Mať tak jednu Sláviu Praha aj na Slovensku

Včerajší zápas Slavie Praha s Leicestrom bola radosť sledovať pre každého fanúšika odchovaného ešte na federálnej lige. Aj tí mladší však musia s uznaním snať klobúk pred tým ako „zošívaní“ tento zápas zvládli.

Nejde pritom iba o to, že Slávia vyradila aktuálne tretie mužstvo Premier League. Ide aj o to akým spôsobom to dokázala.

V dvojzápase neinkasovala ani jeden gól a nebolo to preto, že by zaparkovala do šestnástky autobus. Z hry Slavie bolo cítiť ako veľmi verí svojmu štýlu hry aj schopnostiam.

Viera v to, že môžu hrať vyrovnanú partiu s kýmkoľvek pritom neprišla túto jar. Už dva roky dozadu hrala Slávia štvrťfinále Európskej ligy s Chelsea a bola to veľmi vyrovnaná partia (0:1 a 3:4).

V osemfinále ročníka 2018/2019 takisto vyradili Sevillu (2:2 a 4:2), ktorá mala dovtedy na zisk trofeje Európskej ligy dedičné právo. V sezóne 2019/2020 zase v skupine Ligy Majstrov zohrali dva vyrovnané zápasy s Barcelonou (1:2 a 0:0), Interom Milán (1:1 a 1:3) aj Dortmundom (0:2 a 1:2).

Vo všetkých zápasoch pritom Slávia hrala futbal, nespoliehala sa na urputné bránenie a jeden využitý break. Miesto toho si zmerala sily aj s Barcelonou či Interom Milan ako rovný s rovným.

Včerajší úspech pritom ešte viac zvýrazňuje fakt, že medzi zápasmi z predchádzajúcich ročníkov a dneškom pritom mužstvo z Edenu opustili Tomáš Souček a Vladimír Coufal. Obaja zamierili do londýnskeho West Hamu a urobili z priemerného tímu ašpiranta na miestenku v Lige Majstrov.

Ani tieto dva odchody však nezmenili cestu akou sa klub uberá. Hrať svoj futbal a nebáť sa žiadneho súpera.

Prečo je Slávia úspešná a iní nie?

Dôvodov prečo je Slávia taká úspešná je niekoľko.

Tým prvým sú peniaze. Len málokto si môže dovoliť a zároveň aj chce nasypať do futbalu toľko peňazí ako čínska komunistická strana (prezlečená za banku) naliala do Slávie.

Peniaze však nie sú všetko, napokon aj taký Daniel Křetinský (okrem iného spoluvlastník Slovenských elektrárni aj Eustreamu či Stredoslovenskej Energetiky) poslal porovnateľnú sumu peňazí do Sparty Praha a výsledky sa nedostavili.

Je totiž rozdiel či máte len peniaze, alebo aj schopnosti ich pretaviť do výsledkov.

Základom úspechu bolo angažmán trénera Trpišovského. To on stanovil ako bude Slávia hrať. A napriek čiastkovým neúspechom sa ho držal.

K tomu mu dopomohlo aj športové vedenie klubu, ktoré mu privádza hráčov, ktorý sa do systému hodia. Po krátkom experimente so starnúcimi zahraničnými hviezdami (Danny, Altintop) sa sústredili na domácich aj zahraničných hráčov, ktorí majú budúcnosť pred sebou.

Zároveň sa mladíkom neboja dať čas na rozohratie na hosťovaniach a až potom ich volajú do A tímu. Zo včerajšej zostavy tak začinalí napríklad Hromada, Oscar alebo strelec druhého gólu Sima. Ten ešte pred rokom hrával druhú ligu za Táborsko.

Nič z toho by však zároveň nevyšlo keby sa v klube splašili po každom čiastkovom neúspechu a menili často trénera aj stratégiu.

Na jeseň po neúspechu v predkole Ligy Majstrov s dánskym Midtjyllandom by v iných kluboch nezostal kameň na kameni. Polovica základnej zostavy by prestúpila do Poľska, tréner by bol od štvrtka na úrade práce a v kanceláriach manažmentu by smutne pozerali na čísla, ktoré mohli ale nezarobia v Lige Majstrov najbližšie štyri mesiace.

Slávia si však počká. Tak ako na ihrisku veria v svoje schopnosti a štýl hry, tak aj manžment verí v spôsob práce, ktorý nastavili roky dozadu. A neprekvapivo, výsledky sa dostavia o pol roka neskôr, napríklad vo forme účasti v osemfinále Európskej Ligy.

Je mi jasné, že v slovenských reáliach nikto nikdy nedá do futbalu také čiastky aké mala k dispozícii Slávia. Ale aplikovať podobnú stratégiu a trpezlivosť by zvládli aspoň niektorí z vlastníkov slovenských klubov.

Mohli by sme sa potom aj my tešiť z dominantnej hry v európskych pohároch. A nemusí to byť hneď osemfinále, úplne postačí ak nevypadneme už v predkolách a skúsime v skupinovej fáze hrať futbal.

Tipérske okienko

V neďelu zavíta Slávia na ihrisko Slovácka a pochopiteľne je výrazným favoritom. Napriek tomu by sme však boli pri tipovaní na jej víťazstvo opatrní. Vzhľadom na náročný program iste dôjde k výraznejším zmenám v zostave Slávie. Zároveň domáce Slovácko nepatrí k úplnym outsiderom. Aktuálne je tretie v tabuľke, po Slávii a Sparte nastrieľali najviac gólov a tešia sa z druhej najlepšej obrany v lige. Okrem toho Slávia posledné dva zápasy vonku (Příbram a Teplice) nezvládla a získala len po bode. Pri aktuálnych kurzoch je tip na 1X celkom lákavý, za pokus stojí aj tip na počet gólov (viac ako 2,5).

Získaj bonus 20€ a natipuj si zápas Slavie tu.

Posted in BLOG and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *