Neberte nám Boženíka

Počas uplynulého roku a pol vyletel sťa kométa. V minulej sezóne zaznamenal 13 ligových gólov a stal sa vo svojej premiérovej seniorskej sezóne najlepším slovenským strelcom. Z neznámeho tínedžera sa stal stabilnou súčasťou národného mužstva. Tam je jeho bilancia 8 zápasov a štyri góly. V aktuálnej sezóne strelil v 16 zápasoch 3 góly. Páni a dámy, ak ho nepoznáte, zoznámte sa. Róbert Boženík.

Je mladý, dravý a v reprezentácii preukazuje schopnosť zakončovať a to aj v ťažkých zápasoch. A tak nečudo, že je oňho záujem. Podľa informácií Denníku Šport dostal klub MŠK Žilina ponuku na úrovni približne 8 miliónov euro.

Pozrime sa na to z viacerých uhlov

Najprv sa pozrieme na samotného hráča. Boženík je mladý a talentovaný. Je pohyblivý, má slušnú techniku, vie sa  zapájať do hry a nielen čakať na prihrávku za obranu. Pracuje na zlepšení zakončenia. Za poklesom jeho streleckej formy v aktuálnom ligovom ročníku je viacero faktorov. Reprezentanta stráži obrana súperov podstatne poctivejšie ako mladého hráča bez ligových skúseností. Káder Žiliny opustili
dvaja dvorní nahrávači z minulej sezóny (M. Škvarka a J. Mihálik). Žilina pod trénerom Kentošom hrá menej nátlakový a podstatne menej útočný futbal, krídelní hráči nepredvádzajú hru v takej kvalite ako ich predchodcovia v nedávnej minulosti. Útočník ako Boženík je následne utopený medzi obrancami. Zároveň je možné, že keby absolvoval kompletnú jesennú minutáž, mohla byť jeho bilancia lepšia, čo je ale špekulácia.

Prestup

Hráč chce prestúpiť čím skôr. Dá sa to chápať, keďže po svete behá mnoho hráčov, ktorí mali formu, ale z rôznych príčin sa ich prestup neuskutočnil. Následne došlo k zraneniu, poklesu formy, tréner hráča začal stavať na inú pozíciu, prípadne do tímu kúpili iného hráča miesto tohto pôvodného, zmenil sa herný štýl, a podobne. Na druhej strane by v obecnej rovine čerstvo dvadsaťročnému útočníkovi minimálne polrok v našej lige v plnom zápasovom nasadení len prospel. Potrebuje sa vyhrať v seniorskom futbale a jednoznačne má kam rásť.

a peniaze

Hráčov agent chce mať províziu z prestupu. Ide o jeho prácu. Mohol by mať províziu aj z predĺženia kontraktu, ten však hráč podpísal na jeseň. Martin Petráš hráča zastupuje od 1.12.2019 takže je prirodzené, že preňho bude prioritou transfer.

Klub hráča vychoval. Financovanie hráčskej akadémie je nákladná záležitosť. Klub má záujem z predaja hráčov profitovať, čo je tiež v poriadku. Žiline sa to naviac ako jednému z mála slovenských klubov reálne darí. Dovolíme si tvrdiť, že o obchodnej bilancii šošonov sníva možno desať fortunaligových klubov, ktorým sa nedarí predať hráča priamo do západnej Európy.

Klub dostal zaujímavý návrh z východnej Európy, ktorý ho presvedčil a chcel o ňom presvedčiť aj samotného hráča. Ruská Premier liga je dobrá súťaž. Finančné podmienky pre hráča majú dosahovať štvornásobok príjmu M. Škriniara za prestup zo Žiliny do Sampdorie Janov, tvrdí J. Antošík na webe MŠK. Klub by na prestupe do Ruska profitoval podľa nášho odhadu na úrovni 5 miliónov EUR, k tomu percentá z ďalšieho predaja. Pokiaľ skutočne existuje konkrétna ponuka 8 miliónov EUR, nečudo, že je okolo hráčovho (ne)prestupu taký ohlas.

Martin Petráš prednostne zastupuje kluby z Talianska, kde strávil väčšinu svojej kariéry. Povedzme si úprimne, nie je reálne, aby ponuky z Apeninského polostrova finančne sekundovali tej moskovskej. Tieto kluby také peniaze za hráča zo slovenskej ligy nedajú. Prekvapením by bola ponuka na úrovni 3 miliónov euro, k tomu povedzme ešte percentá z potenciálneho predaja. To je asi čiastka, za ktorú by ho vedel kúpiť priemerný klub z nemeckej Bundesligy, ktorý v ňom uvidí hotového hráča s veľkým potenciálom. My ho vzhľadom k týmto okolnostiam vidíme ako kandidáta pre takýto klub. Prípadne zmysel dáva aj Škandinávia a Bene(lux), kde by kluby boli schopné kúpiť hráča do 5 miliónov euro s vidinou jeho následného predaja. S kvalitným agentom je toto viac ako možný scenár.

Ako by sa to mohlo / malo skončiť

1. Agent pre hráča vydupáva prestup. Ak sa s majiteľom klubu nedohodnú, hráč môže stráviť jarnú časť v druholigovom béčku. Na základe čoho klesne jeho tržná hodnota a možno príde aj o reprezentáciu. Takže stratia všetci.

2. Boženík strávi jarnú časť v Žiline a bude sa chystať jeho letný prestup. Hráč ostane v zápasovom rytme, odohrá slušnú minutáž v lige a rovnako aj v reprezentácii. Túto variantu môžeme označiť ako kompromisnú.

3. Treťou variantou je prestup v zime. Agent, hráč a klub budú spokojní, prvý menovaný najviac. Žilina už v posledných jesenných kolách skúšala iných mladých útočníkov a predkolo európskej súťaže je schopná vybojovať aj bez Boženíka. Ten sa bude musieť v krátkom čase aklimatizovať v novej krajine, presadiť v klube, začať sa učiť cudzí jazyk a udržať v kádri národného tímu.

Akákoľvek situácia nastane, všetci by mali hlavne dodržiavať aspoň pár pravidiel. Napríklad tieto:

Hráča nemožno nútiť rozhodnúť sa pre nejakého agenta.
Je nemorálne nútiť hráča k prestupu do krajiny, kam nemá záujem ísť.
Je nemorálne nekomunikovať fér na všetky strany (agent – hráč – klub).

Posted in BLOG and tagged , , , , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *