Hokejový zápisník #3 – Ups

Najlepšie popísala záver dnešného stretnutia Britney Spears. Prorocky už pár rokov pred dnešným stretnutím naspievala pesničku Ooops, I did it again (voľný preklad: Ups, zase sa to stalo). Možno už vtedy tušila ako dopadnú naše vystúpenia proti Kanade a Nemecku.

Gól tridsať sekúnd aj dve sekundy pred koncom má rovnakú váhu ako ten čo padne v tretej alebo tridsiatej tretej minúte. Uznávam však, že obraty v posledných minútach sú oveľa dramatickejšie. Škoda len, že sa to stalo dvakrát za sebou zrovna nám.

Navyše prehra býva vždy krutejšia, ak sú očakávania príliš veľké. A hra našeho tímu od začiatku majstrovstiev očakávania právom vzbudila. Ťažko sa píše tento zápisník, a to som si myslel, že posledné reprezentačné sezóny ma pripravili už na všetko.

Naši

*Začnem pozitívami, pretože kritiky si určite prečítate inde dosť. Skoro celý zápas sme odohrali dobre, napriek tomu, že dôležitosť zápasu v hráčoch určite rezonovala. Toto už nebol zápas kde sme mohli len prekvapiť. A napriek tomu sa v druhej tretine dokázali vysporiadať aj s nepriaznivým stavom. Práve po inkasovanom góle sme dokázali hru zlepšiť a stav obrátiť.

*Výrazne sme vylepšili hru v oslabeniach. Proti Nemcom sme mali 100% úspešnosť (5/5).

*Hra v presilovkách bola tiež parádna. V tej najdôležitejšej sme strelili dva góly, presne tak sa má presilovka 5 na 3 hrať.

*Škoda, že sa nám nepodarilo vylepšiť aj hru v posledných sekundách. Dostávať góly v poslednej minúte je zlé vždy a ešte horšie ak je dovtedy remíza.

*Draisaitl ukázal, že nie náhodou získal v základnej časti 105 kanadských bodov a skončil štvrtý v celkovom poradí. Na porovnanie Tatár získal 58 a Pánik 33 kanadských bodov. Ten rozdiel sa prejavil práve v poslednej minúte. Keby sme mali v kádri 100 bodového hráča z NHL my, tak sa dnes možno tešíme.

*Čiliak tak ako proti Kanade pri rozhodujúcej strele myslel skôr na prihrávku. A opäť prišla strela.

*Zároveň však uznávam, že počas zápasu nás Čiliak niekoľkokrát zachránil zákrokom navyše.  Na nasledujúcu dvojičku zápasov to vidím opäť na rozdelenie pozícii. Čiliak proti Francúzsku a Rybár proti Veľkej Británii.

*Zaujímalo by ma či si asistenti trénera vždy pred zápasom povedia kto pôjde na pozápasové interview, alebo si ťahajú zápalku až po zápase. Dnes si vytiahnúť tú najkratšiu muselo byť naozaj kruté.

Pardavý, Valábik, Merčiak, to myslíte vážne?

Laco Nagy dostal za faul na Moritza Seidera 2 minúty plus 10 minút osobný trest. Oslabenie sme zvládli a k obratu v zápase došlo až približne tri minúty po skončení jeho dvojminutového trestu. Ján Pardavý mal však jasno hneď po zákroku a obvinil mladého Nemca z filmovania. Po zápase to isté zopakovali Valábik s Merčiakom. Merčiak to klincoval prirovnaním k futbalistom, Valábik zase spomaleným záberom.

Všetci traja by však mali vážiť svoje slová. Iste frustrácia z prehry je veľká, ale vyvršovať sa na mladom Nemcovi, ktorý najprv 5 minút ležal na ľade a následne odišiel rovno do šatne je vyslovene úbohé a nedôstojné.

Moritz Seider nie je žiaden Luis Suaréz a pochybujem, že po odpískaní faulu by si spokojne ležal na ľade, aby dohral svoju filmovú etudu. Navyše neodišiel následne s úsmevom na striedačku, ale podopieraný masérom a spoluhráčom, viditeľne otrasený, smeroval rovno preč z ihriska.

Prehra bolí, ale nikto vrátane bohorovného Pardavého s Valábikom a ironického Merčiaka, by nemal klásť svoju frustráciu nad zdravie kohokoľvek. To čo títo traja páni predviedli bolo hlboko pod ich úroveň.

Čo ďalej

Majstrovstvá sveta ešte zďaleka neskončili. Čaká nás ešte pár zápasov a napriek tomu, že šanca na štvrťfinále sa výrazne znížila, stále existuje. Nie je dôvod nefandiť ďalej, hráme dostatočne dobre na to, aby aj nasledujúce zápasy stáli za to pozerať. Možno nebude na škodu aby diváci v hale v 58. minúte začali pre istotu skandovať „vydržať“ ak budeme vo vedení len o gól. Ale mám pocit (a snažím sa uveriť), že do tretice už rovnakú chybu nezopakujeme.

Každopádne Nemci môžu prekvapiť aj niekoho zo silnej trojky tak ako sme my prekvapili Američanov (a skoro aj Kanaďanov) a potom sa budú musieť postupové scenáre počítať nanovo.

Tak ako sa každý zápas končí až sirénou po odohraní šesťdesiatich minút, tak aj body sa finálne zrátajú až po odohraní všetkých zápasov. A my už predsa veľmi dobre vieme, že aj v posledných minútach (a aj zápasoch) sa môže všeličo zmeniť.

Nezatracujme teda toto mužstvo ani týchto trénerov. Tie prehry sú len dôsledkom toho, že sme sa vybrali cestou zapracovania mladých hráčov s menej skúsenosťami. Dnes síce smútime, ale o pár rokov nám presne tieto rozhodnutia a tieto chyby prinesú výsledky. Napokon čo viac môže takého Feherváryho, Lišku alebo Černáka poučiť, zdravo naštvať a zoceliť ak nie takáto nepríjemnosť.

Naše tipy

Kurz na trojkombináciu, že nasledujúce tri zápasy vyhráme  je 1,78 v Tipsporte, 1,83 vo Fortune a 1,84 v Doxxbete. Lákavé, že?Posted in BLOG, Hokejový zápisník and tagged .

One Comment

  1. Len tak mimochodom Seider, ten simulant podla Valabika, Merciaka aj Pardaveho dnes nenastupil proti Kanade. Toto bol velky fail od celej trojice.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *