Dvojbiliónový spasiteľ londýnskej Chelsea

Viac ako 2 bilióny libier minula londýnska Chelsea za nákupy hráčov od príchodu ruského miliardára Romana Abramoviča. Ten kúpil klub z anglickej metropoly v roku 2003 a hneď od svojho príchodu začal do klubu resp. do prestupov ,,liať“ obrovské peniaze. Konkrétne 153 miliónov už počas prvej sezóny. Treba však povedať, že za túto sumu si v tom období mohol dovoliť až 16 transferov (medzi nimi boli napr.: Hernan Crespo, Damien Duff či Claude Makelele). O rok neskôr pritiahol Arjena Robbena a neskoršiu klubovú legendu Didiera Drogbu.

Zdrojom prestupových súm uvádzaných v tomto článku je tranfermarkt.com

Výhodné kúpy aj vyhodené peniaze

Najnákladnejším obdobím bola pre ruského magnáta sezóna 2017/2018 kedy minul na prestupoch neuveriteľných 234,4 miliónov libier. Základným kameňom tejto sumy bol nákup historicky najdrahšieho brankára Španiela Kepa Arrizabalaga z Athletic Bilbao ( 72 miliónov libier). Ten sa mu však svojimi výkonmi neodvďačil a dalo by sa povedať, že práve naopak.

Nebol to však Abramovičov jediný krok vedľa. Od dvojice Andriy Shevchenko a Fernando Torres sa pravdepodobne očakávalo ešte viac ako od mladučkého brankára. Ich výkony však taktiež zaostali ďaleko za očakávaniami majiteľa či fanúšikov klubu.

Samozrejme Chelsea nie len nakupovala, ale tiež učinila niekoľko výhodných predajov. Len za Edena Hazarda či Alvara Morata sa im vrátilo 200 miliónov libier.

Okrem toho treba spomenúť aj šikovnú a na kvality hráča akým bol Ashley Cole aj lacnú kúpu z konkurenčného Arsenalu za 6,5 mil. libier.

Úspechy

Vďaka obrovským (a zdá sa akoby bezodným) finančným injekciám od majiteľa Romana Abramoviča sa podarilo z Chelsea vybudovať nie len špičkový klub pre Premier League ale taktiež pre európske pohárové súťaže.

Veď od jeho príchodu na Stamford Bridge získali ,,The Blues“ päť ligových titulov. Pred Abramovičom sa im to podarilo iba raz a aj to v sezóne 1954/1955. Popritom  sa stali päťkrát víťazmi FA Cupu, trikrát víťazmi Anglického ligového poháru, dvakrát víťazmi Európskej ligy a raz víťazmi Ligy Majstrov.

Chelsea vždy hrala dôležitú rolu v anglickom futbale, ale treba povedať, že až od príchodu svojho ruského spasiteľa sa vyšvihla do futbalových výšin.

Posted in BLOG and tagged , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *