Čo viete o Majstrovstvách sveta vo futbale hráčov do 20 rokov? – Futbalový kvíz

Najväčší sviatok mládežníckeho futbalu na svete sú MS do 20 rokov. Otestujte sa čo viete o tomto podujatí.

Ani mládežnícky futbal vám nie je cudzí a to je dobre. Určite sa už teraz neviete dočkať najbližších MS do 20 rokov v Indonézii.

Mohlo to byť aj lepšie.

V mládežníckom futbale musíte pridať. Tu sa napríklad dočítate všetko čo potrebujete o najbližších MS do 20 rokov.

#1. Kedy sa hrali prvé Majstrovstvá sveta vo futbale hráčov do 20 rokov?

Prvé MS vo futbale pre hráčov do 20 rokov sa hrali v roku 1977 v Tunisku a zúčastnilo sa ich 16 tímov. Prvý majstrovský titul získalo mužstvo Sovietskeho zväzu.

#2. Ako často sa hrajú MS vo futbale pre hráčov do 20 rokov?

MS vo futbale hráčov do 20 rokov sa hrajú každé dva roky. Jedinou výnimkou bol rok 2021 keď boli majstrovstvá sveta zrušené kvôli pandémii covidu.

#3. Koľko tímov sa zúčastňuje MS do 20 rokov?

Úvodné ročníky MS do 20 rokov od roku 1977 do roku 1995 sa hrali so 16 tímami. V roku 1997 sa počet účastníkov zvýšil na 24.

#4. Ktoré mužstvo má najviac titulov z MS hráčov do 20 rokov?

Argentína vyhrala MS do 20 rokov šesťkrát (1979, 1995, 1997, 2001, 2005, 2007), zatiaľčo Brazília päťkrát (1983, 1985, 1993, 2003, 2011).

Tretím najúspešnejším tímom je Portugalsko s dvoma titulmi z rokov 1989 a 1991.

Čo sa týka medialových umiestnení tak tam dominuje Brazília s 12 cennými kovmi (5 zlatých – 4 strieborné – 3 bronzové). Argentína k šiestim titulom pridala už len jednu striebornú medialu.

#5. Ktoré tri krajiny dokázali obhájiť titul z MS do 20 rokov?

Len trom krajinám sa podarilo obhájiť titul z MS do 20 rokov. Brazílii v rokoch 1983 a 1985, Portugalsku v 1989 a 1991, a Argentíne dokonca dvakrát v rokoch 1995 a 1997 a potom aj v rokoch 2005 a 2007.

#6. Kto strelil najviac gólov v jednom zápase na MS do 20 rokov?

Na šampionáte v roku 2019 strelil v zápase Nórsko – Holandsko Erling Haaland deväť gólov. Zápas skončil víťazstvom Nórska 12:0.

Zaujímavosťou je, že ani takáto veľká výhra nestačila Nórom na postup zo skupiny keďže zvyšné dva zápasy v skupine prehrali. Gólov strelili dokopy desať (Borchgrevink 1, Haaland 9) a tých deväť gólov stačilo Haalandovi na to aby sa stal najlepším strelcom šampionátu.

#7. Kto sa stal najlepším strelcom MS do 20 rokov s najvyšším počtom strelených gólov?

Javier Saviola sa stal najlepším strelcom MS do 20 rokov v roku 2001 s 11 gólmi.

Messimu stačilo na trofej najlepšieho strelca v roku 2005 len šesť gólov. Diego Maradona najlepším strelcom MS do 20 rokov nikdy nebol, keďže v roku 1979 jeho 6 gólov prekonal spoluhráč Ramón Diáz s 8 gólmi. Erling Haaland sa stal najlepším strelcom v roku 2019 s deviatimi gólmi, pričom všetky strelil v jednom zápase.

#8. Koľko medailí získalo Chorvátsko na MS do 20 rokov?

Napriek úspechom, ktoré majú Chorváti v seniorskom futbale, na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov zatiaľ žiadnu medialu nezískali. Na MS sa kvalifikovali trikrát (1999, 2011 a 2013), raz vypadli v skupine (2011) a dvakrát v osemfinále (1999 a 2013).

V roku 1987 však získala zlato Juhoslávia vedená neskoršími oporami chorvátskej reprezentácie ako napríklad Prosinecki, Šuker či Boban.

#9. V ktorom roku si Slovensko prvýkrát zahralo na MS do 20 rokov vo futbale?

Prvýkrát si naši mladí futbalisti zahrali na MS do 20 rokov v roku 2003. Ppd vedením Petra Poláka nás reprezentovali na turnaji v SAE títo hráči: Peter Kostoláni, Perniš – Marek Kostoláni, Čech, Konečný, Brezinský, Gajdoš, Guldan – Kurty, Bruško, Zofčák, Zošák, Kopúnek, Miklas, Pečovský – Ivana, Šebo, Halenár, Bakoš, Hološko

Ďalšiu účasť si do štatistík zapíšme v roku 2023 na MS v Indonézii.

#10. V ktorej fáze sme z MS do 20 rokov v roku 2003 vypadli?

V skupine sme vyhrali dva z troch zápasov a postúpili do osemfinále, kde sme podľahli Brazílii 1:2 po predĺžení. V zápase sme od 61. minúty viedli gólom Filipa Šeba, ale Brazília vyrovnala v 83. minúte a v 100. minúte predĺženia vsietila víťazný gól. Brazília celý šampionát napokon vyhrala.