MFK/Dukla Banská Bystrica [navštevujeme futbalové štadióny]

Návrat MFK Banská Bystrica do Fortuna Ligy bol dôvodom znovu zavítať na štadión SNP v Banskej Bystrici. Štadión SNP je oficiálny názov, ale tak ho nikto nevolá. Všetci ho voľajú „Štiavničky“. Nachádza sa kúsok od centra mesta, v „športovej“ štvrti hneď oproti športovej hale a plavárni.

Štiavničky v plnej kráse

Štiavničky sa začali stavať v roku 1957 a dostavané boli v roku 1959. Momentálne patrí štadión športovej organizácii DUKLA, spadajúcej pod Ministerstvo obrany a futbalisti MFK sú na tomto štadióne len v podnájme.

Samotný štadión prešiel v rokoch 2019 až 2021 rozsiahlou rekonštrukciou a návšteva mi tak umožnila zistiť čo sa vylepšilo.

Hlavná tribúna pred rekonštrukciou

Hlavná tribúna po rekonštrukcii

Prvé dojmy boli velmi príjemné. A rozdiel nebol len v množstve ľudí zvedavých na prvý domáci prvoligový zápas.

Všetko je nanovo natreté, sedačky už nie sú červené, ale v klasických žlto-fialových farbách Dukly. Betón na ovále sa už nedrobí a aj svetelná tabuľa patrí konečne do 21. storočia. Tartanová atletická dráha vyslovene svieti a aj trávnik sa mi zdal nejaký zelenší.

Inak sa však na štadióne veľa nezmenilo, aspoň z pohľadu fanúšika. Je to všetko pekné a nové, ale v podstate to isté. Keďže patrí Dukle, tak zostal zachovaný atletický tartanový ovál a takisto sa nemenila dispozícia tribún.

Vedľa hlavného ihriska však pribudlo tréningové s umelou trávou a novou atletickou plochou.

Tréningové ihrisko

Napriek tomu, že odchovanci anglických futbalových štadiónov budú frflať, mne atletický ovál viac menej nevadí. Ak sedíte na hlavnej, krytej tribúne tak máte skvelý výhľad na celú plochu. Nesadnite si však príliš vysoko, lebo stĺpy podopierajúce strechu zostali na svojich miestach a jemne bránia výhľadu z najvyšších radov.

Problémom zostáva, tak ako u väčšiny slovenských štadiónov umiestnených blízko centra, parkovanie. Pred štadiónom je síce parkovisko, ale to nie je dimenzované na kapacitu štadióna. Našťastie v Bystrici je všetko blízko a tak nemusíte mať strach zaparkovať aj ďalej od štadióna.

Kapacita štadióna je 7 900 miest, pričom všetky sú na sedenie. To znamená, že rekord návštevnosti na tomto štadióne už nikdy nebude prekonaný. A zápas Banskej Bystrice proti Monchengladbachu v pohári UEFA v sezóne 1984/1985 zostane naveky zapísaný nielen v pamäti domácich fanúšikov [14.9.1984 – 2:3 pred 13 923 divákmi].

Ligová premiéra

Pri prvom ligovom zápase ma zaskočilo, že z nekrytých tribún bola otvorená len polovica. Bohužiaľ zrovna tá kde bol len jeden bufet, a nie tá s tromi bufetmi. Vykompenzované to však bolo vstupom zdarma na nekrytú tribúnu a to sa dá akceptovať. Som zvedavý, či táto politika bude pokračovať, alebo to bol len dar fanúšikom pri ligovej premiére či dozvuky olympijského festivalu mládeže, ktorá sa v júli v meste konali.

A pochopiteľne skoro nikoho v hľadisku nepotešil výsledok. Stratiť vedenie 2:0 je typický príklad nováčikovskej dane. Hádam sa to s pribúdajúcimi skúsenosťami mužstva už nestane.

Každopádne vám odporúčam do Bystrice zájsť, na futbal či na atletiku, alebo len tak. Podvečer na Štiavničkách býva príjemne stráveným časom.

Galéria štadión Štiavničky:

Posted in BLOG, Futbalové štadióny, Slovenské futbalové štadióny and tagged , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *