Do Budapešti na Majstrovstvá Európy – EURO Zápisník #2

Nie je úplne vylúčené, že ak v skupine skončíme na treťom mieste a postúpime, tak si svoj osemfinálový zápas zahráme v Budapešti proti víťazovi skupiny C. A to by bolo na skok pre každého slovenského fanúšika. A keďže my sme už mali možnosť si zápas v Budapešti pozrieť tak vám radi vyzdieľame všetko o tom ako to na mieste zápasu prebieha.

Štadión

Zápasy sa hrajú v Puskas Aréne s kapacitou 67 215 divákov. Minimálne na domáce zápasy je aréna vypredaná, či tak bude aj v stredu na zápas Portugalska s Francúzskom a následne na osemfinále (nedeľa 27.6.) je otázne.

Každopádne sa nemusíte báť, že by ste z ktoréhokoľvek miesta mali zlý výhľad. Tribúny sú tvorené troma prstencami a aj z toho najvyššieho vidíte veľmi dobre. Je to proste moderný štadión so všetkým čo k tomu patrí.

Organizácia vstupu na štadión

Podmienkou návštevy štadióna je prevziať si ešte pred zápasom náramok potvrdzujúci, že ste „covid-free“. Náramok sa dá vyzdvihnuť na troch miestach, pričom tým najvýhodnejším je priestor pred Lázlo Papp Arenou, ktorá sa náchádza na dohľad a zhruba tri minúty chôdze od Puskas Arény.

Pri príchode na registračné miesto najprv prvému usporiadateľovi ukážete lístok v mobile a následne sa postavíte do rady pred samotnými registračnými stolmi. Pri ňom ukážete občiansky preukaz alebo pas a potvrdenie o očkovaní alebo negatívny PCR test v angličtine prípadne maďarčine nie starší ako 72 hodín.

Ak sa pýtate či musíte byť zaočkovaní oboma dávkami, tak oficiálna odpoveď je, že áno (aspoň tak to uvádza UEFA). Neoficiálne mám však pocit, že organizátor aspoň v mojom prípade len kontroloval krajinu pôvodu a meno. Počet dávok ani typ vakcíny neriešil. Či to je to však pri každom registrátorovi rovnaké vám povedať neviem.

Po úspešnom zaregistrovaní dostanete farebný náramok, ktorý vám ďalší z usporiadateľov pripevní na zápästie vami vybratej ruky.

S náramkom máte právo vstúpiť na samotný futbalový štadión.

Aj kvôli systému registrácie je nutné prísť na zápas s predstihom. Tradičných päť minút ako ste zvyknutí z Fortuna Ligy stačiť nebude.

Samotná registrácia však ide veľmi rýchlo. Pochopiteľne som nesledoval registračné miesto 24 hodín, ale kým som tam bol tak čakacia doba bola okolo 10 minút.

Samotný vstup na štadión prebieha v dvoch úrovniach. Najprv vám pri prvej bráne organizátor prejde mobil elektronickým snímačom a cez bluetooth vám aktivuje samotný lístok. Je teda nutné mať telefón s aktivovaným bluetoothom.

Následne po tradičnej letiskovej bezpečnostnej kontrole (neberte si batohy, na tribúnu vás pustia len s malou taškou) vstúpite do samotného areálu Puskas Areny a nájdete bránu na konkrétnu tribúnu. Mobil s už aktivovaným lístkom vo forme QR kódu vložíte do čítačky a ste na tribúne.

Zvláštnosťou je, že na lístku máte uvedený časový slot, v ktorom by ste mali vstupovať do areálu Arény. V skutočnosti však vstup umožňovali kedykoľvek a komukoľvek. Prísť s predstihom sa určite oplatí, ale stres z toho aby ste sa trafili do svojej polhodinky uvedenej na lístku mať nemusíte. Teda aspoň v úvodnom zápase to tak bolo.

Nemusíte mať ani strach z toho, že sa stratíte, alebo nebudete vedieť kam priložiť mobil. Ľudským materiálom v Budapešti nešetrili a usporiadateľov je okolo štadiónu nepočítane. Čísla nezamestnanosti za jún v Maďarsku vidím blízko nule.

Covid

Na rovinu hovorím, že na štadióne mali rúška (zväčša na pol žrde) len usporiadatelia. Z fanúšikov nikto a absolútne nikto to nekontroloval ani nevyžadoval. Na veľkoplošnej obrazovke sa síce pravidelne objavovala hláška „Stay Safe“, ale nikto sa tým nezaoberal.

O dodržiavaní odstupov počas alebo po zápase sa netreba ani zmieňovať. Návšteva futbalu je rovnaká ako bola v roku 2019.

Uvidíme či táto sloboda a užívanie si futbalu a fandenia nebude mať následok v podobe prudkého rastu prípadov v metropole Maďarska začiatkom júla.

Občerstvenie

Do areálu štadióna vás nepustia s flašou, takže pitný režim (a štrúdlu či pagáč) si musíte zabezpečiť v bufetoch na štadióne. Na samotných tribúnach je ich celkom dosť, ale počítajte s radami najmä cez prestávku.

A ako to na moderných štadiónoch býva tak hotovosťou nezaplatíte, musíte si buď predplatiť lokálnu kartu priamo na tribúne, alebo použiť vlastnú bankovú kartu. Oba spôsoby sme vyskúšali a oba fungujú.

Rád sa podelím aj o malú vychytávku. Na najvyššom poschodí sú najmenšie rady v bufetoch aj pred toaletami.

Takisto kým na dvoch dolných poschodiach tribún vám poctivo podajú fľašu bez vrchnáku, na tom najvyššom sa týmito bezpečnostnými opatreniami nikto neobťažuje.

Bezpečnosť

Ako som už zmienil vyššie, tak s bezpečnostnými opatreniami proti covidu aj proti vhadzovaniu fliaš na ihrisku je to poslabšie. Eufória a následne sklamanie po góle Maďarska z ofsajdu priniesla sprchu nielen ich nádejám, ale aj fanúšikom, keďže vyhadzovať pivové poháre pod seba je asi miestna špecialita.

Takisto sa dala zazrieť aj dymovnica, či niekoľko pokusov trafiť Ronalda fľašou. Reakciu usporiadateľov som nezaregistroval.

Každopádne sa v osemfinále (ak sa tam dostaneme) určite nestretneme s domácou reprezentáciou a tak by som sa určite neobával vycestovať na zápas s Holandskom či iným víťazom skupiny C.

Posted in BLOG and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *