Brilantná taktika Francesca Calzonu (Nórsko – Slovensko, príprava)

Druhý marcový prípravný zápas našej reprezentácie dopadol výrazne lepšie ako ten prvý. A to sme hrali proti tímu, ktorý má v zostave Haalanda aj Odergaarda. Tu je pár mojich postrehov k samotnému zápasu aj k tomu čo si z neho zobrať na Majstrovstvá Európy do Nemecka.

26.3.2024 Nórsko – Slovensko 1:1 (1:0)
Góly: 18. Sorloth – 87. Duda

Brilantná taktika ako šitá na prípravný zápas

Francesco Calzona v sebe skrýva viac ako ktokoľvek (možno okrem Mareka Hamšíka) pred rokom a pol čakal. To ako brilantne dnes zariadil, že sme z Nórska odišli s remízou sa len tak nevidí.

Štandardom v príprave býva nasadiť na začiatku to najsilnejšie čo máte k dispozícii a potom to v druhom polčase poriadne prestriedať. Napokon treba dať šancu aj mladším a neskúsenejším nech sa oťukajú.

Presne takto to spravil tréner Nórska, ktorý nechal Haalanda odohrať prvých šesťdesiatdva minút a Odegaarda dokonca sedemdesiatosem.

Reakcia Calzonu?

Na prvý polčas nasadil menej skúsený tím, ktorý sa teda poriadne trápil a len zhodou šťastia a náhody uhral prijateľných 0:1. Potom však do druhého polčasu prišli postupne Duda s Hanckom a o desať minút neskôr aj Lobotka a bol to úplne iný zápas.

Iné totiž boli aj mužstvá a naši naraz hrali s Nórmi najprv vyrovnanú partiu a ku koncu už boli aj momenty keď sme ich prehrávali.

Musím zopakovať, naozaj brilantná taktika od nášho trénerského tímu.

Škoda len, že sa nedá zopakovať aj v zápasoch, v ktorých o niečo ide. A tie nás budú čakať na Majstrovstvách Európy.

To dobré smerom k ME

A čo sme teda zistili v marcovom prípravnom termíne?

Najprv tie dobré správy.

O brankárov sa báť nemusíme. Dúbravka aj Rodák to je na slovenské pomery mimoriadne vysoký štandard. Dúbravka je jednotka a Rodák dvojka, ale bez ohľadu na poradie ak jeden z nich vypadne na druhého je spoľahnutie.

Takisto v najsilnejšej možnej zostave môžeme hrať kvalitný futbal a pokúsiť sa získať bod s kýmkoľvek. Napríklad aj s Belgickom. Pokúsiť sa však neznamená získať ho. Ale je to viac ako len čakať na prehru.

To nepríjemné smerom k ME

Potom sú tu však tie horšie správy.

Náš káder je čo sa týka kvality mimoriadne úzky. Prvý polčas proti Nórsku to mohlo skončiť 0:4 a nikto by nemohol nič povedať.

Náš úspech na ME, bez ohľadu na to či za úspech budete považovať dva body v skupine alebo postup do štvrťfinále, bude záležať aj od toho či jadro nášho tímu bude zdravé.

Ako dopadne Slovensko na ME 2024?

View Results

Loading ... Loading ...

Jadro pritom tvoria Dúbravka s Rodákom do brány a Škriniar, Hancko, Lobotka a Duda. Z týchto hráčov nesmie chýbať nikto. A všetci vieme, že pri Škriniarovi je momentálne otáznik.

Ďalej je tu sedmička hráčov Pekarík, Vavro, Gyomber, Kucka, Suslov, Schranz, Haraslín a z nich nám môžu vypadnúť maximálne dvaja.

Ak budú naše straty väčšie tak to nemusí dopadnúť dobre. Opäť pripomínam prvý polčas s Nórskom.

A ešte je tu jeden problém, ktorý sa môže vyskytnúť. A to je schopnosť strieľať góly.

Mne sa stále na hrot najviac hodí Boženík, ale je mi jasné, že možno mu to v lete až tak nepôjde. A potom tam vlastne nemáme poriadného gólového útočníka. Pre istotu dodávam, že Čavrič riešením nebol a teraz už určite nie je.

Skôr to bude o strieľaní gólov strednopoliarmi. Tam je ten potenciál veľký, len ho bude treba využiť.

Uvidíme ako sa s týmito výzvami popasuje Calzona. Ja začínam veriť, že ešte niečo prekvapivé v rukáve má.

A  mimochodom, dnes sme spoznali posledného súpera v skupine ME – kto to bude a kedy s ním hráme sa dozvete tu: ME 2024 – program, skupiny. Už aby sa to ME začalo, lebo príprava veľkou zábavou nie je.