Hokejové leto predsa len bude!

Toto leto malo byť aj v znamení hokeja. Koncom augusta sa mala odohrať hokejová olympijská kvalifikácia, ktorá by iste vzbudila emócie a pritiahla pozornosť športového Slovenska. Nanešťastie pandemická situácia pozmenila mnoho, nielen športových, plánov. A tak aj olympijská kvalifikácia bola presunutá na rok 2021 a pridala sa k športovým obetiam súčasnej situácie. Po zrušení majstrovstiev sveta, predčasnom ukončení všetkých líg (až na tu bieloruskú) to teda vyzeralo na poriadne dlhý pôst hokejových fanúšikov. Od marca minimálne do septembra je dlhých šesť mesiacov, počas ktorých sme mohli len spomínať na historické okamihy.

Našťastie po včerajšku to vyzerá aj pre hokejových fanúšikov o niečo lepšie. Hokeja by sa mohli dočkať už v druhej polovici júla, prípadne v auguste. NHL totiž nezložila zbrane a naďalej plánuje dohrať aspoň play-off. Včera predložený plán počíta s odohratím rozšíreného play-off. Základna časť bola ukončená a najlepších 24 tímov (podľa percentuálneho zisku bodov) si zahrá rovno o Stanley Cup.

Prvé štyri tímy každej konferencie majú istú účasť priamo v prvom kole play-off. O nasadenie si zahrajú turnajovým spôsobom. Zvyšných osem tímov z každej konferencie sa stretne vo vyraďovacích bojoch na tri víťazné zápasy. Postupujúci z kvalifikačného kola sa pripoja k priamo nasadeným tímom.

Západna konferencia

Priamo postupujúci do play-off:
St. Louis, Colorado, Las Vegas, Dallas

Kvalifikačné kolo:
Edmonton – Chicago
Nashvile – Arizona
Vancouver – Minnesota
Calgary – Winnipeg

Východna konferencia

Priamo postupujúci do play-off:
Boston, Tampa Bay, Washington, Philadelphia

Kvalifikačné kolo:
Pittsburgh – Montreal
Carolina – Rangers
Islanders – Florida
Toronto – Columbus

Play-off sa odohrá v dvoch hostiteľských mestách (každá konferencia v jednom), pričom ktoré to budú sa ešte nevie. V širšom výbere zatiaľ sú Chicago, Columbus, Dallas, Edmonton, Las Vegas, Los Angeles, Minneapolis, Pittsburgh, Toronto, Vancouver.

Takisto sa ešte nerozhodlo ako sa vytvoria dvojice prvého kola (či bude pevne stanovený pavúk vopred, alebo najvyššie nasadený proti najnižšie nasadenému) a či zápasy prvého a druhého kola play-off budú hrané na tri či štyri víťazné zápasy. Finále konferencií aj súboj o Stanley Cup sa budú hrať na štyri víťazné zápasy.

Napriek týmto nejasnostiam je však vidno odhodlanie NHL dohrať. A dobrou správou pre fanúšikov zo Slovenska je, že denne sa budú hrať dva až tri zápasy v jednom meste. A tak aj napriek časovému posunu bude minimálne jeden zápas úvodných kôl denne v priaznivom čase aj pre nás.

Kto vysiela NHL sa dozviete tu.

Na zápasy si ešte budeme musieť chvíľu počkať, keďže aj ten najoptimistickejší scenár počíta s prvými zápasmi najskôr koncom júla. V závislosti od štartu kempov (prvá polovica júla) a ich trvania (dva či tri týždne), by sme víťaza Stanley Cupu mali spoznať v priebehu septembra. Všetko pochopiteľne závisí hlavne od pandemickej situácie. Neskorý koniec sezóny ovplyvní aj tú ďalšiu. Jej štart sa posunie z tradičného októbra na december alebo január. Cieľom je začať novú sezónu už s divákmi v hľadisku.

Prečo NHL áno a Tipsport Liga nie?

Na záver ešte odpoveď na otázku prečo sa NHL dohrá a Tipsport Liga nie. Rozdiel je v peniazoch. Kým kluby Tipsport Ligy v play-off ťažia najviac zo zvýšeného záujmu o lístky, v NHL je najväčším zdrojom príjmov lukratívna zmluva o prenosoch v televízii.

Slovenské kluby (a aj české) tak logicky nemali motiváciu dohrávať ligu bez divákov a zvyšovať tak finančné náklady. Priateľnejšou variantou bolo predčasné ukončenie a minimalizovanie nákladov (platy hráčov, trénerov, funkcionárov, energie za ľad a podobne).

NHL sa oplatí dohrať aj bez divákov a zinkasovať tak peniaze od televíznych spoločností. Platy hráčov sú irelevantné v rozhodovaní, keďže hráči sú platení len od októbra do marca počas základnej časti. Z dvanástich výplatných termínov zostal nenaplnený len ten posledný a o jeho vyplatení sa ešte stále rokuje.

Zároveň hráčska motivácia dohrať plynie aj z finančnej stránky kolektívnej zmluvy. Na výplatu miezd totiž smeruje 50 percent príjmov z hokejových činností (tzv. hockey-related-revenues). Nedohratie play-off a neobdržanie platieb od televíznych spoločností by tieto príjmy prudko znížilo a priamym dôsledkom by bolo znižovanie platov v nadchádzajúcich sezónach (cez „escrow“ zrážky – Escrow slúži na priebežné balancovanie odhadovaných a skutočných príjmov NHL smerujúcich na platy hráčov). Dohranie play-off je tak v záujme všetkých, ktorých hokej v Severnej Amerike živí.

Hokejový August

Minulé roky sa hokeju v lete venovali len ozajstní nadšenci, ktorí navštevovali prípravné zápasy alebo Hlinkov memoriál. Toto leto si vďaka systému dohrávania užijeme niekoľko zápasov NHL vo veľmi prijateľných časoch. A to bude príjemná odmena za predčasné ukončenie sezóny v Európe.

Posted in BLOG, Hokejový zápisník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *