Najlepší deň bol včera – EURO Zápisník #9

Včera bol zatiaľ jednoznačne najlepší deň majstrovstiev Európy doteraz. Štrnásť gólov v dvoch zápasoch to by už obstálo aj na hokejovom šampionáte. Vo futbale je to úplný zázrak. Hádam sa mýlim, ale pondelok 28. júna už asi do konca majstrovstiev neprekonáme.

Včerajšok pritom išiel v intenciách niekoľkých otrepaných futbalových právd a klišé.

Góly sú korenie futbalu

Štrnásť gólov za 240 minút futbalu je niečo čo nezažijete každý deň. Príliš sme si už zvykli oslavovať zápasy kde padnú tri góly a ak náhodou vidíme zápas so štyrmi tak sme ochotní o ňom rozprávať hodiny.

Včera sme videli gólov štrnásť, z toho tri v prvom polčase, deväť v druhom polčase a dva v predĺžení. Ako bonus sme potom dostali deväť premených penált v rozstrele druhého zápasu.

Každý gól bol iný, ale všetky boli buď krásne alebo aspoň zaujímavé.

Dúbravka už konečne nebude jediný v kategórii brankárskych kiksov roka, ale Španielov ten ich vlastný gól nerozhodil ako nás. U mňa v hitparáde vedie jednoznačne Pogbov na 3:1, len škoda, že Francúzi po ňom začali premýšľať kde budú hrať štvrťfinále.

Okrem gólov sme videli aj zahodenú penaltu a ďalšiu desiatku šancí, ktoré mohli skončiť gólom.

Hrať sa oplatí kým rozhodca neodpíska koniec

V oboch zápasoch viedol favorit 3:1 v 80. minúte a mnohí už študovali pavúka, kto s kým bude hrať v štvrťfinále.

Našťastie Chorváti aj Švajčiari sa neboja klišé a hrali až do konca. Odmenou im boli vyrovnávajúce góly v posledných minútach.

Nikdy sa nevzdávaj

V oboch zápasoch bolo najprv 0:1, potom 3:1 a napokon 3:3 po základnej hracej dobe. Pravdepodobnosť takýchto obratov v dvoch nasledujúcich zápasoch po sebe je veľmi malá ale ako sme videli nič nie je nemožné.

Stačí len hrať a útočiť.

Daj priestor mladým

Hlavne Chorváti a Španieli na ihrisku ukázali niekoľko mladíkov, ktorí ešte pred mesiacom hrali na šampionáte hráčov do 21 rokov.

Mimochodom s Chorvátmi hráme už v septembri v kvalifikácii na MS v Katare. Po včerajšku sa začínam trocha báť, lebo mladí Chorváti naberali skúsenosti priamo na ihrisku, kým Robo Boženík si mohol robiť poznámky len z tribúny.

Hádam pozeral aj Štefan T.

Včera sa pred obrazovkami aj na štadióne asi nikto nenudil. Ani jedno mužstvo včera nešlo do zápasu s cieľom uhrať remízu. Všetci hráči na ihrisku mali jediný cieľ: streliť viac gólov ako súper.

Iste Chorváti odchádzajú domov smutní, ale hlavu môžu mať hore. Pretože prehra 3:5 sa znáša ľahšie ako 0:5 aj 0:1.

Francúzi sú iný príbeh. Čakať, že súper sa skloní pred dvoma hviezdičkami za tituly majstra sveta na drese sa nevyplatí nikdy a nikde. K tomu bránenie na dva metre od útočníka a agresivita len taká aby sa nepovedalo.

Švajčiari môžu po včerajšku ľutovať len druhú žltú pre Xhaku a Španieli nemusia ľutovať nič. Tí sa síce proti Švédom a Poliakom len hľadali, ale od zápasu s našimi je na nich radosť pozerať. A keď sa trafí aj Morata tak je jasné, že tento tím to potiahne ďaleko

Včerajšok  získal v mojom internom hodnotení kvality šesť hviezdičiek z piatich. Zároveň zamotal všetky predikcie a otvoril niekoľko nových možností. Napríklad takí Španieli sa stali favoritom na majstra (kurz si pozrite tu).

Tak už len dúfam, že ďalšie dni sa k včera nastavenej latke aspoň priblížia.