Hokejová extraliga: So Slovanom či bez?

Aktualizácia: Minútu po publikovaní tohto príspevku vyšla na Sme správa, že na súde už leží návrh na konkurz hokejového Slovana. V hre je aj podanie trestného oznámenia kvôli podozreniu zo zvýhodňovania veriteľa (Starz versus hráči). Súd by mal o návrhu na začatie konkurzného konania rozhodnúť do 15. júla. Následne ak sa začne konkurzné konanie, tak bude musieť Slovan preukázať, že je platobne schopný. 

V súčasných horúčavách nezaškodí schladiť sa ľadom a tak nemôžem obísť tlačovku hokejového Slovana. Napokon po voľbe prezidenta SZĽH nie je väčšej témy v slovenskom hokeji. Novozvolený výkonný výbor, ktorý musí posvätiť všetkých účastníkov súťaží, dostane koncom júla ťažkú úlohu.

Na jednej strane je účasť Slovana v našej lige skvelou možnosťou na zatraktívnenie súťaže, zvýšenie diváckeho záujmu a aj prísun sponzorských peňazí. Na strane druhej akákoľvek výnimka v prospech kohokoľvek bude precedensom, ktorý v budúcnosti bude zneužitý. O tom asi nikto nepochybuje.

Slovan dlží, podľa svojich slov, približne tri milióny zhruba šesťdesiatke hráčov. Je teda jasné, že dlhy sa v Slovane kumulovali dlhšie ako jednu sezónu. Momentálne ponúka svojim veriteľom splátkové kalendáre. 30 až 50 percent hneď, zvyšok postupne v priebehu nasledujúcich dvanástich mesiacov.

Čo by ste robili na mieste hráčov vy? Verili by ste niekomu, kto vám už niekoľko mesiacov neplatil? Ak budete súhlasíte so splátkovým kalendárom tak to znamená, že veríte v schopnosť Slovana v nasledujúcich dvanástich mesiacoch získať pár miliónov (na prevádzku extraligy a vyplácanie dlhov). Otázka teda znie, je Slovan schopný v slovenskej extralige zarobiť jeden a pol milióna euro navyše okrem peňazí na bežnú prevádzku? Ja sa pýtam, ako? Ak tie peniaze nemá majiteľ teraz, skadiaľ ich zoberie v priebehu sezóny? Navyše v o dosť chudobnejšej súťaži ako je KHL, pravdepodobne pred menšími návštevami za nižšie vstupné a s menšími výnosmi z predaja dresov a párkov na štadióne.

Bohužiaľ správanie Slovana je len opakovaním toho čo sme videli pred rokom aj pred dvoma. Sľuby, splátkové kalendáre, úvodné buly ročníka a o dva mesiace nové dlhy, rozčarovanie hráčov, prehry, smútok fanúšikov a potom opäť sľuby …

Ktokoľvek Slovanu podpíše splátkový kalendár, robí to na vlastnú zodpovednosť a riziko. Dnes je ten moment keď sú hráči vo výhode a je to posledný krát. Ak ju nevyužijú je to ich chyba a o rok keď budú nahrádzať jeden splátkový kalendár ďalším ich nikto nebude ľutovať.

Do úvahy ešte prichádza možnosť apelovať na citovú väzbu k najslávnejšiemu hokejovému klubu. Nebavíme sa teraz o zahraničných hráčoch, ale o tých domácich. A tým by som poradil len jedno. Klub a majitelia sú dve veci. Značka, história klubu a ani fanúšikovia za vašu situáciu nemôžu. Majitelia sú tí, ktorí vám neplatili a teraz chcú opäť splátkové kalendáre. Môžete mať stále rád klub a zároveň si stáť nekompromisne za svojim pri rokovaní s majiteľom.

A Výkonnému výboru si dovolím len jeden odkaz. Neohýbajte pravidlá kvôli jednému klubu. Bez ohľadu na jeho meno. Slovenská extraliga prežila bez Slovanu doteraz a prežije aj ďalšiu sezónu či dve. Zaradiť do ligy mužstvo s dlhmi je popretie všetkého na čom extraliga minulé roky pracovala. Martin, Skalica, či Slovan, nie je dôvod robiť výnimky. Jedna výnimka a o rok či dva tu opäť bude liga plná dlhov a klubov sľubujúcich nemožné len kvôli úspechu v jednej sezóne.

Posted in BLOG and tagged , , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *