Najväčší úspech slovenského športu je …

Petra Vlhová ziskom veľkého kryštálového glóbusu za celkové víťazstvo v Svetovom pohári alpského lyžovania spravila radosť nielen sebe, svojim rodičom a trénerom. Jej triumf je presne tým úspechom, ktorý by zaplnil námestie SNP, ak by tu nezúrila pandémia.

Zároveň sa Petra Vlhová zaradila do krátkeho radu úspešných slovenských športovcov presahujúcich rozmery Slovenska. Námatkou zlatá olympijská mediala Mateja Tótha, tri zlatá a tri striebra Nasti Kuzminovej z olympiád, či sedem zelených tričiek a tri tituly majstra sveta Petra Sagana.

Všetky tieto triumfy sú dôkazom, že talent, individuálne schopnosti a podpora rodiny dokážu preraziť a urobiť dieru do sveta aj keď vám nepraje reliéf krajiny či štátna podpora.

Každý z týchto úspechov je výnimočný a vzbudil pozornosť nielen u nás, ale aj v zahraničí. A napriek tomu, že porovnávať úspechy z rôznych športov je nemožné a v podstate zbytočné, tak mi to nedá položiť sebe aj vám nasledujúco otázku.

Čo je najväčší úspech slovenského športu v posledných tridsiatich rokoch?

Sám si skúšam odpovedať na túto otázku a neviem nájsť správnu odpoveď. Veľmi záleži od uhla pohľadu, ktorý si zvolím.

Buď sa na to pozerám z pohľadu celosvetového dosahu a vzbudenej pozornosti. Tu by asi dominoval Sagan nad všetkými.

Alebo ide o náročnosť súťaže a podmienok, ktoré tu máme na tréning. Tu by asi Vlhová bola o troška viac cenená ako Sagan. Aj keď možno ani nie.

Či sa mám zamerať na to koľko konkurentov sa danému športu venuje? Tu by asi futbalový postup medzi šestnásť najlepších tímov planéty bol viac ako tri zlaté olympijské medaile Michala Martikána vo vodnom slalome.

Alebo je správnym kritériom to ako moc je športovec po zisku trofeje vyčerpaný? To by bolo asi dosť tesné medzi Tóthom a Saganom.

Nie je to teda ľahké rozhodnúť sa, aj preto sa pýtam vás – čitateľov. Čo považujete za najväčší úspech slovenského športovca či kolektívu v posledných rokoch? Sám som zvedavý, na vaše odpovede, pričom je mi jasné, že správna odpoveď neexistuje.

Čo je najväčší úspech slovenského športu v posledných tridsiatich rokoch?

View Results

Loading ... Loading ...

 

Posted in BLOG.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *