Naše ligové tipy a predpovede na sezónu 2018/2019

V sobotu 21.7 odštartuje slovenská a česká liga, v priebehu augusta sa pripojí Anglicko, Nemecko, Taliansko aj Španielsko. V septembri začne aj skupinová fáza Ligy Majstrov a Európskej Ligy. Určite nie som sám čo špekuluje ako to dopadne. Naposledy som sa pokúsil predpovedať ako dopadnú Majstrovstvá Sveta a nedopadlo to vôbec zle. Náhoda? Sám neviem, dlhodobé súťaže sú iná káva, ale prečo by som to nevyskúšal. O rok to rád zhodnotím. Nech sa páči moje predpovede na to ako dopadnú vybrané ligové súťaže v sezóne 2018/2019.

Slovensko – Fortuna Liga

Začiatok sezóny: 21/07/2018
Koniec sezóny: 25/05/2019 (posledné kolo nadstavbovej časti) 02/06/2019 (play-off o Európsku Ligu)

Domáca liga začína ako už zvyčajne v júli. V čase keď účastníci Majstrovstiev Sveta konečne zaslúžene dovolenkujú, si na Slovensku môžeme vyraziť na ligový futbal. Zopakuje sa systém s nadstavbovou časťou z minulej sezóny a majstra spoznáme koncom mája 2019. Do skupiny favoritov patrí obvyklých päť klubov. Prejdeme si každého z nich a uvidíme, kto nám z toho vyjde ako majster.

Spartak Trnava titul neobháji. Káder sa zmenil len minimálne a zostal na rovnakej výkonnostnej úrovni, realizačný tím sa výrazne unormálnil, keďže Látal nie je El Maestro. Minulá sezóna však bola čiernou labuťou. Udalosťou, ktorá sa stane z ničoho nič a nikto s ňou nepočíta. A „čierna labuť“ sa neopakuje každý rok. Titul bol výsledkom konštelácie mierne bláznivého trénera a indispozície zvyšku mužstiev.

MŠK Žilina sa zmenilo z víťazného tímu na skvele fungujúcu fabriku na výrobu a predaj mladých slovenských talentovaných hráčov do Talianska. Ak k tomu pridáme nového trénera, tak je jasné že na titul to nebude. Trenčín je to isté čo Žilina, len s tým rozdielom, že nevyrábajú mladých slovenských talentovaných hráčov, ale fabrika recykluje zahraničných talentovaných hráčov pred predajom do Holandska, Belgicka a Turecka.

A tak nám zostávajú dvaja kandidáti na titul. DAC a Slovan. V oboch tímoch nie je o peniaze núdza. Slovan tiež dostane k dispozícii nový štadión, ktorý bude hádam zo začiatku aj zaplnený (kým si ho ľudia neokukajú). Ak by som si mal tipnúť majstra teraz, tak si vyberiem Slovan. V jednom má totiž navrch a to v osobe trénera, ktorý je tam o polroka dlhšie a mal čas sa zoznámiť s prostredím a hádam aj ukorigoval manažment pri nákupoch.

Môj tip na majstra: Slovan Bratislava
Kurz: 1,42 – Tipni si v Tipsporte s bonusom pre nových hráčov

Česko – Fortuna Liga

Začiatok sezóny: 21/07/2018
Koniec sezóny: 25/05/2019 (posledné kolo nadstavbovej časti) 02/06/2019 (play-off o Európsku Ligu)

V Čechách sa ligová sezóna tiež začína skoro. Oproti Slovensku vidím dva rozdiely. Niektoré tímy si určite zahrajú aj v skupinách európskych súťaží a do okruhu favoritov patria len trí tímy. Sparta, Slávia a Plzeň.

Plzeň, obhajca titulu, pokračuje v svojej česko-slovenskej ceste. Kupuje len v domovskom regióne a funguje to. Túto sezónu ich čaká skupina Ligy Majstrov a nemusia teda absolvovať stresujúcu cestu predkolami, ktorá oberá o sily a koncentráciu.

Sparta sa ocitla v zvláštnej situácii. Tréner Hapal ma k dispozícii kombináciu zvyšku hráčov z minuloročných veľkých a drahých nákupov v zahraničí a k tomu ľahké domáce nákupy. Nezávideniahodná úloha, ktorá nemá asi úplne dobré riešenie.

Slávia sa zjavne nepoučila z minuloročného trápenia Sparty a navýšila rozpočet na zahraničné nákupy. Neúspešný pokus o privedenia Egypťana Trezegueta za 5,5 milióna eur je toho príkladom. Napriek skvelému Trpišovskému na lavičke, nebude ľahké zladiť ambície, túžby a platy legionárov a domácich hráčov v kabíne. Nehovoriac o tom, že začiatkom sezóny bude priorita prepracovať sa do skupiny Ligy Majstrov.

Z vyššie uvedeného by som sa opäť priklonil k Plzni. Nemôžem si pomôcť, ale najlepšie zvládajú postupnú obmenu kádra a posun k mladším ročníkom, nehovoriac, že aj z finančného hľadiska to robia oveľa rozumnejšie.

Môj tip na majstra: Viktória Plzeň
Kurz: 4,00 – Tipni si v Tipsporte s bonusom pre nových hráčov

Anglicko – Premier League

Začiatok sezóny: 10/08/2018
Koniec sezóny: 12/05/2019

„Top Four“ sa v Anglicku postupom rokov zmenilo na „Top Six“ a v šestici klubov budem hľadať aj majstra v sezóne 2018/2019. Nepredpokladám, že by sa totiž zopakovalo bláznovstvo typu Leicester.

Arsenal bude musieť opäť nájsť víťaznú identitu. Nový tréner Emery nebude mať ľahkú úlohu, najmä ak medzi prichádzajúcimi hráči s výnimkou brankára Lena nie sú ozajstné hviezdy, ktoré vedia urobiť zápas. Príchod Sokratesa a Lichsteinera do obrany je skôr zachovaním existujúceho stavu ako snaha niečo meniť. Na titul si Arsenal ešte bude musieť pár sezón počkať a je otázne či Emery prežije pri tíme celú sezónu.

Chelsea tiež mení trénera a príchod Sarriho komplikovali obštrukcie Neapolu, ale nakoniec si pribalil aj Jorginha. Prichádza teda obdobie obmeny. Káder majú lepší ako Arsenal, ale napriek ambíciam to na titul nevidím. Manchester United pod vedením Mourinha je hrozne nudný a ja si neželám aby nudné tímy vyhrávali Premier League.

Môj osobný dlhoročný tip na veľký úspech je Tottenham. Tento rok však doplatia na to, že veľa hráčov naskočí do prípravy bez poriadnej dovolenky. Úspech na Majstrovstvách Sveta si tak vyžiada ligovú daň aj napriek novému štadiónu. O rok to však už určite vyjde.

Manchester City spĺňa všetky kritéria na úspešnú obhajobu. Káder vylepšený o Mahreza je zase o niečo lepší, navyše únavu de Bruyna a Walkera vykompenzuje Sane, ktorý na MS necestoval. Napriek tomu si myslím, že prioritou pre City bude tento rok Liga Majstrov. To je trofej, ktorá majiteľom zúfalo chýba a predpokladám, že by ju do zbierky pridali radšej ako ďalší titul z Premier League.

A tak nám zostáva Liverpool. S Kloppom na lavičke, ktorý má ťah na úspech a hráčom diktuje atraktívnu hru plnú útočenia. K tomu má v strede Salaha, ktorý je momentálne asi najlepším hráčom na svete, doplneného o Shaqiriho. Ak teda vyriešia v meste Beatles otázku brankára, tak im nič nezabráni získať titul.

Môj tip na majstra: Liverpool
Kurz: 6,50 – Tipni si v Tipsporte s bonusom pre nových hráčov

Nemecko – Bundesliga

Začiatok sezóny: 24/08/2018
Koniec sezóny: 18/05/2019

V Nemecku je otázka jednoduchá. Bude to Bayern alebo niekto iný. Necítim sa byť nejakým expertom na Bundesligu, ale pocit, že dlhoročný silný konkurent Dortmund je vo fáze útlmu mám už dlhšie. Asi odkedy odišiel Klopp. Lipsko je zaujímavý koncept, Schalke aj Leverkusen hrajú slušne, ale Bayern je Bayern. Ak im aj nevyjde začiatok sezóny, tak sa vráti Heynckess a k titulu ich dotiahne. Tip na majstra je teda ľahký a jasný.

Môj tip na majstra: Bayern Mníchov
Kurz: 1,12 – Tipni si v Tipsporte s bonusom pre nových hráčov

Taliansko – Seria A

Začiatok sezóny: 19/08/2018
Koniec sezóny: 26/08/2019

Podobná situácia ako v Nemecku je aj v Taliansku. Pridá Juventus aj ôsmy titul v rade? Asi áno, ale tá istota ako v prípade Bayernu tu určite nie je. Odišiel Buffon, ktorý síce nemladol, ale v kabíne to držal pevne v rukách. K tomu prišiel Ronaldo, ktorý je stále skvelým hráčom, ale dokáže sa mu celý Juventus prispôsobiť? Nebude to problém na ihrisku a v kabíne? Ak nie, tak je otázka titulu bezpredmetná. Bude to Juventus. Ak však príde čo len malý problém, tak svorka zaútočí. Neapol s Ancellotim (a podľa mojho názoru aj posledný krát s Hamšíkom), AS Rím, Inter Milán, Lazio Rím len čakajú na najmenšie zaváhanie Juventusu. A ak príde tak niekto to určite využije. Ak by som si však mal vsadiť, tak to predsa len risknem s Juventusom.

Môj tip na majstra: Juventus
Kurz: 1,45 – Tipni si v Tipsporte s bonusom pre nových hráčov

Španielsko – La Liga

Začiatok sezóny: August 2018
Koniec sezóny: Máj 2019

Môže sa Valencia, Sevilla aj Villareal snažiť koľko chcú, boj o titul je záležitosťou Realu, Barcelony a Atletica Madrid. Túto sezónu si dovolím vyradiť Real Madrid hneď na začiatku. Zidane aj Ronaldo sú preč a Real zjavne začal obdobie postupnej generačnej zmeny. Ak odíde ešte aj Ramos, tak váha zostane na nových lídroch ako je Asensio a Isco s pomocou Modriča. A na rovinu, Asensio aj Isco ešte musia dorásť na to aby viedli Real od titulu k titulu. A ak aj za tých 100 miliónov čo dostanú za Ronalda kúpia Mbappeho, tak to bude investícia do budúcnosti.

Barcelona generačnú výmenu začala skôr ako Real. Xavi je už rok v Katare, Iniesta odišiel toto leto do Japonska. Teraz je to už všetko na Messim. Je to jeho tím a jeho zodpovednosť. A ako sme videli na MS v Rusku to líderstvo mu až tak úplne nesvedčí. Navyše sa k tomu pridá aj únava a väčší tlak. Nie, toto nebude sezóna Barcelony.

Zostáva mi teda Atletico Madrid. Pár rokov dozadu v sezóne 2013/2014 mi prognóza s ich titulom vyšla a mám pocit, že tento rok by to mohlo vyjsť opäť. Lídri z posledných sezón zostali, tréner Simeone tiež, takže všetky kúsky skladačky sú k dispozícii. Druhá sezóna na novom štadióne Metropolitano tak bude majstrovská.

Môj tip na majstra: Atletico Madrid
Kurz: 15,00 – Tipni si v Tipsporte s bonusom pre nových hráčov

Liga Majstrov

Začiatok skupinovej fázy: 18/09/2018
Finále: 01/06/2019

Kým pri jednotlivých ligách som mal od troch do šiestich silných kandidátov na zisk titulu, v prípade Ligy Majstrov ich je najmenej desať. Pri každom by som vedel napísať päť dobrých dôvodov, prečo vyhrá Ligu Majstrov 2018/2019. Musím na to teda ísť trocha inak. Tak nejak tuším, že Real to štvrtýkrát za sebou nezíska. Ako som už písal pri predpovedi španielskej ligy, tak obdobie premeny tímu neoklameš. Zostáva mi tak Barcelona a Bayern a k tomu dva tímy, pre ktoré je Liga Majstrov vrchol ich snaženia a pritom zatiaľ nedosiahnuteľnou métou. Paris St. Germain a Manchester City. A ak teda chcem byť aspoň trocha odvážny, tak si vyberám Manchester City. Káder aj schopnosti na to majú, takže prečo nie.

Môj tip na víťaza Ligy Majstrov: Manchester City

Nezabudnite ani na naše denné tipy z futbalu, tenisu, basketbalu a hokeju. Inšpirujte sa kým sme v pluse ;-)

Kde budú vysielať zápasy vašej obľúbenej ligy nájdete tu

Posted in BLOG, Tipérov pomocník and tagged , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *