Fortuna Liga versus susedia v európskych pohároch

Na sociálnych médiách sa často vedie debata o tom aká dobrá je naša Fortuna Liga v porovnaní s ligami v susedných štátoch. Väčšinou sa to zvrhne v nikdy nekončiaci súboj argumentov, ktoré našu ligu buď úplne zhadzujú, alebo ju nekriticky vyzdvihujú. Našťastie, predkolá európskych pohárov nám túto debatu môžu raz a navždy ukončiť. Počet mužstiev z jednotlivých krajín, ktoré sa kvalifikovali až do skupinovej fázy Ligy Majstrov, Európskej Ligy a Konferenčnej Ligy jednoznačne určuje kvalitu domácej ligy.

Dôvodov, prečo má účasť v skupinách európskych pohárov vysokú výpovednú hodnotu pri porovnaní líg je niekoľko.

Počet nasadených mužstiev priamo do skupinovej fázy odráža výkonnosť klubov z jednotlivých líg počas predchádzajúcich piatich sezón. Úspešnosť v predkolách zase aktuálnu formu, navyše dochádza aj k niekoľkým súbojom priamo medzi klubmi z jednotlivých líg. Toto leto sme videli duel Slovanu s Ferencvárosom, Trnavy s Rakowom aj Slávie s Rakowom, ktoré dávajú obraz o tom aké dobré sú jednotlivé ligy.

Slovensko versus susedia

Poďme sa teda pozrieť na to, ako boli úspešné kluby z líg v našich susedných štátoch.

Rakúsko [3]

Liga Majstrov [1]: Salzburg
Európska Liga [1]: Sturm Graz
Konferenčná Liga [1]: Austria Viedeň

Ukrajina [3]

Liga Majstrov [1]: Šachťar Doneck
Európska Liga [1]: Dynamo Kyjev
Konferenčná Liga [1]: Dnipro

Česko [3]

Liga Majstrov [1]: Plzeň
Európska Liga [0]
Konferenčná Liga [2]: Slovácko, Slávia Praha

Maďarsko [1]

Liga Majstrov [0]
Európska Liga [1]: Ferencváros
Konferenčná Liga [0]

Poľsko [1]

Liga Majstrov [0]
Európska Liga [0]
Konferenčná Liga [1]: Lech Poznaň

Slovensko [1]

Liga Majstrov [0]:
Európska Liga [0]:
Konferenčná Liga [1]: Slovan Bratislava

Porovnanie teda nevychádza pre Fortuna Ligu príliš lichotivo. A to sme sa nepozerali na Bundesligu ani Premier League, len na ligy našich susedov.

Je vidno, že rakúska liga nám ušla o parník a o ukrajinskej sa tiež baviť nemusíme. Kluby z oboch súťaží sú niekde úplne inde.

Česká liga má zástupcu v Lige Majstrov a to je honor, ktorý sme na Slovensku už dlhé roky nezažili. K tomu Slovácko a Slávia v Konferenčnej lige. Na západ od nás vládne určite spokojnosť.

Zostávajú nám teda Poľsko a Maďarsko.

Maďarsko má síce len jedného zástupcu, ale aj ten je v Európskej Lige. Navyše v priamej konfrontácii Ferencvárosu so Slovanom ťahal náš majster za kratší koniec.

Poľský výsledok v predkolách sa dá nazvať biedou. Taká veľká krajina má určite väčší potenciál ako ukázala. Avšak ak sa s ňou chceme porovnávať, tak si treba spomenúť, že v priamej konfrontácii Trnavy a Rakowa si Spartak príliš šancí na postup nevytvoril.

A my? No asi to ani netreba veľmi rozoberať.

Program Ligy MajstrovProgram Európskej LigyProgram Konferenčnej Ligy

 

Posted in BLOG and tagged , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *