Hokejový zápisník #5 – A čo bude ďalej?

Základná časť a účinkovanie našej reprezentácie na Majstrovstvách Sveta 2019 sa práve skončilo. A až na reprezentačnú budúcnosť Laca Nagya zostalo veľa vecí otvorených. Napríklad kto bude majstrom sveta, alebo kto bude ďalším reprezentačným trénerom. Pôjdeme cestou, na ktorú vykročil Šatan s Ramseym, alebo si to urobíme po svojom, lebo sme Slováci?

Naši

*K poslednému zápasu s Dánskom ťažko povedať veľa. Bol to taký horší prípravný zápas a lepšia rozlúčková exhibícia.

*Prekvapilo ma ako dobre Dáni bránili. Ak by sme v tomto zápase potrebovali vyhrať kvôli postupu, tak by to bola pekná dráma. Aj keď predpokladám, že by sme hrali inak, respektíve hráči by ten zápas vnímali inak.

*Posledné dva zápasy odchytal Denis Godla. A odchytal ich celkom dobre. Základna správa však znie, že vlastne nemáme poriadnu jedničku. Brankára, na ktorého by bolo spoľahnutie vo viacerých zápasoch po sebe. Rybár zachytal vynikajúco proti Američanom, Čiliak proti Fínom, ale ani jeden už nedokázal podať rovnaký nadpriemerný výkon opäť. Bol by riešením Julo Hudáček? Neviem.

*Libor Hudáček opäť ukázal, že s ním nuda nikdy nie je. Najprv nešťastné výroky, proti Dánom zase zbytočné odplácanie dve minúty pred koncom. Presne takéto individuálne zlyhania nás oberajú o lepšie výsledky. Aj keď teraz to dopadlo dobre a o nič nešlo.

Čo bude ďalej s nami

*Ramseymu aj Šatanovi sa po Majstrovstvách Sveta 2019 končia zmluvy. Na to nie je treba prerieknutie Jána Lašáka, aby sme vedeli, že Ramsey končí a či sa vráti je viac než otázne. A nie je to o tom či chce alebo či vládze. Všetko čo sa týka reprezentácie závisí na tom ako dopadnú v júni voľby prezidenta zväzu a výkonného výboru.

*Nový prezident si vyberie nového generálneho manažéra a ten navrhne nového trénera. Či budeme pokračovať v ceste, ktorú sme nastúpili alebo nie sa nevie. Ale azda každý kandidát na post prezidenta zväzu dostane otázku koho si predstavuje ako generálneho manažéra a či chce aby nový tréner pokračoval v tom čo Ramsey zaviedol.

*A aj kvôli nadchádzajúcim voľbám je škoda, že sme to s Kanadou nevydržali o dve sekundy a s Nemeckom o dvadsaťosem sekúnd dlhšie. Pretože bez ohľadu nato ako veľmi sa mi naša hra páčila, tak výsledky nie sú. Áno, porazili sme na olympiáde Rusov, minulý rok skoro porazili Čechov na majstrovstvách sveta a tohto roku skoro Kanadu a úplne Američanov. Ale ani raz sme nepostúpili ďalej. To štvrťfinále je tá méta, o ktorú usilujeme. Byť v osmičke najlepších je merítko našeho úspechu a neúspechu. A tu nám teda nezostáva konštatovať nič iné len, že sme opäť neuspeli. A toto bude argument všetkých tých čo to budú chcieť robiť inak, po našom lebo sme Slováci (copyright Libor Hudáček).

*A pritom jednu z mnohých dobrých vecí, ktoré Šatan s Ramseym vymysleli bol ten ohromujúci počet asistentov, ktorí sa menili každý turnaj a ich počet varioval od dvoch po štyroch. Takto sme si pripravili dve päťky budúcich možných trénerov, ktorí môžu plynulo nadviazať na to čo Ramsey už spravil. Asi najviac sa ponúka meno Vlada Országha, ale určite by to mohol byť aj Petrovický, či niekto iný.

*Bohužiaľ všetko to závisí na voľbách a výsledkom vlajkovej lode slovenského hokeja, seniorskej reprezentácie sa pochváliť nemôžeme. K tomu vypadnutie našej osemnástky z A skupiny a len ťažké prežívanie dvadsiatky ma napĺňajú obavami, že v júni príde niekto z minulosti, o ktorej sme si mysleli, že sa už nevráti.

Ďalšia méta: Olympiáda

V roku 2022 bude olympiáda v Číne a my po dlhých rokoch nemáme istotu účasti. Posledné roky totiž olympiádu hralo osem najlepších tímov podľa rebríčka IIHF plus usporiadateľ plus traja postupujúci z kvalifikácie. V osmičke najlepších tímov bohužiaľ nie sme. A ak sa nezmení spôsob výberu tak ako to naznačuje kanadský novinár Gord Miller, tak máme pred sebou poriadnu výzvu.

Olympijská kvalifikácia by sa mala hrať v septembri 2020 a v našej skupine by malo byt Bielorusko, Rakúsko a kvalifikant nižšieho rangu. Ako mužstvo najvyššie v rankingu budeme mať právo zorganizovať turnaj a termín hádam bude pred kempami NHL. Napriek tomu, Bielorusko bude veľmi ťažký súper. Aj preto by bolo dobré mať čo najskôr jasno ako ďalej s reprezentáciou.

Čo bude ďalej na Majstrovstvách Sveta

Majstrovstvá Sveta 2019 pokračujú ďalej a vyzerá to, že záverečné boje budú stáť za to. Poďme sa pozrieť na tímy, ktoré zostali v hre.

*Rusi vyzerajú neporaziteľne, ale vieme ako to tam býva. Ešte vždy sa chlapci môžu rozhádať na tom, kto bude dlhšie na ľade, prípadne nikto nebude brániť, lebo oni sú predsa všetci strelci.

*Češi sú proste Češi. Druhý gól Švajčiarom dali taký, že nikto iný ako Češi by ho nedali. Piaty a víťazný gól dali zase do prázdnej brány, lebo Švajčiarom sa rovnako ako Golonkovi nechcelo trmácať do Košíc. A aby toho nebolo dosť vo štvrťfinále im vyšli Nemci. Ja viem sú to finalisti olympiády, ale napriek tomu si už Češi robia vo vitrínach miesto na medaily.  Ťažko povedať či oprávnene, z troch ťažkých zápasov jeden vyhrali (Švédsko), jeden prehrali (Rusko) a jeden remizovali (Švajčiarsko – ten gól do prázdnej bránky pre účely príbehu tejto vety nepočítam).

*Švédi majú súpisku len o kúsok horšiu ako Rusi, ale aj tak od nich dostali šesť gólov počas jednej tretiny. A už deň predtým proti Lotyšom to bolo také nemastné neslané. Pôvodne jeden z mojej top trojky kandidátov na titul vyzerá, že aj zemiaková medaila bude úspech.

*Švajčiari ako som už spomínal do Košíc moc nechceli, ale možno ich táto niekoľkohodinová tímbuildingová cesta správne namotivuje, aby si ju v piatok zopakovali opačným smerom. Minimálne proti Čechom a Švédom vyzerali totiž veľmi dobre a Kanada tohto roku určite nie je neporaziteľná. (Apropo, vie niekto ako pôjdu? Autobusom šesť hodín, vlakom päť hodín, alebo lietadlom hodinku?)

*Kanada mala problém pred desiatimi dňami s Fínmi a aj s nami, ale teraz vyzerajú dobre. Ako keby si všetko sadlo, góly dávajú a nedostávajú. Napriek tomu sa mi úplne nezdá, že by mali získať titul.

*Fínsko malo skvelý začiatok. Kappo Kakko je fakt borec, ale ako keby im ku koncu základnej časti dochádzal dych. Na medailu podľa mňa nedosiahnu.

*Mnohí hovoria, že Nemci postúpili len vďaka skvelým posledným dvom minútam proti nám. Alebo teda vďaka našim hrozne zle zahraným dvom minútam. No ja by som ich zas tak nepodceňoval. Oni veľmi dobre vedia čo chcú hrať a držia sa toho. A majú aj Leona Draisaitla, ktorý dokáže sám rozhodnúť zápas. A nezabudnime na to, že vyhrali vtedy keď to potrebovali. Nielen proti nám, ale aj proti Dánom a Francúzom. Byť Čechom, tak si lístky na víkend ešte nekupujem.

*Američania ma zatiaľ sklamali najviac zo všetkých. Na mená, ktoré sú na súpiske majú podpriemerné výsledky. Hádam sa to napraví už v štvrťfinále. Rusi by mohli byť dostatočne motivujúci súper, aby podali konečne výkon zodpovedajúci súpiske.

Naše tipy

Ak by som si mal vybrať len jeden zápas zo štvrťfinálovej ponuky tak to bude Fínsko – Švédsko. A stavil by som si na Švédov. Pozri si kurz v Tipsporte tu, vo Fortune tu a v Doxxbete tu.Posted in BLOG, Hokejový zápisník and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *