Ako sme dnes hrali na MS v hokeji 2023

Utorok 23.5. – Siedmy zápas v skupine: A je to v rukách Švajčiarov

Slovensko – Nórsko 4:1
Góly: 4. Hrivík 1:0, 8. Cehlárik 2:0, 16. Lantoši 3:0, 24. Vikingstad 3:1, 59. Pánik 4:1
Program, výsledky aj tabuľky skupín Majstrovstiev sveta v hokeji 2023 nájdete tu.

Škoda, že sme takto nehrali aj proti Kazachstanu. Túto vetu si až do večerného zápasu Švajčiarska s Lotyšskom vypočujete a prečítate veľakrát.

Dnes to konečne vyzeralo dobre nielen výkonovo ale aj výsledkovo. A presne tieto dva faktory sme bohužiaľ dokázali zladiť až v siedmom zápase. A to nás môže mrzieť.

Zápas sme začali veľmi zodpovedne vzadu a efektívne vpredu. Góly strelil hráči troch útokov a konečne sme tak ukázali silu tam kde sme ju čakali.

Druhá tretina bola z našej strany o niečo horšia, ale stále sme Nórov nepúšťali do šancí. A v tretej už bolo jasné, že Nóri nemajú po včerajšom zápase silu na to aby zápas zvrátili.

Bohužiaľ naše útočné obrodenie nevydržalo viac ako dvadsať minúť. Najmä tretia tretina bola eldorádom nepremenených šancí. Rozmýšľam, že ktorá asi najlepšie symbolizuje našú márnosť a nenapadá ma lepšie ako Hudáčkovo netrafenie prázdnej brány v posledných minútach.

Hudáček bude asi tým hromozvodom, na ktorý sa spustí všetok smútok ak nepostúpime. A nie kvôli dnešnej premenenej šanci, ale tak všeobecne kvôli vylúčeniam, neefektivite a nezodpovednosti vo všetkých zápasoch. Aj keď hráčov v tíme je 25 a každý nesie svoj diel zodpovednosti, niekto si to proste odnesie za všetkých.

Dnes sme teda konečne hrali dobre a nikto z fanúšikov pri pozeraní nemal dôvod rozbiť televízor. Mali sme to pod kontrolou od prvej do poslednej minúty.

Uvidíme teda ako to dopadne večer. Švajčiari musia vyhrať v základnom hracom čase, aby toto nebolo posledné vydanie rubriky „Ako sme dnes hrali“.

Ak Švajčiari vyhrajú, tak postúpime zo štvrtého miesta a v štvrťfinále sa vo štvrtok (pravdepodobne o 15:20) v Tampere stretneme s USA. Ak Lotyši dnes získajú čo len bod tak zajtra miesto do Tampere naši reprezentanti poletia domov.

Švajčiari nakoniec podľahli Lotyšom 3:4 po predĺžení a síce im snahu uprieť nemôžeme, ale výsledok nedodali, takže zajtra odletia naši hokejisti domov.

Náš nasledujúci program:
Štvrtok 25.5. LET DOMOV
Celý program Majstrovstiev sveta v hokeji 2022 nájdete tu.

Nedeľa 21.5. – Šiesty zápas v skupine: Sme zachránení

Slovinsko – Slovensko 0:1
Góly: 21. Pánik 0:1

Dnešný zápas priniesol dve dobré správy. Tou prvou je, že už ani teoreticky nemôžeme vypadnúť. Vypadávajúcim sa dnes definitívne stalo Slovinsko. A tou druhou dobrou správou je, že sme stále v hre o postup do štvrťfinále.

Výhodou je, že nemusíme veľa počítať aby sme sa dobrali k tomu ako postúpiť. V podstate to bude všetko veľmi jednoduché, žiadne zložité počty.

Cesta do štvrťfínále vedie cez víťazstvo nad Nórskom v základnom hracom čase v utorok o 11:20. Potom však budeme musieť dúfať, že Švajčiarsko porazí Lotyšov v základnom hracom čase. Ak Lotyši v utorok o 19:20 získajú čo len bod tak postupujú oni.

Stále veríte, že získame medailu? Tipnite si za dvojciferný kurz a získajte bonus 30€ TU.

Podľa dnešného výkonu našich by som si však veľké nádeje na postup nerobil. Hra aj celý zápas nestáli za nič.

Od začiatku majstrovstiev síce opakujem, že s našimi pod vedením Ramsayho nikdy nie je nuda, dnes však bola. Slovinci zúfalo potrebovali aspoň bod aby boli v hre záchranu a podľa toho aj hrali. Nie sú to žiadni šampióni, ale my sme sa im vcelku úspešne prispôsobili.

Zaujímavosťou je, že Slovinci už druhý zápas na majstrovstvách sveta prehrali 0:1 (s Nórskom a s nami). Dosť to vypovedá o kvalite ich útoku, ale obranu tiež nemajú bohvieakú. V šiestich zápasoch dostali až 23 gólov, ale len jeden od nás.

Nehráme proste tak dobre ako by sme chceli a asi už vôbec nie tak ako tréneri pred zápasom naplánujú. Po šampionáte asi bude viac času zhodnotiť kde presne sa stala chyba. Ale asi to nebude úplne len o nezvládaní zápasov keď musíme.

V podstate aj zápasy proti Kanade a Švajčiarsku sme sa intenzívne bránili po väčšinu času. Bohužiaľ solídne výsledky nám zakryli nemohúcosť v útoku (priemer vstrelených gólov na zápas máme pod 2,00!) a slabiny v obrane.

Dnes sme však ťažili z toho, že Slovinci nie sú tímom, ktorý by ich dokázal využiť.

A to je asi tak všetko čo sa dá o dnešnom zápase napísať. Uvidíme ako to dopadne v utorok. Na majstrovstvách sveta platí, že od štvrťfínále začína nový turnaj. Tak dúfajme, že ten nový turnaj bude aj s nami.

Utorok 23.5. 11:20 Slovensko – Nórsko

Piatok 19.5. – Piaty zápas v skupine: A okrem štvrťfinále začíname hrať aj o záchranu

Kazachstan – Slovensko 4:3 po sam. nájzadoch
Góly: 15. Koch 0:1, 22. Starchenko 1:1, 25. Orekhov 2:1, 26. Rymarev 3:1, 49. Pánik 3:2, 57. Regenda 3:3

Stalo sa presne to čo ho sme sa obávali. Prvý zápas, ktorý sme museli vyhrať sme nezvládli.

Nebolo to po prvý raz a asi ani naposledy. V momente keď musíme tak nehráme dobre ako keď len môžeme. Upozorňovali sme na to včera po zápase so Švajčiarmi aj dnes ráno v našich tipoch.

Dnes proti Kazachstanu to bol od začiatku veľmi vlažné z našej strany a prvý gól nás len utvrdil v tom, že to zvládneme aj na polovičný plyn. Potom však prišiel päťminútový uragán na začiatku druhej tretiny a bolo jasné, že teraz treba zabrať naplno.

Predpokladám, že istú rolu v tom zohrala aj únava po zápase so Švajčiarmi, ale aj tak to chcelo od začiatku úplne iný prístup.

Získame medailu? Tipnite si za dvojciferný kurz a získajte bonus 30€ TU.

Našťastie v tretej tretine sa konečne chytil nanovo zložený prvý útok. Trio Regenda – Hrivík – Pánik zabralo v kritickej chvíli a vybojovalo aspoň bod.

Škoda len, že ostatné útoky sa dnes nepripojili a nakoniec sme prehrali.

Tentokrát nám zlyhala však aj obrana. Nemôžeme dostať v takom rýchlom slede tri góly. A Hlavaj nás síce držal 65 minút, ale v samostatných nájazdoch to už nedal.

Tu treba pochváliť Kazachov ako zvládli samostatné nájazdy. Dať štyri góly zo štyroch nájazdov to sa často nevidí. Ako keby sa poučili z predĺženia keď išiel Rymarev dvakrát sám na brankára Hlavaja a neuspel. Rýchlo si uvedomili, že netreba špekulovať a treba rýchlo strielať. Až na jeden blafák prišli tri strely a Hlavaj si na puk už nesiahol.

Dnešná prehra tak náš postup do štvrťfinále poriadne komplikuje. Všetko ešte nie je stratené, ale zvyšné dva zápasy proti Slovinsku (v nedeľu) a Nórsko (v utorok) musíme vyhrať. A viete ako to je keď niečo musíme.

A ak aj vyhráme tak musíme dúfať, že nám niekto pomôže. Pretože momentálne sa o postup uchádzajú okrem nás aj Lotyši, Kazaši a Nóri. A Slovinci v nedeľu musia bodovať ak sa chcú zachrániť. Čo mi pripomína, že ak náhodou dvakrát prehráme tak môžeme z áčka aj vypadnúť.

Nedeľa 21.5. 15:20 Slovinsko – Slovensko

Štvrtok 18.5. – Štvrtý zápas v skupine: Tri dobré a tri zlé správy

Švajčiarsko – Slovensko 4:2
Góly: 6. Siegenthaler 1:0, 25. Niederreiter 2:0, 26. Kudrna 2:1, 40. Regenda 2:2, 47. Marti 3:2, 60. Haas 4:2

Posledný zápas, v ktorom sme mohli bodovať ale nemuseli je za nami. Dnešná prehra so Švajčiarmi priniesla okrem straty bodov tri dobré a tri zlé správy.

Tri pozitíva

Dokázali sme sa dotiahnuť z dvojgólovej straty, čo nebolo úplne samozrejmé. Zdvihnúť sa takto v zápase, kde zjavne ťaháme za kratší koniec nie je vôbec jednoduché.

Fungujú nám oslabenia, v ktorom sme naposledy inkasovali proti Čechom. A v posledných dvoch zápasoch sme ich nehrali málo. Napriek tomu sme ich dokázali ubrániť.

Tretím pozitívom je, že Hlavaj je parádny brankár a držal nás dnes v hre až kým neuvoľnil bránu šiestemu útočníkovi. Vždy keď sme dosiahli úspech tak sme mali nečakane skvelého brankára.

Tri negatíva

Tou najdôležitejšou správou je, že sme Švajčiarom väčšinu zápasu nestíhali. Posledných päťnásť minút zápasu sme mali problém vyviesť puk z vlastnej tretiny. Rýchlosť a napadanie Švajčiarov boli na takej úrovni, že sme v podstate len zúfalo odhadzovali puky.

Je však otázne koľko tímov na tomto šampionáte dokáže hrať v takom tempe ako náš dnešný súper. Mám pocit, že Česi nie a Kanada možno áno, ale určite nie taký dlhý čas ako Švajčiari dnes. A možní súperi v štvrťfinále z druhej skupiny (Švédi a Fíni) asi okrem Američanov vyznávajú iný štýl.

Ďalším negatívom sú naše vylúčenia. Aj keď sme ich počet zredukovali na tretinu oproti zápasu s Kanadou, stále mi to pripadá veľa. A hlavne keď sú výsledkom nedisciplinovanosti ako je Kňažkov spôsob oslavy gólu.

A tretím negatívom je, že síce sme dokázali dať Švajčiarom dva góly. Čo nie je samozrejmosť, keďže ide o prvé a jediné góly čo zatiaľ na majstrovstvách inkasovali. Avšak útok nám jednoducho nefunguje. Najmä prvá formácia, Hrivík, Pánik, Hudáček, od ktorých góly čakáme najviac, nehrajú v útoku dobre.

Pred nasledujúcou trojicou zápasov by bolo dobré aspoň dve z troch negatív odstrániť a udržať všetky pozitívne veci z dneška.

Od zajtra to totiž už bude hlavne o bodoch, pretože napriek tomu, že sme porazili Lotyšsko a získali bod s Kanadou, si zaváhanie zatiaľ nemôžeme dovoliť. V závetri číhajú Lotyši, ktorí prehru s nami odčinili víťazstvom nad Čechmi. Od zajtra teda musíme vyhrávať.

A dnešný zápas nám ubral kopec síl a zdá sa, že sme prišli aj o obrancu Grmana. Na Kazachstan síce zahrať vieme, ale ľahké to určite nebude.

Piatok 19.5. 19:20 Kazachstan – Slovensko

Pondelok 15.5. – Tretí zápas v skupine: Brankárska extraliga

Slovensko – Kanada 1:2 po sam. nájazdoch
Góly: 8. Neighbours 0:1, 16. Cehlárik 1:1, rozhodujúci samostatný nájazd Quinn 1:2

No povedzme si hneď na začiatku, že s našou reprezentáciou nie je šanca sa nudiť. Aj dnes to bolo 65 minút strhujúceho hokeja. Ja viem skóre 1:1 naznačuje niečo iné, ale realita bola taká, že pri takomto hokeji určite nezaspíte. A nielen pri ňom ale vysoký tep vám zostane až do ďalšieho dňa.

Začnem pozitívami. Tímova hra, skvelá obrana a excelentný Samuel Hlavaj.

Treba sa mi ospravedlniť. Tiež som pred majstrovstvami tŕpol, že ako to zvládnu naši medzinárodne nepreverení brankári. A zvládajú to perfektne. Škorvánek mal päť skvelých tretín zo šiestich a tri body proti Lotyšsku sú aj jeho zásluha. Hlavaj zakontroval výkonom ako z učebnice. Nečudujem sa, že mu je už slovenská extraliga málo.

Nezávidím trénerom ten výber brankára v nasledujúcom zápase proti Švajčiarom. Jeden bol lepší ako druhý. Obavy spred šampionátu sa nenaplnili, brankári sú jednoznačne najväčšími oporami.

A hneď po ních je tu obrana. Iste gól Kanady ide na ich vrub, aj potom tam bolo pár chybičiek, ale celkovo to bol nadpriemerný výkon. A hlavne obetavý.

Jedinými slabinami tak zostáva premienanie šancí a nedisciplinovanosť. Hudáček bol v takom laufe, že by dnes určite gól ešte strelil. Miesto toho príde hlúpy faul a polovicu zápasu sme bez neho. Určite by sa zišiel pri presilovkách aj v samostatných nájazdoch. Takto ešte budeme tŕpnuť či o neho neprídeme aj na ďalšie zápasy. Okrem toho sa zranil Cehlárik, náš dnešný jediný strelec, a tak sme bez kanoniera.

Bez urážky, ale efektivitu máme zatiaľ mizernú. Už teraz sa teším keď príde ten zápas, keď nám to začne padať. A taký zápas určite príde.

Nedisciplinovanosť je ďalším problémom, ktorý treba urýchlene riešiť. Toľko vylúčení a toľko zbytočných faulov, bez ktorých by sme mohli žiť a dýchať aj v záverečných minútach. Ja viem, že časť z toho treba pripísať neskúsenosti, ale aj keď si to diskontujeme týmto faktorom tak sme hrali v oslabení príliš často.

A druhá tretina bola jeden veľký očistec, našťastie nás podržal Hlavaj. Nebude asi náhoda, že práve v tretine keď máme ďalej striedačku máme problém. V sobotu aj dnes sme práve v druhej tretine boli pod najväčším tlakom.

Suma sumárum však po dnešnom zápase vládne určite spokojnosť. Dostať od Kanady len jeden gól a zároveň byť stále v hre o víťazstvo je super. Samostatné nájazdy sú lotériou, takže sa tou prehrou netreba trápiť. Bod je super, dáva nám extra priestor pri prípadnom zaváhaní.

Nasledujúce dva dni máme voľno a treba dúfať, že sa dá Cehlárik dokopy, natrénovať druhé tretiny a zopakovať si že faulovať sa nemá. Ak to zvládneme, tak sa nemusíme báť nikoho a s každým môžeme zohrať vyrovnaný (aj víťazný) zápas.

Už teraz sa teda teším na štvrtok proti Švajčiarsku. A schválne tipli by ste si naše víťazstvo? Ja som na pochybách, Švajčiari vyzerajú fakt dobre a v prvých dvoch zápasoch neinkasovali. Navyše sa nám proti nim nedarí. Ak nám však veríte, tak kurz vás odmení a k nemu dostanete aj 30€ len za registráciu TU.

Štvrtok 18.5. 19:20 Švajčiarsko – Slovensko

Sobota 13.5. – Druhý zápas v skupine: Takto sa nám to páči

Slovensko – Lotyšsko 2:1
Góly: 1. Sukeľ 1:0, 37. Abols 1:1, 51. Hrivík 2:1

Presne takýto zápas sme potrebovali a presne na takýto zápas sa hrozne dobre pozerá.

Potrebovali sme vyhrať a to, že to nebola jednoduchá výhra, ale vybojovaná, je extrémne dôležité. Nebolo to lahké, ale tím to zvládol. A to sa nám v dobrom ešte vráti.

Zároveň sa na to veľmi dobre pozeralo. V prvej polovici to malo spád, bolo to rýchle. A v druhej keď už hráčom ubúdali sily, tak to zase bolo neuveriteľne dramatické.

A tu musím oceniť aj Lotyšov. Nepoložil ich inkasovaný gól v prvej minúte, čo im mohlo pripomenúť včerajší zápas s Kanadou. Prežili prvú tretinu, v ktorej sme ich tlačili a potom dokázali získať prevahu a poriadne nás zatlačiť. Veľmi dôležité pre nich bolo aj to, že nehrali ani jedno oslabenie. Takú disciplinú im môžeme len závidieť. To ich jediné vylúčenie bolo pritom vyslovene zámerné, aby vyprokovali niektorého z našich a znížili počet hráčov na ľade. Nemôžem si pomôcť, ale bolo mi trocha ľúto.

Avšak oveľa väčšiu radosť mám z našeho víťazstva. Prvá tretina bola úplne skvelá. Tá rýchlosť a agresivita z našej strany bola nádherná. Navyše v obrane sme boli absolútne pevný.

Škoda, že v druhej tretine to už neplatilo. V útoku nám chýbal strelecký inštinkt a v obrane už prichádzali chyby.

Tá Okuliarova strata puku v útoku bola len vyústením našej opadajúcej sily. Našťastie to všetko dobre dopadlo, aj keď vyrovnanie nebolo ďaleko.

Do ďalších zápasov musíme dúfať, že sa prebudia práve útočníci, na ktorých spoliehame. Dva góly na zápas je proste málo, najmä keď naša obrana určite zažije aj zápas, v ktorom urobí viac chýb. A práve vtedy budeme potrebovať zopár strelených gólov navyše.

Zajtra máme oddych a v pondelok nás čaká Kanada. Zápas, v ktorom naozaj nemusíme, ale môžeme. A to je vždy tá najlepšia možná štartovacia pozícia. Tak hádam prekvapíme.

Pondelok 15.5. 15:20 Slovensko – Kanada

Piatok 12.5. – Prvý zápas v skupine: Oveľa lepšie ako sme čakali

Slovensko – Česko 2:3
Góly: 5. Chromiak 1:0, 7. Červenka 1:1, 11. Rosandič 2:1, 14. Sedlák 2:2 (oslabenie), 19. Sedlák 2:3 (presilovka)

Prvý zápas našej reprezentácie na Majstrovstvách sveta prekonal očakávania. A prekonal nielen očakávania nezainteresovaného pozorovateľa, ale aj fanúšika slovenského tímu.

Zápas bol neuveriteľne napínavý a rušný. Nebola tam ani jedna minúta keď by sa nič nedialo. Naozaj skvelý úvod šampionátu.

Teda skvelý by bol ak by sme získali aspoň bod. Takto to bolo veľmi zaujímavé a môžeme trocha ľutovať, že náš útok, na ktorý spoliehame nakoniec nedal aspoň gól viac.

Škoda je to preto, lebo keď sme útočili tak sme si dokázali vypracovať šance. Navyše český brankár Hrubec bol naozaj zrelý na zopár gólov navyše. Bohužiaľ v strieľaní gólov zlyhali práve hráči (Hrivík, Cehlárik, Pánik, Hudáček), od ktorých góly čakáme. Hádam zajtra sa trafia.

Češi potvrdili, že majú skvele zložené mužstvo a keď prestali zmätkovať v obrane tak boli o niečo lepší ako naši. A ich útok bol určite nebezpečnejší ako náš.

Určite si však nedovolíme našich zhadzovať. Najmä po trápení v príprave proti Rakúsku sme dnes videli iné mužstvo. Výrazne lepšie organizované smerom dozadu aj invenčnejšie smerom dopredu.

S prvým zápasom teda určite nevládne nespokojnosť. Bod by síce potešil, ale pred zápasom sa aj tak nezdal celkom reálny.

Zajtra však už bodovať musíme. Hrať v náš prospech bude aj dlhší (o štyri hodiny) oddych.

Očakávam, že útoky nastúpia asi v inom zložení. A otázkou je či dostane príležitosť iný brankár. Nie, že by Škrovánek zlyhal, to ani náhodou, druhá a tretia tretina bola jeho. Je to však druhý zápas v druhý deň, v NHL by dostal šancu druhý brankár. To Češi asi nebudú váhať a v nedeľu dostane šancu Vejmělka.

A uvidíme či sa v zostave už objaví Nemec. To by bola velká vzpruha, najmä keď nám bude pravdepodobne chýbať Rosandič.

A len tak na okraj, koľkých z vás napadlo, že ak hráme presilovku s piatimi útočníkmi, tak je inkasovaný gól v čase našej presilovky reálnou možnosťou? Nás áno, dôkaz je tu.

Sobota 13.5. 19:20 Slovensko – Lotyšsko

Posted in BLOG, Hokejový zápisník and tagged .