Na špici nič nového

Pol sezóny Fortuna ligy je takmer za nami. Máme na mysli jej jesennú časť. Kluby práve posielajú hráčov miesto antigénových testov na dovolenku, aby si v kruhu najbližšej rodiny (a jedných známych, vládne nariadenie, pozn.) oddýchli a načerpali nové sily do jarných bojov.

Zmenila sa špička našej ligy?

Objektívne musíme povedať, že na špici našej Fortuna ligy sa reálne nič nezmenilo. Prím hrá bratislavský Slovan, ktorého káder je zložený prevažne z legionárov a do zápasov zasahuje minimum odchovancov.

Slovan

Na najvyššej pozícii je zaslúžene, pretože má najlepší káder a dosiahol najviac bodov. Otázkou je, či hrá na svoje maximum.

Tu si dovolíme oponovať. Nehrá.

Nevyhol sa zaváhaniam proti slabším súperom a rozhodne súperov nevalcoval. Toto nie je o parník najlepšie mužstvo ligy, aj keď ju vedie s päť bodovým náskokom. Z nich dva získal v štvrtej minúte nastaveného času, keď ozbíjal Žilinu (tretí team tabuľky) výsledkom 3:2.

Belasí vymenili v priebehu sezóny kouča a keďže chceme byť féroví, budeme hodnotiť jeho rukopis až v jarnej časti. Z hráčov bol spoľahlivý Greif, ktorý vychytal osem čistých kont a v priebehu fortunaligovej jesene len deväťkrát inkasoval.

Kto podľa vás bude najlepším ligovým brankárom sezóny 2020/2021?

 • Greif (50%, Počet Hlasov 4)
 • Petráš (38%, Počet Hlasov 3)
 • Yakubu (13%, Počet Hlasov 1)
 • Jedlička (0%, Počet Hlasov 0)
 • Macík (0%, Počet Hlasov 0)
 • Rusov (0%, Počet Hlasov 0)
 • Chovan (0%, Počet Hlasov 0)
 • Šipoš (0%, Počet Hlasov 0)

Hlasovalo: 8

Loading ... Loading ...

V poli zaujalali Ratao s bilanciou deväť gólov a tri prihrávky a Holman (8+4). Vzhľadom k vývoju predovšetkým ekonomickej situácie však u žiadneho hráča nepredpokladáme prestup do líg v západnej Európe.

DAC Dunajská Streda

Opäť multikultúrne zložený káder nás zaujal hlavne v predkolách Európskej ligy, kde výborne zvládol najmä duel so Slovanom Liberec.

Väčšiu časť jesene hral DAC zaujímavý a pozerateľný futbal. Nás zaujala jeho snaha o hernú dominanciu a hravosť.

Objektívne treba priznať, že dunajskostredských legionárov lopta poslúcha a väčšina z nich je lepšia ako bežný ligový hráč, čo je základný predpoklad pre angažovanie cudzincov. Na konci jesene na nich doľahla krátka kríza, prejav sa zhoršil a team sa nevyhol opakovaným výsledkovým, ale najmä herným zaváhaniam.

Uvidíme, do akej pohody sa títo hráči dostanú v jarnej časti súťaže. Nás spomedzi Žitnoostrovanov najviac zaujal Kalmár, ktorý sa opäť stal lídrom teamových štatistík (11 gólov a 4 prihrávky). Zaujímavosťou je, že sa nejedná o hrotového hráča. Z pohľadu kanadského bodovania dosiahol súčtom gólov a asistencií najvyššiu hodnotu (15) zo všetkých ligových hráčov.

Kto sa stane najlepším ligovým strelcom sezóny 2020/2021?

 • Kurminowski (38%, Počet Hlasov 3)
 • Balaj (25%, Počet Hlasov 2)
 • Bičachčjan (25%, Počet Hlasov 2)
 • Holman (13%, Počet Hlasov 1)
 • Strelec (0%, Počet Hlasov 0)
 • Divkovič (0%, Počet Hlasov 0)
 • Faško (0%, Počet Hlasov 0)
 • Ratao (0%, Počet Hlasov 0)
 • Kálmár (0%, Počet Hlasov 0)
 • Ramirez (0%, Počet Hlasov 0)

Hlasovalo: 8

Loading ... Loading ...

V bráne chytal spoľahlivo Jedlička, ktorý hernú pohodu preniesol aj do českej reprezentačnej dvadsaťjednotky, ktorej vychytal postup na majstrovstvá Európy tejto vekovej kategórie a to dokonca z prvého miesta.

Najviac gólových asistencií (5) zaznamenal Ramirez, čo ho v ligovom porovnaní v tejto štatistike radí na druhé miesto. Lepší ako on bol s počtom 7 finálnych prihrávok Dávid Hrnčár zo Zlatých Moraviec, jesennej šťuky Fortuna ligy. Skautom zo západnej Európy by sme teda odporučili zamerať sa na výkony týchto troch legionárov.

MŠK Žilina

Na treťom mieste skončila po jesennej časti MŠK Žilina. Po jarnom prievane v kabíne, kde v Áčku neostal prakticky nik a s nadhľadom  môžeme konštatovať, že v podstate presunuli hráčov Béčka o kabínu vedľa, by umiestnenie v polovici ligovej tabuľky bolo adekvátne.

Tretie miesto je pre nás veľkým prekvapením. Šošoni naviac disponujú druhým najmladším kádrom v Európe.

Najmä výkony v prvých kolách boli ako na hojdačke, porazili lepšie teamy, následne prehrali so slabšími. Chceli hrať počas celých zápasov a skúsení súperi ich opakovane trestali najmä gólmi v posledných minútach. Naposledy v už zmienenom dueli so Slovanom Bratislava.

Tento káder ale ukázal, že kvalitu má. Niektorí fanúšikovia hovoria, že v Žiline futbalistov „chovajú ako dobytok na mäso. Tých, čo dorastú, predajú.“ Hoci je v súvislosti s ľuďmi takéto prirovnanie neakceptovateľné (hoci trefné a z pohľadu ekonomického blízke realite), herné napredovanie jednotlivcov potvrdzuje pozíciu Žiliny ako jednej z najlepších akadémií v našom regióne.

Tu je potreba naozaj uznať, že viacerí hráči ukazujú veľký potenciál. Dovolíme si tvrdiť, že keby tento team ostal aj v budúcej sezóne pokope, pravdepodobne by dokázal vyhrať ligu.

Špeciálne vyzdvihnúť miesto jednotlivcov by chcelo kolektív. V popredí ligových štatistík potom figurujú Kurminowski (9+4) a Bičachčjan (9+2), zo zadných radov nás zaujal Kiwior.

Kto vyhrá Fortuna Ligu 2020/2021?

 • Slovan (83%, Počet Hlasov 15)
 • Žilina (11%, Počet Hlasov 2)
 • DAC (6%, Počet Hlasov 1)

Hlasovalo: 18

Loading ... Loading ...

Čo nás mrzí?

Žiaden z týchto klubov v predkolách pohárovej Európy, v medzinárodnom porovnaní, neprekročil svoj tieň. Každý z vás má právo na svoj názor, či za to môže Covid-19 alebo „len“ slabá úroveň našej Fortuna ligy.

Ďalej nás mrzí, že divákom nebolo umožnené podporovať na štadiónoch svoje teamy. Zároveň, že kluby málo pracujú so svojim marketingom.

Nemotivujú fanúšikov viac k podpore ich obľúbených teamov. Napríklad propagáciou fanúšikovských suvenírov.

Toto u nás nefunguje ani v tejto dobe, kedy viaceré klubové pokladne zívajú prázdnotou. Vážení, čakáte na Godota?

Posted in BLOG and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *