Futbal bez divákov: Lepšie ako nič

Prvé dve kolá Bundesligy, dohrávka českej ligy aj maďarský pohár je už za nami. Po dvoch mesiacoch čakania sme sa dočkali futbalu. Futbalu bez divákov, ale stále je to futbal. A tak už môžeme povedať či je lepšie ligy dohrávať bez atmosféry, alebo to mali zväzy a kluby nechať túto sezónu tak a predčasne všetko ukončiť. U mňa zatiaľ prevládajú dva protichodné pocity.

Tá najsilnejšia emócia je radosť z toho, že sa hrá. Záznamy a spomienky sú fajn, ale živý futbal s nejasným koncom je o niekoľko stupňov lepší. Napriek tomu, že výkony nie sú vždy úplne perfektné, tak to stojí za to. Aj s divákmi sa prihodia zápasy bez náboja, emócií aj kumštu. Z tohto pohľadu som za návrat a dohratie súťaží všetkými desiatimi.

Druhý pocit, ktorý zo zápasov mám sa týka atmosfery. To, že je iná vieme všetci a nemusím to nijako zdôrazňovať. Mne osobne ako fanúšikovi nikdy neboli blízke skandované chorále, dymovnice či verbálna agresivita skrytá za fanúšikovským šálom. A aj preto som vždy bol pre mnohých len divákom a nie fanúšikom. Ani teraz mi nechýbajú dymovnice, choreá a už vôbec nie vulgarity. Trocha ruchu na tribúnach by však nezaškodilo. V tichu je síce skvelo počuť pokyny trénerov aj hráčov, ale chýba tomu ten pocit dôležitosti a naliehavosti. Predpokladám, že aj hráči čelia rovnakému problému. Tlak z tribún určite dokáže vyburcovať a motivovať. A ten teraz chýba.

Nedostatok tribúnového ruchu má aj neblahý vplyv na koncetráciu mňa ako televízného diváka. Až doteraz som si neuvedomoval ako je dôležitý v pútaní pozornosti a sústredení sa na pozerenia zápasu. Bez divákov a ruchu moja pozornosť prudko klesla, oveľa ľahšie môj pohľad odlákajú ruchy obývačky. Vydržať sledovať slabší zápas bez divákov je oveľa náročnejšie ako s nimi.

Napriek týmto nedostatkom som rád za každý zápas, ktorý sa bude hrať a v ktorom o niečo ide. Týmto pozdravujem tvorcov dohrávania slovenskej ligy, kde vo väčšine z toho podivného konceptu čo schváli o nič nepôjde. A tak už zajtra sa teším na Dortmund s Bayernom, v stredu na Spartu s Plzňou a cez víkend na ďalšie a ďalšie zápasy. Každý z nich je lepší ako to smutné a tiché futbalové nič v apríli.

Posted in BLOG.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *