COVID-19: Ustoja to slovenské kluby?

Aktualizované 09.03.2020: Na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu je zakázané organizovanie akýchkoľvek športových a kultúrnych podujatí do 23.3.2020. Znamená to, že sa na Slovensku počas najbližších dvoch týždňov nebude hrať žiaden futbalový, ani hokejový, ani iný športový zápas.

Aktuálna situácia so šírením vírusu Covid-19 sa odrazí aj v športe. Najbližšie dni a zrejme aj týždne nás budú čakať obmedzenia pri sledovaní domácich športových zápasov. Dnes je už skoro isté, že väčšina športových zápasov počas tohto aj nasledujúceho týždňa, vrátane víkendov, prebehne bez divákov alebo neprebehne vôbec. Aj keď dosluhujúca vláda pracuje až zarážajúco pomaly, kraje, mestá a obce našťastie berú zodpovednosť za obmedzenie šírenia vírusu do vlastných rúk. A nariaďujú aby sa zápasy odohrali (ak sa už musia odohrať) pred prázdnymi tribúnami a fanúšik tak bude odkázaný na televízne a internetové prenosy.

Ak sa pozrieme na dva najpopulárnejšie športy u nás, tak oba sú v rozdielnej situácii.

Futbal: Fortuna Liga to zvládne

Vo futbale začína nadstavbová časť, pričom o majstrovi je viac menej rozhodnuté, ale aj tak sa neočakával ku koncu sezóny nárast návštevnosti. Až na DAC a Trnavu, v slovenskej futbalovej lige aj tak nie je klub, u ktorého by príjem zo vstupného na ligu výrazne ovplyvňoval hospodárenie klubu. V prípade Dunajskej Stredy je síce návštevnosť vysoká, ale sila vlastníka a mecenáša klubu je dostatočne veľká, aby akýkoľvek výpadok príjmov pokryl. Trnava na tom bude asi o niečo horšie, ale stále by výpadok tržieb za lístky mala ustáť.Hokej: Tipsport Liga má problém

Hokej bohužiaľ nie je v takej komfortnej situácii. O týždeň začína play-off, ktoré je pre väčšinu klubov zdrojom príjmov, na ktoré čakajú celú sezónu. Aj bez Slovanu boli semifinálové a finálové zápasy často vypredané a kluby dokázali realizovať výrazne tržby zo vstupného, ktorými dokázali sanovať dlhy nazbierané počas dlhej základnej časti. So Slovanom v lige získa náboj aj štvrťfinálové meranie síl a play-off so šiestimi mužstvami reálne premýšľajúcimi nad titulom sľubovalo nielen športový náboj, ale aj plné tribúny.

Aktuálne obmedzenia tak môžu mať fatálne dopady na ekonomickú kondíciu celej Tipsport Ligy. Ak by sa hralo bez divákov týždeň či dva, tak to kluby ešte môžu zvládnuť. Celé play-off pred prázdnymi tribúnami by však mohlo niekoľko extraligových klubov aj položiť.  Najviac ohrozené sú práve tie, ktoré pred prestupovou uzávierkou najviac investovali s vidinou, že play-off nám zarobí.

Bohužiaľ zdravie a bezpečnosť ľudí má určite prednosť pred športovými zápoleniami, o tom netreba ani diskutovať. Teraz sa však ukáže či riadiaci orgán Tipsport Ligy a kluby myslia aj na tvorenie rezerv, alebo fungujú na princípe čo príde, to miniem a kľudne aj viac, však to sa nejako pokryje. Obávam sa, že realitou bude prístup spomenutý ako druhý. A pred Výkonným výborom SZĽH tak v lete bude stáť ťažká otázka, či pri prideľovaní licencií prižmúriť oko či dve nad dlhmi z minulej sezóny vzhľadom na okolnosti, ktoré nikto nepredvídal. Druhou možnosťou bude spustiť súťaž s menším počtom účastníkov.

Posted in BLOG, Hokejový zápisník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *