Fortuna Liga 2019/2020 – Naša Predpoveď

Nový ročník našej najvyššej futbalovej súťaže – Fortuna Ligy – odštartuje zajtra rovnako ako nový ročník druhej ligy. Letná prestávka bola ako už zvyčajne mimoriadne krátka a pre štyri mužstvá dokonca skončila o dva týždne skôr. Ružomberok, DAC, Slovan aj Trnava už majú za sebou predkolo predkola európskych pohárov. Kým v stredu večer to vyzeralo s pozvánkou na úvodné zápasy Fortuna Ligy biedne, v štvrtok to aspoň trocha vylepšili Trnava s Dunajskou Stredou. Slovan sa pokúsi napraviť reputáciu ešte v Európskej Lige a Ružomberok sa už môže plne koncentrovať na domáce súťaže.

Európske poháre sú dobré na to, aby slovami klasika „nastavili zrkadlo“. Môžeme si mi tu nahovárať ako rastie kvalita nášho futbalu, dostávajú príležitosť mladí a zápasy sú strhujúce a napínavé. Až predkolá európskych pohárov ukážu či to čo my vidíme ako posun vpred nie je len márne dobiehanie zvyšku futbalového sveta, ktorý aj tak ide dvojnásobnou rýchlosťou a úplne iným smerom ako my.

Mohli by sme sa baviť o jednotlivých zápasoch a kluboch, ale celková bilancia slovenských zástupcov v prvom predkole bohužiaľ naznačuje, že naša liga nie je ani zďaleka taká dobrá ako sme si mysleli. Len 1 víťazstvo!, 4 remízy a 3 prehry za posledné dva týždne je katastrofálna bilancia. Nezaberie pritom žiadna výhovorka. Je načase prestať si myslieť, že náš klubový futbal je niečim výnimočný. Pre nás je každý súper ťažký, a nie je klubu, nad ktorý by sme  sa mohli vyvyšovať. Účasť v skupinovej fáze Európskej Ligy je a najbližšie roky aj bude len výnimkou potvrdzujúcou pravidlo. Bohužiaľ, ale vzletne reči o kvalite našej lige si treba odložiť na budúci júl. Až vtedy zistíme ako na tom s našim klubovým futbalom naozaj sme.

Dosť však bolo pesimizmu, nová ligový ročník začne bez ohľadu na to koľko gólov v deväťdesiatej minúte Slovan dostal. Hrať sa bude rovnako ako minulý rok, to znamená 22 zápasov v základnej časti a potom rozdelenie na dve šesť členné skupiny o titul a o záchranu.

Program zápasov základnej časti Fortuna Ligy v exceli nájdete tu.

Ako vidíme tento ročník my? Trocha veštenia nájdete nižšie.


Titul získa Slovan Bratislava

Aktuálne mužstvo bez trénera ale stále v zložení, ktoré na Slovensku nemá páru. Čokoľvek iné ako titul by bolo väčším prekvapením ako vypadnutie so Sutjeskou.

Pri ceste za titulom vidím jedinú prekážku v samotnej kabíne. Pozerať sa na spoluhráča, ktorý berie mesačne toľko, že by z toho mohla žiť menšia dedina na východnom Slovensku celý rok a vedieť, že ak dôjde na penalty tak nedá, asi nálade v tíme neprospeje. Okrem toho, ak ste sa videli na jeseň v zápasoch minimálne skupiny Európskej ligy a miesto toho si dávate výjazd smer Michalovce, to tiež nie je zrovna tá najlepšia motivačná injekcia. Uvidíme ako sa s tým na Tehelnom  Poli vyrovnajú. Zaujímavé bude aj meno nového trénera, ale všetci aj tak vieme, že v trénerovi problém nie je.

Mňa osobne ešte zaujíma návštevnosť na novom štadióne. Ako dlho potrvá kým sa všetci čo chceli vidieť štadión vystriedajú na tribunách? A kedy sa návštevy ustália na „pasienkovskom“ štandarde plus mínus 1000? V tomto Slovanu nezávidím. Slabé výkony ale aj prílišná dominancia v lige vysokým návštevám neprospieva.

V skupine o titul si ešte zahrajú

Dunajská Streda je na začiatku niečoho čo raz asi skončí titulom. Dobré základy v podobe akadémie a štadióna už majú postavené. Okrem toho aj káder je plný talentovaných hráčov s budúcnosťou. Teraz len treba vydržať a nezísť z cesty. Lebo problémy a zádrhely iste prídu. Tento rok by to malo byť druhé miesto bez námahy a možno aj trocha napätia v boji o titul.

Žilina a Trenčín sú tímy, ktoré zaznamenali ústup z majstrovskej slávy. Ale továreň na mladé a dobré speňažitelné talenty v oboch mestách stále funguje. Ak sa zíde dobrý ročník môžu z toho opäť byť aj miestenky v predkolách Európskej ligy. Sledovať odporúčam hlavne Trenčín, tento rok určite nebudú hrať o záchranu.

Trnava prechádza tento rok veľkou zmenou, ale keď sa veci uležia nemusí to byť vôbec zlé. Bude to však chcieť o trocha viac trpezlivosti hlavne počas leta.

Pre niekoho prekvapivo vidím v skupine o titul ešte aj Zlaté Moravce. V Moravciach majú solídne skúsenosti a tento rok sa do toho oprú od začiatku.

V skupine o záchranu budú bojovať a nakoniec vypadne

Ružomberok v predkolách Európskej ligy ukazuje, že táto sezóna bude oveľa ťažšia ako minulá. Na prvú šestku to moc nevyzerá, ale boj o záchranu do posledného kola to nebude tiež. Solídny stred tabuľky bez stresov, to bude tohtoročná sezóna v Ružomberku.

Senica vymenila opäť celú jedenástku a tak môžeme len hádať či k lepšiemu alebo horšiemu. Ja si myslím, že to bude viac menej to isté ako minulý rok.

Sereď, mužstvo bez domáceho prostredia čelí druhej sezóne v najvyššej súťaži bez obáv. Ja by som ich trocha mal, výsledok z minulej sezóny sa zopakovať asi nepodarí. Udržanie prvej ligy však nemožné určite nebude.

Nováčik z Pohronia si užije eufóriu už túto sobotu proti Slovanu. Plný štadión tam bude asi oveľa častejšie ako sme v prvej lige zvyknutí. Kapacita 2 500 miest je proste ideál. Realistický cieľ zachrániť sa by nemal byť žiadnym problémom.

Michalovce a Nitra sú mojimi kandidátmi na zostup. A ak by som si mal vsadiť tak vypadne Nitra. V Michalovciach sa určite nejako zomknú a urobia z domáceho štadióna minimálne remízovú baštu.

Televízne stanice, na ktorých môžete sledovať zápasy Fortuna Ligy nájdete tu.

Posted in BLOG and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *