Prípravné zápasy našich ligistov

Nachádzame sa v závere tohtoročného ligového futbalu. Podmienky našim klubom neumožňujú dlhodobý model podobný anglickej Premier League alebo španielskych súťaží. Kluby a ich hráčov čaká štvrťročná prestávka od súťažného futbalu.

Po Novom roku sa tímy stretnú a po pravidelnom vážení hráčov začne nepopulárny dvojfázový dril. Mladší obvykle repcú, že záťaž bez lopty im príliš nevonia. Starší ale uznávajú, že čo kondične naberú, sa im stokrát vráti v druhej časti a závere sezóny.

Prinášame analýzu, s akými súpermi by mali hrať prípravné zápasy popredné fortunaligové tímy.

Pohľad do minulosti

Československé kluby chodievali na turnaje napríklad do Južnej Ameriky, kde hrávali ťažké zápasy s kvalitnými súpermi. Samozrejme politicky preverenými, ale o kvalite nebolo pochýb.

A aktuálna realita

Dnes lieta väčšina ligistov na týždeň do Turecka prípadne Španielska. Väčšinu prípravy ale absolvujú v domácich podmienkach. Argumentom sú zväčša vysoké náklady. K tomu samozrejme komfortná zóna manažmentu. Čo sa týka súperov tak obvykle počas prípravy kluby vyzývajú porovnateľne silné tímy z Česka, prípadne Maďarska, zriedka aj slabší ruský klub.

Čo takto zmena?

Mali by sme sa ale zamyslieť nad tým, akých súperov by naši ligisti mali vyzvať. Je správne začať budovať kontakty na nemecké kluby a vyraziť na tri zápasy tam?

Keď sa nad touto variantou zamyslíme, vyskočí na nás v prvom rade otázka nákladov. Tú by kluby ligovej špičky pravdepodobne vedeli vyriešiť. Ďalšou otázkou budú samotní súperi. Šlo by o slabšieho Bundesligistu, prípadne dobrý klub hrajúci druhú najvyššiu súťaž. Aj to by nemal byť nevyriešiteľný problém pokiaľ by to bolo správne naplánované. Naše kluby by tak získali veľké a neoceniteľné skúsenosti. Tie by im mohli pomôcť v európskych predkolách, kde máme roky problém s efektivitou.

Kto, ako a s kým?

Nastáva však otázka: ako by hrali naše top kluby? Nechceli by si urobiť hanbu a šli by do súbojov naplno. To je správne. Tréneri by nechceli utrpieť vysokú prehru a teda pravdepodobne naordinujú defenzívny herný štýl. Tu máme problém. Top tímy našej súťaže, potrebujú mať vydrilované najmä útočenie do plných, do zatvorenej obrany. Obvykle proti nim slabé tímy bránia na svojej polovici. Paradoxne, stojí za zváženie, či by v príprave týchto klubov nemalo dochádzať predovšetkým k zápasovej konfrontácii so súpermi z nižších líg, aby deväťdesiat minút zakladali útoky, centrovali a dobývali bránku.

Naopak, slabšie kluby našej súťaže by mali prípravu podriaďovať konfrontácii s čo možno najsilnejšími súpermi, aby mali vycibrený prechod do protiútoku, brejkové situácie a účinné štandardky. Tým nechceme povedať, že by desiaty tím tabuľky nemal hrať ofenzívne. Len by mal v príprave venovať týmto herným činnostiam zvýšenú pozornosť. Možno by pre nich mohli byť vhodnými partnermi kluby širších ligových špičiek okolitých zemí, aj s ohľadom na ich rozpočty.

Posted in BLOG and tagged , , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *