Môj názor: Cyprus – Slovensko 0:0

Kvalifikácia na Majstrovstvá Sveta 2022 v Katare odštartovala a nebol to zrovna začiatok v aký som dúfal. Napriek tomu, že o postupe našich mám dosť veľké pochybnosti (a netajím sa nimi), som dúfal, že nad Cyprom by sme mohli vyhrať.

Napokon domáci počas roku 2020 prehrali skoro všetko čo odohrali (6 prehier – 1 remíza (v Azerbajdžane) – 1 výhra (nad Luxemburskom). A tak prepadnúť pocitu, že v Nikózii vyhráme nebolo veľmi ťažké.

Po deväťdesiatich minútách trápenia priznávam, že to bola chyba. A poriadne veľká. Ale poďme pekne poporiadku.

Tipérska šanca roka? Tipni si víťazstvo Rusov kým je kurz nad 2,00?

Pred zápasom: Samé dobré správy

Pôvodne to vyzeralo, že prvý reprezentačný zápas odohráme bez Hamšíka, Škriniara, Lobotku a možno aj hráčov z Bundesligy. Škriniar však prišiel, hráči z Bundesligy na Cyprus prísť mohli a tak všetko vyzeralo v pohode.

Navyše v základnej zostave sme mali aj útočníka. Boženík síce väčšinu času tohto roku rehabilitoval po zranení a keď dorehabilitoval tak si sadol na lavičku, ale je to útočník. A to určite potešilo.

Takže po prečítaní zostavy nebol dôvod opúšťať pôvodný optimizmus.

Prvý polčas: Nuda na zaspatie

Optimizmus ma prešiel asi v šiestej minúte. Cyprus zjavne pod novým trénerom usúdil, že éra prehier musí skončiť. A ako je najlepšie neprehrať? No predsa nedostať gól.

A tak domáci zhustili stred poľa a bránili.

Aká bola naša reakcia? Bezradnosť.

Aby som nám nekrivdil, tak zhruba v štrnástej minúte prišla šanca Rusnáka. A to bolo všetko.

Každý kto počas prvého polčasu ani raz neupadol do mikrospánku si zaslúži titul „skalný fanúšik“. Ja som bohužiaľ tento status nezískal.

Už dávno som nevidel takú nudu na trávniku ako v Nikózii počas prvého polčasu. A to som už počas posledného roka videl všeličo aj zápas bieloruskej ligy.

Druhý polčas: Oživenie prišlo (bohužiaľ na zlej strane)

Ešte aj počas polčasovej prestávky som dúfal, že ani naša lavička nie je spokojná s vývojom stretnutia. A tréneri chlapcom poradia čo robiť inak, ako súpera prekvapiť a dostať aj do jeho šestnástky.

Vydrži Štefan Tarkovič ako reprezentačný tréner celý rok 2021?

View Results

Loading ... Loading ...

Avšak už prvé minúty ma presvedčili o opaku. To skôr domáci si povedali, že hrať na 0:0 je premárnená príležitosť.

A ako tak počítam, čistých gólových šancí mali nakoniec viac. Aspoň mi však pomohli s výberom muža zápasu.

Bezpochyby sa ním stal Martin Dúbravka. Dve hlavičky v závere si pýtali gól a len Dúbravkové reflexy boli proti. Získaný bod z Cypru je Dúbravkov. Dva stratené body idú na vrub všetkých ostatných.

Ani záverečná šanca Schranza by nám nemala zakryť tú smutnú realitu. Nehráme dobre. Nikto nenabral odvahu urobiť kľučku, obísť protihráča, alebo vymyslieť prekvapivú prihrávku. Snahu naši reprezentanti mali, ale ani jeden z nich nie je Hamšík.

Ako ďalej?

No neviem či optimizmus našich čitateľov (60%+ očakáva náš postup na MS 2022) vyjadrený v ankete nižšie pretrvá. Ja osobne si myslím, že nie.

Postúpime na MS 2022 v Katare?

Zrovna body z Cypru by sa nám poriadne hodili, aby sme mohli na jeseň aspoň na chvíľu vytiahnuť postupovú kalkulačku. Chorváti síce prehrali, ale Slovinci a Rusi vyhrali, takže náš dnešný bod je čistá strata.

Zároveň nevidím žiadne svetlo na konci tunela. Budeme hrať v sobotu a utorok inak?

Proti Malte budeme opäť čeliť totálnej defenzíve a Hamšík sa v zostave neobjaví. Môžme teda len dúfať, že niekto z našich nominovaných hráčov v sebe objaví kúsok jeho schopností, napríklad taká prekvapívá prihrávka by sa hodila.

A proti Rusku? Nad tým radšej nepremýšľam.

Navyše ak Nemci rýchlo neprehodnotia zoznam rizikových krajín (kedy ak nie teraz? náš futbal to potrebuje) tak nám bude chýbať Pekarík, Duda a aj Bénes. Áno ten Bénes, ktorý ma v mojich očiach najväčšiu šancu stať sa Hamšíkom, ale na trávniku sa neobjavil.

Možno Strelec by mohol dostať väčšiu príležitosť, lebo aj tých pár minút na Cypre ukázal, že odvahu má. Ale ináč iný nápad nemám a ako som sledoval dnešný zápas, tak realizačný tím asi tiež nie.

Bude to zaujímavý reprezentačný rok s desiatimi kvalifikačnými zápasmi na MS a Majstrovstvami Európy. Len sa obávam, že výsledkovo aj herne to bude trápenie počas celého roka. Kiežby som sa mýlil.