je kľudne možné, že o postup do štvrťfinále budeme bojovať do posledného zápasu v skupine s Dánskom (utorok 24.5. 15:20). Proste nuda to tieto majstrovstvá nebude.

Pondelok 16.5. 15:20 Slovensko – KanadaCelý program Majstrovstiev sveta v hokeji 2022 nájdete tu.

Piatok 13.5. – Prvý zápas v skupine: Nuda to určite nebude

Francúzsko – Slovensko 2:4
Góly našich: 2 x Regenda, Tatar, Takáč

Najdôležitejšou správou dňa je, že máme tri body a naša cesta do štvrťfinále odštartovala bez zbytočného zaváhania. Náš dnešný výkon mi pripomínal ako keď po dlhom čase naštartujete auto a občas vám pri rozbiehaní zakašle motor.

O našich hokejových reprezentantoch momentálne platí, že dokážu zahrať vyrovnaný zápas s kýmkoľvek. Či hráme s Kanadou, Švédskom, alebo Francúzskom či Dánskom, výsledok nie je nikdy istý. A väčšinou to neskončí rozdielom triedy, ale tak jedného či dvoch gólov.

Dnes sme hrali v rozmedzí veľmi dobre – dobre – zle. Niekedy sme na ľade dominovali a točili súpera v pásme a potom zase točil v pásme on nás. Našťastie v konečnom zúčtovaní tých chvíľ ked sme hrali dobre bolo viac ako tých keď sme nehrali dobre. A vďaka tomu sme vyhrali.

Teraz len bude dôležité ten počet minút keď hráme dobre zvyšovať na úkor tých keď dobre nehráme.

Z našich hráčov by som vyzdvihol hlavne Rybára, ktorý ak mu mierili na lapačku tak bol neprekonateľný. Trikrát však Franúczi skúsili aj druhú stranu a dvakrát z toho bol gól.

Takisto naša presilovka vyzerala celkom dobre a ak ju dokážeme ešte zlepšiť tak môže byť našou silnou zbraňou.

Zlepšiť by sme mali asi v útočnej fáze streľbu a možno občas radšej vystreliť miesto kľučky navyše. Iste ak kľučka vyjde je to súper, ale niekedy mi to pripadalo až príliš. Ako sa vraví vo futbale, nie vždy je dobré hrať ako Brazília a umrieť na krásu, niekedy treba hrať ako Nemecko.

A zrovna Nemci nás čakajú zajtra, hádam ich Kanada dostatočne unaví a opäť vyhráme, aj keď ľahké to nebude.

Posted in BLOG, Hokejový zápisník and tagged .