Aká zmena nám pomôže?

V poslednej chvíli sme sa kvalifikovali na EURO 2020. Úcasť na finálovom turnaji nie je pre krajinu ako Slovensko samozrejmosťou a treba si tento okamih vážiť.

Každý z fanúšikov však zároveň postrehol, že národný výber sužuje niekoľko problémov. Poďme sa nad nimi zamyslieť.

Tréner

Pavla Hapala sme odvolali. Predvedená hra nebola dobrá.

Náš dlhodobý problém s útočníkmi vyriešil šancou pre R. Boženíka, ktorý sa jej chytil. Nedokázal však nahradiť odchádzajúcu generáciu okolo Škrtela, Hubočana a Nemca.

Mal však kým?

Podľa nášho názoru našu futbalovú generáciu stíha chyba, ktorej sme sa dopustili v nomináciách na MS v hokeji. Neustále hrala tá istá zostava a keď skončila, nebola zabezpečená kontinuta, v kvalite a ani kvantite.

V prospech Pavla Hapala hovorí to, že z reprezentačnej dvadsaťjednotky a ani z radov nadpriemerých hráčov (žiaľ) nevyskočil v poslednej dobre rozdielový hráč, ktorý by si zaslúžil nomináciu.

Naopak, novinári naďalej tlačia k návratu starú generáciu, nastupujúcu za kluby v ligách druhého sledu.

Len odvolaním Pavla Hapala sa problémy našej reprezentácie nevyriešili. Nový kormidelník Štefan Tarkovič síce zlepšil náladu v kabíne, do zápasovej nominácie ale nepridal žiadne eso. Táto zmena nebola to, čo nám chýbalo.

Formácia

Odskúšaná formácia 4-3-3 nám vychádzala v dobách, keď sme mali vo forme hrajúcich Rusnáka, Maka a Weissa. Dopĺňali ich Mihálik s Haraslínom, prípadne Berom (bývalí ťahúni úspešnej Hapalovej 21-tky).

Nasadením krídelníkov sme suplovali dlhodobý nedostatok útočníkov. Títo hráči však nenastupujú v TOP ligách a väčšinou ani pravidelne, čo je problém.

Máme v podstate pretlak stredopoliarov, (ne)starnúceho Hamšíka s Kuckom, Lobotku, pre Dudu nevieme v tejto zostave nájsť pri kapitánovi miesto, k tomu máme v druhej vlne Hrošovského, Greguša a ďalších.

Tarkovič vyskúšal 4-2-3-1, kde nám zase chýbali hráči ochotní efektívne zbiehať do krídelných priestorov a na hrot. Ani táto formácia nie je ideálna.

Krátkodobo sme videli aj hru na piatich obrancov a vysunutého Dudu, no v našom podaní hra vyznievala chaoticky a nepriniesla ani stabilitu v chybujúcej obrane. Ani zmeny vo formácii nám nevytrhnú tŕň z päty.

Nominácia

Vieme, kde nás päta tlačí. Takmer všade.

Výnimku tvorí post brankára, kde obdivuhodne s prehľadom chytá Rodák. Opäť nás ale pravdepodobne dobehne, že od príchodu Areolu vo Fulhame nechytá.

Na poste pravého obrancu sme na jeseň skúšali Koscelníka z Liberca, no matador Pekarík ho miesto seba natrvalo do zostavy nepustil. V dvadsaťjednotke nastupuje Vallo zo Žiliny, ale jedná sa o mladého hráča, ktorý našu ligu zatiaľ neprerástol. Do nominácie sa dostal Pauschek, ktorý by Pekyho mohol zastúpiť a medzi ním a Koscelníkom sa pravdepodobne aj rozhodne o tom, kto vycestuje na ME.

Na stopérskom poste sa pravdepodobne prestane objavovať Norbert Gyombér, ktorému nevyšiel zápas s Českom a v zostave budú pravdepodobne Škriniar, Šatka a Valjent. Vavro by musel v Laziu začať hrávať, inak sa do základu asi nedostane. Karty by mohol zamiešať ešte aj Niňaj, predovšetkým, keby sa mu podarilo prestúpiť z Belgicka do ešte lepšej ligy.

Pozícia ľavého obrancu je naďalej otvorená. Predpokladáme, že Hubočan sa do zostavy vrátil len na výpomoc a nebude mať záujem o vystúpenia v marci alebo lete. Nesklamal a ďakujeme. Reálne ale budeme dúfať v zdravie a zápasovú prax u D. Hancka, ktorý je síce stredný obranca so slušnou rozohrávkou, vľavo ale bude mať nomináciu takmer istú. Mazáň sa v Česku rozohráva, v 21-tke nastupuje Sluka, ktorý je ofenzívnym obrancom, no nie je rozdielový v bránení.

V strede zálohy nesmie nastupovať Lobotka, pokiaľ nebude rozohraný, inak príde o povesť, ktorú má. Hrošovský ho aktuálne prevyšuje vo všetkom a mal by hrávať miesto neho.

Marek Hamšík by mal stráviť jar v Európe, v klube, v ktorom odohrá veľkú porciu zápasov. Inak je to pre nás len ikona do hráčskej kabíny, s ohľadom na slabé výkony v novembri nie hráč do základu a ani na lavičku.

Kucka dozrieva sťa víno. Jeden z mála záložníkov hráva v kvalitnej lige a je to vidieť.

V útoku nastupuje Duda. Nie je to jeho post, možno by bol platnejší na krídle. Ani v tých miestach nebude doma, ale bude určite platnejší než Rusnák alebo Mak. Naviac na podobnej pozícii falošného krídla hrával kedysi aj typologicky podobný Hamšík v Neapole a šlo o jeho najgólovejšie sezóny.

V útoku máme na čom pracovať. Róbert Boženík nie je hotový hráč, bude po zranení a potrebujeme k nemu alternatívu. Schranz, Balaj, bude to stačiť?

Ak nesúhlasíte, musíme hľadať. Útočníci, hláste sa gólmi a prihrávkami.

Vpredu nastúpil a premiéru absolvoval mladík Suslov. Hoci nešlo o vydarené striedanie, zažil reprezentačný zraz, nabral skúsenosti a pokiaľ sa bude zlepšovať v klube vedľa Robbena, mal by dostať ďalšiu šancu. Ak v Slovane začne hrávať Strelec a bude lepší ako jeho zahraniční konkurenti, mohol by v budúcnosti hrávať aj on.

Toto je odkaz. Hráči musia drieť, chcieť a výsledok sa dostaví.

Posted in BLOG and tagged , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *