Keď ani 6:0 nie je na otváranie šampanského

Tak sme kvalifikáciu na MS v Katare zakončili ohromujúcim víťazstvom 6:0. Zo samotného zápasu som si užil len okamihy. Predsa len hokejový duel našej reprezentácie s Nemeckom o víťazstvo v Nemeckom pohári ponúkal oveľa lepšiu zápletku.

Našťastie v prvej prestávke hokejového stretnutia sa udialo všetko dôležité, aby som futbalový prenos opúšťal s kľudom v duši. V šestnástej minúte bolo 3:0 a bolo jasné, že tento zápas naši futbalisti zvládnu.

Dve rýchle vylúčenia na začiatku druhého polčasu len dokonali zmar maltského futbalu a nám priniesli konečne trocha futbalovej reprezentačnej radosti. Tej radosti je však len trochu, pretože oveľa viac sa mi na jazyk derú dve otázky.

Prečo až teraz?

Prečo až dnes dostal v základe šancu Suslov, Rusnák aj Strelec?

Nemohli títo hráči dostať šancu už v septembri alebo v marci tohto roku? Čakať na zápas, v ktorom už o nič nejde (a hráme so slabým súperom) a potom dať šancu mladým a hráčom vo forme nie je moc veľké umenie.

Radovať sa z víťazstva treba naozaj s mierou, lebo Malta dnes prvých päťnásť minút pripomínala organizáciou obrany mužstvo z tretej ligy a nie reprezentačného súpera. A to si ani nepredstavujem ako hrali keď ich bolo už len deväť na ihrisku.

Tarkovič zostane či nie?

Štefanovi Tarkovičovi končí zmluva a tak pred predsedom zväzu Kováčikom aj výkonným výborom stojí otázka ako ďalej? Predĺžiť zmluvu Tarkovičovi, alebo sa poobzerať po niekom novom?

Nebude to ľahké rozhodovanie, a vôbec ho Kováčikovi nezávidim. Hlas ľudu (teda našich čitateľov) hovorí, že Tarkovič by mal skončiť.

Mal by zostať Tarkovič trénerom reprezentácie aj v roku 2022?

• Nie (63%, Počet Hlasov 47)
  • Áno (37%, Počet Hlasov 28)

Hlasovalo: 75

Loading ... Loading ...

Ja si to momentálne myslím tiež, ale nemám pripravenú odpoveď kto by mal prísť po ňom. Viac som to rozoberal tu a ako relevantné náhrady mi prišli Ševela, Guľa alebo Weiss. Osobne by som preferoval Ševelu.

Ozývajú sa aj hlasy, že treba ísť hokejovou cestou a nájsť niekoho zo zahraničia. Otázkou je, že koho. Conte aj Mourinho už prácu majú, a pri výbere zahraničného trénera je dôležité trafiť sa. A tu sa obávam, že na futbalovom zväze vo vedení nie je taká expertíza ako v hokejovom aby sa vybralo bez rizika, že sa netrafíme. Príklad Sparty Praha a jej angažmá Stramaccioniho v roku 2017 nech je odstrašujúcim príkladom.

Ak máte nápad, že kto by sa vám na reprezentačnú lavičku hodil, tak napíšte do komentárov nižšie a kľudne aj na zväz.

Ako teda dopadla kvalifikačná skupina H?

Na záver len krátka rekapitulácia našej skupiny H. Už pred začiatkom kvalifikácie som tvrdil, že nepostúpime a stalo sa. Zároveň verím, že najbližšiu kvalifikáciu na ME 2024 by sme zvládnuť mohli. Dôvody sú jasné. Náš futbal je proste na úrovni zhruba dvadsiateho mužstva v Európe a na ME sa kvalifikuje 24 tímov.

Z našej skupiny postúpilo nakoniec Chorvátsko, ktoré si v Splite zažilo náš Chorzow 2009. S jediným rozdielom, že v Splite dnes pršalo a nesnežilo.

Rusi napokon smerujú do play-off o postup na MS.

Keď si spomeniem na ruské a chorvátske výkony v zápasoch kvalifikácie proti nám, tak ich poradie v našej skupine považujem za spravodlivé.

Tabuľku našej skupiny aj všetky výsledky kvalifikačných zápasov a mená postupujúcich na MS aj do play-off nájdete tu.

Kvalifikácia MS je teda za nami a dopadlo to ako skoro vždy. Futbalový november a december 2022 si vychutnáme len v pozícii nezainteresovaného diváka a musíme veriť, že nabudúce to už bude lepšie.