Európske predkolá: Boli štyria, zostane len jeden

V predchádzajúcom predkole európskych pohárov vypadol Ružomberok a zostali nám v hre tri tímy. Po prvých zápasoch tohto predkola to vyzerá, že straty sa zväčšia. Ešteže Slovan má možnosť opravy aj keď s Olympiakosom neuspeje. Ak by tak nebolo tak by európske futbalové letá Slovákom pripomínali tie spred tridsiatich rokoch keď sa hrával Intertoto Cup.

Pre tých čo si už nespomínajú to bol pohár na vyplnenie hluchého letného obdobia. Z hlavy si nespomeniem na žiadneho víťaza, ani zaujímavý zápas, ale viem, že keď hral môj klub v tejto súťaži tak som sa išiel pozrieť. A ako skončilo leto, tak mi táto súťaž z hlavy vyfučala, tak ako dnes vyfučí väčšina Fortuna ligistov z predkôl európskych pohárov.

Aj preto som si dal tú prácu a zápasy našich ligistov v tomto predkole som si pozrel. Všetky. A teraz vám ku každému niečo napíšem. Nech zostane aj nejaká písomná spomienka.

DAC – FSCB 0:1

Aj keď prvých desať minút to vyzeralo, že súper hráčom Dunajskej nepožičia loptu po celý zápas, nakoniec to bolo celkom vyrovnané. Najmä na začiatku druhého polčasu vyzeral DAC lepšie ako súper a nebyť zaváhania rozhodcu pri tasení prvej žltej karty pre Kružliaka mohlo to dopadnúť úplne inak.

Keďže však Kružliak dostal aj druhú žltú, v desiatich to už mala Dunajská Streda veľmi ťažké. Škoda, ale s výsledkom 0:1 sa dá stále niečo urobiť.

Z mužstva domácich by som vyzdvihol dvoch hráčov. Guľa vie prečo chce Káčera v každom tíme, ktorý trénuje. Jeho zodpovedné návraty do obrany boli radosťou nielen pre fanúšikov defenzívneho futbalu.

Zsolt Kalmár hral len niečo cez desať minút, ale to ako nakopol vtedy už dýchavičnú ofenzívu bolo skvelé. Keď bude hrávať celých deväťdesiat minút, tak to z DAC urobí o dve triedy lepší tím.

Ak by som mal odhadnúť akú šancu má DAC na postup, tak to vidím tak na 10%. Predsa len tá kvalita v rumunskom tíme je o niečo väčšia.

Pripraví DAC budúci štvrtok prekvapenie a postúpi? Tipni si tu.

Trnava – Rakow 0:2

Na tento zápas som bol veľmi zvedavý. Poľská liga má v našich očiach síce o niečo lepší kredit ako tá maďarská, ale že by sme z nej padali na zadok tak to nie.

Ale asi by sme mali. Napokon poľská reprezentácia bude hrať v decembri majstrovstvá sveta, a Rakow si o dva týždne zahrá ďalšie predkolo Konferenčnej ligy.

Pritom Trnava mala aj svetlé chvíle, ale bolo ich veľmi málo a zväčša pred šestnástkou súpera. Najväčšia šanca prišla keď si hosťujúci osemnásťročný brankár zmyslel robiť kľučku na bránkovej čiare. Mladosť býva občas pochabosť, ale tentokrát mu to vyšlo.

Rakow ukázal, že chýry o ňom nie sú falošné. Lopeza si viem predstaviť aj v inom tíme a inej európskej lige na západ od Poľska a určite sa nestratí. Celkovo hostia ukázali, že majú premyslený systém, kvalitných hráčov a nelení sa im behať ani v 30+ stupňových horúčavach.

Spartak je to lepšie čo vo Fortuna Lige máme, ale na Rakow to nestačilo. Ako keby na každom poste bol hráč súpera o menší alebo väčší kúsok (ak sa porovnáte s Lopezom) lepší. A to rozhodlo.

Šancu na postup Spartaka vidím v rovine zázraku a dávam mu 3%.

Pripraví Spartak budúci štvrtok prekvapenie a postúpi? Tipni si tu.

Olympiakos – Slovan 1:1

Výsledky predchádzajúceho predkola naznačovali, že pôjde o zápas dvoch sklamaných. Slovan doma pukol s Ferencvarosom 1:4, Olympiakos zase s Haifou 0:4.

Aj preto sa nedal čakať oslnivý futbal, ale skôr taktická hra o to ako nestratiť šancu na postup hneď v prvom zápase. A podľa mňa to osemdesiat minút lepšie zvládal Slovan.

Defenzívu mal opäť rovnako solídnu ako v zápase v Budapešti. K tomu opäť bezchybný brankár Chovan a dobre postavená taktika. Škoda len, že Slovan nemá utočníka. Teda takého útočníka čo premieňa šance. Lebo gól Greena bol fajn, ale oveľa veselšie by bolo keby svoju šancu premenil aj Ramirez.

Takto je z toho len remíza, ktorá nemusela byť. Olympiakos je zdá sa v zúfalom stave. Až do príchodu Valbuenu nabehal tréner Olympiakosu pri čiare viac kilometrov ako väčšina jeho zverencov na ihrisku.

Ku koncu však prišli štandardky a Slovan si to pokazil. Dúfajme, že len trochu a nie veľmi.

Odveta budúci týždeň opäť nesľubuje exkluzívny futbal, ale dráma by to mohla byť. A v tomto jedinom prípade si myslím, že slovenské mužstvo má na postup. Dávam tomu 60%.

Zvládne Slovan domáci zápas proti Olympiakosu a a postúpi? Tipni si tu.

Nesmútiť, ale zmieriť sa

Celkové vysvedčenie 1 remíza a 2 prehry, a skóre 1:4 nie je nalepšie. Ale ľutovať sa nemusíme. Napokon už devät mesiacov dozadu som odporúčal sa so stavom slovenského futbalu radšej zmieriť.