Má Liga Národov zmysel?

Tretí ročník Ligy Národov sa pomaly chýli ku koncu. Budúci utorok 27. septembra sa uzavrie skupinová fáza Ligy Národov 2022 a zostane nám odohrať už len finálový turnaj v júni 2023. A pár šťastlivcov si zahrá aj o postup na Majstrovstvá Európy 2024 ak neuspejú v kvalifikácii.

Tri ročníky sú už dosť na to, aby sme vedeli zhodnotiť či má Liga Národov zmysel alebo nie.

Výsledky všetkých troch odohratých ročníkov UEFA Ligy Národov nájdete tu.

Futbalový zmysel Ligy Národov

Z futbalového hľadiska nahradila Liga Národov prípravné zápasy. Podľa nás je vždy lepšie ak sa hrá o niečo, takže z tohto pohľadu Liga Národov zmysel má.

Iste, víťazstvo v celej Lige Národov nemá taký význam a odkaz ako vyhrať majstrovstvá Európy. Napokon kto si dnes bez googlenia spomenie na mena víťazov predchádzajúcich dvoch ročníkov? Ale to sa môže o pár rokov zmeniť a trofej z tejto súťaže bude mať väčšiu hodnotu. Nehovoriac o tom, že ak by sme sa náhodou niekedy dostali na finálovy turnaj my, tak v očiach slovenskej verejnosti to bude mať väčšiu hodnotu ako majstrovstvá sveta.

[nápoveda, aby ste nemuseli hladať: 2019 – Portugalsko, 2020 – Francúzsko]

Veľkou futbalovou výhodou je, že ponúka aj menším krajinám dostať sa do najlepšej divízie a užiť si zápasy s „veľkými“ mužstvami. Ideálnym príkladom sú Češi aj Maďari. Pochopiteľne ak nehráte dobre, tak miesto zápasov so Španielmi váš čaká zápas s Azerbajdžanom.

Povedzme si na rovinu, že pre krajinu ako je Slovensko je hrať pravidelne prípravné zápasy s tímami ako Taliansko či Nemecko nepredstaviteľné. Tu si však tieto zápasy môžeme vybojovať výkonmi na ihrisku. To, že sa to nepodarilo je druhá vec, ale šanca tu bola a stále je.

Z futbalového hľadiska teda Liga Národov zmysel určite má.

Ekonomický význam Ligy Národov

UEFA nezverejňuje ekonomické detaily tejto súťaže, a tak môžeme len odhadovať, že gro výnosov plynie zo zápasov v divízii A. Avšak model solidarity iste pomáha aj krajinám hrajúcim v nižších divíziach.

Ak hráte Áčko, tak navyše vypredáte trikrát do roka národný štadión v zápasoch s top tímami. Ak hráte Céčko, tak vám solidárna platba pokryje aspoň náklady na cesty do Kazachstanu či Moldavska.

Iste si to UEFA na začiatku predstavovala trocha inak a aj preto sa po prvom ročníku menil formát divízii. Uvidíme ako UEFA zareaguje po tomto ročníku, keďže reálne hrozí, že jeden z trojice Anglicko, Taliansko, Nemecko sa prepadne do divízie B vďaka skvelým výkonom Maďarska.

A čo z toho máme my?

Klasická slovenská otázka musí padnúť. A čo z toho máme akože my?

Po prvé dostali sme šancu zahrať si s tými najlepšími. Bohužiaľ sme ju nevyužili a miesto toho sme padli nižšie.

Po druhé sme sa vďaka Lige Národov kvalifikovali na EURO 2020. V kvalifikácii sa nám nedarilo, ale vďaka komplikovanému systému sme si zahrali napokon baráž. A do nej nás dostala Liga Národov.

Po tretie získali sme kontakt s realitou. Áno, Kazachstan, Azerbajdžan a Bielorusko sú naša výkonostná liga. A máme dva zápasy na to, aby sme sa v nej udržali a nepadli nebodaj nižšie. A presne tie dva zápasy máme aj na to, aby sme ukázali, že máme naviac a vrátili sa do B divízie.

Program našich v Lige Národov je tu.

Po štvrté, na miesto prípravných zápasov, v ktorých o nič nešlo, si naši reprezentanti môžu vyskúšať hrať pod tlakom. Síce pod tlakom či porazíme Azerbajdžan (tipni si tu) a uživíme aspoň teoretickú šancu na postup do B divízie, ale stále je to tlak, ktorý v príprave nemáte šancu namodelovať.

Liga Národov zmysel má

Podľa nás je teda Liga Národov projekt, ktorý zmysel má. Určite je to lepšie ako séria prípravných zápasov, v ktorých sa po polčase prestrieda šesť hráčov a nikoho to nebaví pozerať.

V Lige Národov je totiž o čo hrať. A to, že to slovenská futbalová verejnosť príliš neprežíva je skôr ako súťažou dôsledkom našich výkonov. Ak budeme hrať dobre (a v lepšej divízii), tak si zápasy Ligy Národov užijeme viac ako akúkoľvek prípravu.

Porazíme Azerbajdžan? Uhráme aspoň remízu s Bieloruskom? A ako dopadnú Češi s Portugalskom? Natipuj si zápasy Ligy Národov a získaj 20€ zadarmo tu.

Posted in BLOG and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *