Národný futbalový otáznik

Národný futbalový štadión je téma, ktorá hýbe nielen mienkotvornými ale aj humornými médiami. Postaviť pýchu slovenského futbalu so 60 miestami, z ktorých neuvidíte celé ihrisko, na to treba mať odvahu. Ale ako povedal architekt, bude to pekné (zdroj: Denník N). No a teraz, robte si z toho srandu. Nič lepšie ako komentár architekta nevymyslíte.

Ja by som si síce byt s miestnosťou, v ktorej sa nedá bývať a je úplne zbytočná, postaviť nedal. Ten, kto však za štadión platí má právo voľby. Tu však prichádza otázka, že kto ten účet za štadión zaplatí.

Vláda stavbu zatiaľ dotuje 27 miliónmi a zároveň má opciu odkúpiť celý štadión (teda jeho športovú časť, vrátane všetkých sedačiek, aj tých, z ktorých nie je nič vidieť) za 75 miliónov euro. Či sa tak stane, zatiaľ nevieme, možné to však je.

Ak to vláda odklepne a štadión bude celý štátny (teda kúsok bude patriť aj mne, aj Jožkovi zo Sobraniec, čo má radšej šach), tak príde na rad pár ďalších otázok.

Kto bude štadión prevádzkovať? Správa účelových zariadení Ministerstva školstva? Úrad vlády? Predseda vlády? Kto bude dohadovať aký zápas a kedy sa tam odohrá? Kto pokosí trávnik? Kto zabezpečí coca-colu do VIP lóží?

Neviem si predstaviť, že štát dokáže efektívne spravovať futbalový štadión. Nedarí sa mu ani v iných oveľa jednoduchších veciach. Takže by ho mal prenajať. Komu však. Vyhlási súťaž na prevádzkovateľa? Či ho rovno prenajme späť Slovanu? (To by bol dobrý kšeft. Predať za 75 a prenajať za ???) Alebo ho dá do rúk SFZ?

Takže budúci rok budeme mať Národný futbalový štadión. To je asi jediná čiastočne istá vec. Čiastočná preto lebo začalo snežiť a nie som si istý, či to niekto z tých čo tú výstavbu majú na starosti, zaniesol na jar do plánov.

A zostane celý kopec otázok. A faktúr a zaujímavých možností ako podojiť štát. Ako keby sa hrdosť slovenského futbalového fanúšika odvíjala od toho či bude Národný futbalový štadión v Bratislave. Naozaj nestačilo kúpiť za pár euro transparent a nazvať NÁRODNÝM ten trnavský, žilinský, popradský alebo prepytujem dunajsko-stredský štadión?

 

Posted in BLOG.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *