Fanúšikov radca: Ako prežiť „letnú prestávku“ v zdraví a šťastí

Každý nepárny rok príde zhruba tridsať dní, ktoré pravý športový fanúšik z duše nenávidí. Letná prestávka. Zhruba od polovice júna do polovice júla sa nič z toho načo si zvykol nehrá. Hokejová sezóna sa skončila finálovými zápasmi v NHL, futbalová zase poslednými reprezentačnými zápasmi v polovici júna. A keďže Majstrovstvá Sveta a Európy sa odohrávajú zásadne v párnych rokoch, športový fanúšik čelí ozajstnej kríze. V televízii síce beží Tour de France, koncom júna zväčša začína Wimbledon a každý druhý víkend sa jazdia závody Formuly 1, ale pre fanúšika zvyknutého na dvadsaťštyrihodinovú službu pri sledovaní športu a lovení výsledkov je to katastrofa. To, že sledovanie napríklad cyklistiky nemôže byť plnohodnotnou náhradou za futbal alebo hokej ani keď špurtuje Sagan si povieme inde.

A tak sa ulicami a športovými barmi preplietajú muži s bledými tvárami plnými smútku. Pred zimným štadiónom občas zahliadnete osoby, ktoré len ťažko zadržiavajú slzy a smutne hladia na zavreté brány. Pri detských ihriskách občas vidno pánov v stredných rokoch sledujúcich bežný priateľský zápas prázdninujúcich detí. Zdesení rodičia zvyčajne zasiahnu až v momente, keď sa páni rozkričia na sedemročného blondiačika nech sa poctivo vracia do obrany, pretože takto sa o postup nebojuje.

Mnohí z fanúšikov si tak každé dva roky zažijú naplno čo to je abstinenčný príznak aj keď neholdujú žiadnej nelegálnej droge. Byť fanúšikom začiatkom leta v rokoch končiacich jednotkou, trojkou, päťkou, sedmičkou a deviatkou je ťažký údel.

Našťastie čo fanúšika nezničí, to ho zocelí a tak treba pristupovať aj k mesačnej letnej pauze. Tých tridsať dní treba naplno využiť na veci, ktoré sa počas roka jednoducho nedali stihnúť. Trojtýždňová dovolenka mimo civilizácie bez prístupu k internetu? Oslava životných jubileí členov širokej rodiny z roku minulého a budúceho? Návšteva príbuzných, ktorých nebolo možné navštíviť predchádzajúcich dvanásť mesiacov? Vykonať všetky nevyhnutné rekonštrukčné práce v bydlisku? Áno, časť z toho sa určite dá stihnúť práve počas letnej prestávky. Toto je ten čas keď sa na chvíľu môžete stať človekom, ako všetci ostatní a riešiť aj iné veci, ako zloženie stopérskej dvojice Realu Madridu v nadchádzajúcom ligovom zápase. Verte, že váš rodinný život bude vyzerať úplne inak.

Okrem bežných činností bežných ľudí sa letná prestávka dá využiť aj fanúšikovsky produktívne. Kedy inokedy si môžete naštudovať štatistiky, bulvárne aj nebulvárne zaujímavosti, ktorými budete potom ohurovať v krčmách a na tribúnach štadiónov. Teraz alebo nikdy. Aj pre vás platí, že až v zime sa ukáže či ste nepodcenili letnú prípravu.

Navyše UEFA charakterne zaviedla počas letnej prestávky prestupové okno. NHL zase 1. júla otvára trh s voľnými hráčmi. Tí znudenejší fanúšikovia s väčším absťákom môžu okrem zbierania informácii, prestupové fámy a špekulácie aj sami vytvárať. Áno, táto doba je neuveriteľná. V dobe sociálnych sietí nie je nič ľahšie ako pustiť na facebook správu, že ste videli Mohameda Salaha v Paríži pri Eiffelovke, alebo Roba Vitteka na kúpalisku v Debrecíne. Sociálne siete sa už postarajú o zvyšok a doplnia možnú prestupovú sumu, dĺžku kontraktu aj dôvody prečo Salah v PSG a Vittek v Debrecíne nebude úplne dobré spojenie, avšak Vittek v Paríži a Salah v Debrecíne by dávali zmysel.

A keď si myslíte, že tá letná prestávka trvá už naozaj dlho, tak prídu predkolá predkôl európskych futbalových pohárov. Ak na mizerných výsledkoch slovenských klubov v Európskej lige a Lige Majstrov chcete nájsť pozitíva, tak toto je najväčšie. (Sorry Spartak, ale jedna lastovička leto nerobí a jedná účasť v skupinovej fáze z nás nerobí klubovú veľmoc.) Začiatok júla a Slovan Bratislava cestuje do Azerbajdžanu zabojovať o postup z druhého predkola do tretieho. Ružomberok zase remízou v Bosne získava nádej, že tentokrát vydrží v Európe možno aj do augusta. Kvalita futbalu síce nič moc, ale na rozdiel od prípravy o niečo ide.

Keď nastane polovica júla všetko sa na dobré obráti. Slovenská najvyššia futbalová súťaž začína zväčša zároveň s rakúskou a švajčiarskou. O týždeň neskôr začne aj česká. A kedy inokedy ich sledovať ak nie teraz. Predtým ako začne Bundesliga a Premier League. V polovici júla s nadšením pozeráte aj zápasy, o ktoré v septembri ani okom nezavadíte.  Druhá polovica júla je zlatý čas pre slabšie ligy a zároveň skvelý nábeh pre fanúšika po mesiaci pauzy. V sobotu si dáte Senicu so Sereďou, v nedeľu Rapid Viedeň proti Admire. Začať treba striedmo, slabšími súťažami pred menšími návštevami. Ako keď začínate jesť po hladovke. Pomaly a zľahka, aby bol človek v auguste a septembri pripravený opäť vpadnúť do neľútostného kolobehu piatok, sobota, nedeľa – utorok, streda, štvrtok – piatok, sobota, nedeľa. Kolobehu plného futbalu a hokeja a všetkých ostatných udalostí svetového aj lokálneho športového významu.

Veľa šťastie a vydržte!

Posted in BLOG.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *