Kedy sa začne opäť hrať futbal?

Aktualizované 16.06.2020

Momentálna situácia je naozaj výnimočná. Nepoznám nikoho kto by zažil takýto výpadok športových udalostí ako práve zažívame. Z futbalu nám zostala k dispozícii len liga v Bielorusku, Nikarague a Burundi. Sám som dal šancu pár zápasom v Bielorusku. A hneď na prvý pokus som si našiel aj obľúbený klub (*ktorý a prečo nájdete úplne dole v článku). Ale úprimne nie je to ono. Navyše aj tak nie je úplne isté, že sa tieto ligy budú hrať neprerušene. Mnohí hrdinovia v iných krajinách si to rozmysleli po pár zakašlaniach a urobili dobre.

Choď priamo na správy o reštarte: BundesligyČesko: Fortuna LigaMaďarskoPremier LeagueSeria ALa LigaSlovensko: Fortuna LigaUEFA Liga Majstrov a Európska Liga

Buď pripravený na tréning hneď ako sa bude dať. Kupuj kopačky a iné futbalové veci so zľavou až 70% tu.

Futbalový fanúšik tak na rozdiel od hokejového zostáva v neistote. U hokejového je všetko jasné, táto sezóna až na NHL je definitívne ukončená. Ak všetko pôjde ako má, tak v auguste odštartujeme olympijskou kvalifikáciou a v septembri uvidíme ligové zápasy.

Pri futbale máme istotu len jednu. EURO 2020 sa bude hrať v roku 2021. Čo sa stane s ligovými súťažami a európskymi klubovými súťažami zatiaľ nevedno. Fanúšikovia sa tak delia na dve skupiny. Tá prvá, pesimistická, sa pýta kedy sa dozvieme, že je sezóna 2019/2020 definitívne ukončená. Ta druhá skupina, optimistická, sa pýta kedy odštartujeme ligy znova a dokončíme čo sme rozohrali. (poznámka autora: v tej druhej skupine sú nadpriemerne zastúpení hlavne fanúšikovia Liverpoolu)

Ja som sa rozhodol aplikovať prístup Monthy Python a zaradiť sa medzi optimistov.

Osobne celkom verím tomu, že sa ligy v nejakej forme dohrajú. Možno to bude trvať celé leto a s veľkou pravdepodobnosťou bez divákov na štadiónoch, ale lepšie pozrieť si Bundesligu v televízii ako vôbec. Predsa len finančné dôsledky nehrania a dohrania bez divákov sú veľmi rozdielne (v prospech dohrania aspoň pred televíznymi kamerami).

Ako sú teda na tom jednotlivé súťaže? (tento zoznam budem pravidelne aktualizovať)

Buď pripravený na tréning hneď ako sa bude dať. Kupuj kopačky a iné futbalové veci so zľavou až 70% tu.

Nemecko: Bundesliga 1 & 2

Potvrdený štart: 16. mája bez divákov
zostáva dohrať 9 kôl (odohraných 25 z 34)

Aktualizované: Federálna aj spolková vláda povolila štart Bundesligy v polovici mája. Viac detailov o programe a pravidlách Bundesligy a aj to kde si ju budete môcť pozrieť sa dozviete tu.

Kluby momentálne trénuju po menších skupinách hráčov kvôli minimalizácii rizika prenosu vírusu. Očakáva sa, že po Veľkonočných sviatkoch, najneskôr od 19. apríla by mohli byť tréningy obnovené v plnom rozsahu. Plán ligy je odštartovať opäť v máji, zrejme bez divákov. Keďže vláda prijme rozhodnutie o povolení športových akcií najskôr 6. mája, tak pravdepodobný štart Bundesligy je až 16. mája.

Česko: Fortuna Liga

Potvrdený štart: 23. mája bez divákov
zostáva dohrať 11 kôl, z toho 6 v základnej časti a 5 v nadstavbe (odohraných 24 z 35)

Riadiaci orgán súťaže rozhodol o reštartovaní súťaže. Už v piatok 23.5 sa v dohrávke stretne Liberec s Teplicami. A od 26.5 sa bude v rýchlom tempe hrať jedno kolo za druhým.

Česká republika sa vzhľadom na pozitívny vývoj pandémie rozhodla urýchliť otváranie ekonomiky. Momentálne môžu trénovať len menšie skupinky hráčov, ale už od 11. mája by mali začať úplne tréningy celých tímov. Následne od 25. mája bude možné organizovať aj športové akcie s obmedzeným počtom návštevníkov. Riadiaci orgán už dávnejšie spočítal, že na organizáciu zápasu potrebuje prítomnosť 100 ľudí vrátane hráčov a momentálne vládne optimizmus, že od 25. mája by teda liga mohla byť obnovená. Síce bez divákov, ale aj to lepšie ako súčasná situácia. Najbližšia sobota po 25. máji, vychádza na 30. mája.

Maďarsko: OTP Bank Liga

Potvrdený štart: 30. mája bez divákov
zostáva dohrať 8 kôl (odohraných 25 z 33)

Maďarský futbalový zväz zvažuje reštart najvyššej ligovej súťaže od 30. mája. Už víkend predtým by sa mali odohrať semifinálové zápasy národného pohára.

Anglicko: Premier League

Potvrdený štart: 17. jún bez divákov
zostáva dohrať 9 kôl (odohraných 29 z 38)

28. mája sa kluby Premier League dohodli na reštarte súťaže 17. júna. V danú stredu by sa mali dohrávať dva zápasy (Arsenal vs. City a Aston Villa vs. Sheffield‘, Nasledujúci víkend 19.6 až 21.6 by sa malo odohrař celé ligové kolo.

V Anglicku sa liga dohrá, keďže kontrakt s televíznymi spoločnosťami je mimoriadne lukratívny a môže aspoň čiastočne pokryť škody, ktoré celá liga utrpela. Premier League momentálne počíta s viacerými scenármi, pričom dokáže zabezpečit dohranie ligy aj v prípade reštartu až v júli. Ten najaktuálnejší scenár počíta s obnovou tímových tréningov 18. mája a štartom ligy 12. júna.

Taliansko: Seria A

Potvrdený štart: 20. júna bez divákov
zostáva dohrať 12 kôl (odohraných 26 z 38)

Minister športu oznámil, že Seria A sa začne od 20. júna.

Po ústupe korony v Taliansku to vyzerá, že by sa futbalová liga mohla predsa len dohrať. Aktuálny plán počíta s obnovením individuálnych tréningov od 4. mája, skupinových tréningov od 18. mája a reštartu ligových zápasov od 13. júna. Držíme palce.

Španielsko: La Liga 

Potvrdený štart: 11. júna bez divákov
zostáva dohrať 11 kôl (odohraných 27 z 38)

Španielska futbalová federácia oficiálne potvrdila, že sezóna sa opäť rozbehne vo štvrtok 11.6 derby medzi Betisom a FC Sevilla.

Taliansko aj Španielsko patria k najviac zasiahnutým krajinám a tak je asi skoro diskutovať o reštarte ligových súťaží. Občas sa objaví hlas, ktorý spomína jún, ale bol by som tu veľmi opatrný. Osobne to vidím skôr na druhú polovicu júna alebo júl.

Slovensko: Fortuna Liga

Potvrdený štart: 13. jún bez divákov
zostáva dohrať 10 kôl v nadstavbovej časti (odohraných 22 z 32), ale odohrá sa len 5 kôl

Aktualizované:  Riadiaci orgán rozhodol, že Fortuna Liga sa opäť rozohrá 13. júna bez prítomnosti divákov. Odohrá sa pritom len 5 kôl miesto desiatich. Viac detailov bude známych neskôr. Druhá liga sa dohrávať nebude.

Aktualizované: Od 1.6 budú povolené akcie s účasťou do 100 ľudí, to by umožnilo dohrať zápasy futbalovej ligy bez divákov. Rozhodnutie riadiaceho orgánu Fortuna Ligy sa očakáva v piatok 22.5.

Vzhľadom na aktuálne priaznivý priebeh testovania a skoré zavedenie opatrení sme na tom výrazne lepšie ako zvyšok Európy. Napriek tomu sa nedá čakať povolenie hromadných akcií v dohľadnom čase. Netrúfam si odhadnúť či by kluby boli ochotné dohrať sezónu aj pred prázdnymi tribúnami. Paradoxne až na DAC a Slovan by pritom netratili na príjmoch zo vstupného veľké sumy. Televízny kontrakt však nie je dostatočne lukratívny na to, aby nútil ligové kluby hrať za každú cenu. A vzhľadom na to, že základná časť sa dohrala, tak sa skôr prikláňam k variantu, že nadstavba sa hrať nebude. Majstrom bude vyhlásený Slovan a kluby do európskych pohárov sa nasadia podľa umiestnenia v tabuľke po základnej časti a nezostúpi nikto. Jedine, že by s tým razantne nesúhlasila UEFA.

UEFA Liga Majstrov a Európska Liga

Potvrdený štart: 12. augusta (Liga Majstrov), 10. augusta (Európska Liga)
zostáva dohrať osemfinálové zápasy a zvyšok play-off

UEFA nakoniec rozhodla, že obe európske pohárové súťaže sa dohrajú. Bude sa hrať vždy na jeden zápas na neutrálnom ihrisku.

V prípade Ligy Majstrov sa play-off uskutoční v Lisabone. Štvrťfinále sa bude hrať od 12. do 15. augusta, semifinálové zápasy 18. a 19. augusta a finále 23. augusta. Zostávajúce štyri osemfinálové zápasy sa odohrajú 7. a 8. augusta v pôvodne stanovených mestách ak to zdravotná situácia dovolí. Alternatívou je ich odohratie v Portugalsko (Porto a Gumaires)

Európska Liga sa bude dohrávať v podobných augustových termínoch a dejiskom budú nemecké mestá: Duisburg, Dusseldorf, Gelsenkirchen a Kolín nad Rýnom. Osemfinálové zápasy sa odohrajú ešte v pôvodných mestách 5. a 6. augusta. Štvrťfinále, semifinále a finále sa už odohrajú v Nemecku.

Ak to situácia dovolí je možné, že bude možné odohrať záverečné zápasy aj v prítomnosti divákov.

UEFA deklarovala, že prioritou je dohrať národné súťaže a aj preto odložila konanie Majstrovstiev Európy a dočasne pozastavila hranie európskych pohárových súťaží. Vzhľadom na to, že reštrikcie budú uvoľňované v rozličných časoch v jednotlivých krajinách a cestovanie medzi krajinami bude veľmi problematické, nevidím dohranie Ligy Majstrov a Európskej ligy veľmi reálne. Navyše ak sa ligy v jednotlivých krajinách dohrajú v rôznom čase v priebehu leta, synchronizácia jednotlivých klubov bude veľmi náročná. Preto si myslím, že tento rok sa víťaz Ligy Majstrov a Európskej ligy korunovať nebude. Aj keď na rozdiel odo mňa UEFA má pripravené plány na August tohoto roka.

*A nakoniec sľúbená informácia pre tých, čo dočítali až sem. V Bielorusku fandím Šachťoru Soligorsk, ktorý hrá v takých pekných žltočiernych dresoch, že som si ho obľúbil na prvý pohľad. Dokonca aj ten zápas, v ktorom hrali, zodpovedal tomu na čo som zvyknutý z tretej slovenskej ligy.

Posted in BLOG and tagged , , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.