Nič nové pod slnkom, Liga Majstrov na Slovensku nebude

Nikoho asi nešokuje informácia, že ani tohto roku si slovenský majster nezahrá skupinovú fázu Ligy Majstrov. Napokon za tých desať rokov od poslednej účasti Žiliny v sezóne 2010/2011 sme si už zvykli. Včerajší zápas Slovanu v Berne však ukázal niekoľko zaujímavých vecí.

Futbalové pravdy platia


Hneď tou prvou je, že staré futbalové pravdy (alebo ak chcete klišé) stále platia. Včera sa potvrdili minimálne tri.

Faulovaný hráč by nemal kopať penaltu.
Nedáš, dostaneš.
Hrať treba celých deväťdesiat minút.

Najmä tá posledná pravda mi znie v hlave aj na druhý deň.

Zo strany Slovanu je to pritom jasné. Prvý polčas im nevyšiel vôbec a potom už bolo neskoro snažiť sa o nápravu. Aj keď nakoniec to v remízu vyústiť mohlo. Rovnako však zápas mohol skončiť aj 5:2. Šance Fassnachta boli minimálne rovnako dobré ako Kankavova strela do brvna. Zabrať na tridsať minút je málo aj vo Fortuna lige, nieto v európskych pohároch.

Avšak to, že treba hrať celý zápas by si mali uvedomiť hlavne hráči Young Boys. To ako si za stavu 3:0 prestali dávať pozor nielen na ihrisku ale aj v trénerskom štábe sa im mohlo kruto vypomstiť. Dvojité striedanie dvoch kľúčových hráčov v 58. minúte bolo jedným z omylov, aké sa dnes už tak často nevidia.

O to viac mrzí, že Slovan premárnil prvý polčas, aj štart toho druhého.

Ktorá súťaž to bude?

Napriek tomu asi väčšina z fanúšikov pri snení o Európe myslela na Európsku ligu (EL) a Európsku konferenčnú ligu (EKL). A tam šanca stále existuje. Ak Slovan zvíťazí v dvojzápase s Lincoln Red Imps, tak si v skupine niektorej z európskych súťaži zahrá.

Postupujúci zo semifinále kvalifikácie EL si zahrá finále kvalifikácie EL. Pričom prehra vo finále znamená miestenku v skupinovej fáze EKL.
Prehra v semifinále kvalifikácie EL znamená možnosť zahrať si finále kvalifikácie EKL o účasť v skupine EKL.

Avšak šampanské na oslavu by som ešte neotváral. Súper je síce z Gibraltaru, čo našim ušiam znie ako „partička stretávajúca sa len v stredu o siedmej na dedinskom ihrisku“, ale zažili sme si už svoje. Ani rumunský majster Kluž neprevalcoval Lincoln úplne suverénne (2:1 2:0).

Každopádne bude mať Slovan dva pokusy aby sa dostal aspoň do Konferenčnej ligy a tak to hádam vyjde.

Ako ďalej pán tréner?

O to viac by sa však v Slovane mali zamyslieť ako ďalej. Weiss opäť naznačil, že sú hráči, ktorí by mali odísť, pretože s nimi nie je spokojný. Navyše sa špekuluje o takmer hotovom príchode dvojice z Trenčína (Kadák, Križan).

Osobne sa mi páči ak majster nakúpi mladých hráčov zo slovenskej ligy s potenciálom. Určite je to lepšia cesta ako pritiahnuť sem chlapcov z Argentíny, Chorvátska či Srbska, či seniorov z Gruzínska pre ktorých je to len ročná zástavka na ceste niekam inak. Chovan, Križan, Kadák, Hrnčár a Strelec, to je sympatický základ, na ktorom sa dá stavať do budúcnosti. Len či bude mať Weiss aj Kmotríkovci dostatok trpezlivosti. Pretože takýto káder sa iste pár chybám a prehrám nevyhne.

Na príchode Kadáka a Križana ma zaráža len časovanie. Na jednej strane zrovna Trenčín bude hrať v sobotu v Bratislave (víťazstvo hostí za kurz 7), čo ponúka isté možnosti ako ušetriť na prevoze oboch akvizícii trenčianskym autobusom do Bratislavy. Na strane druhej zabudovať nových hráčov do kádra za pár dní pred kľúčovým štvrtkovým zápasom v pohári nebude ľahké.

Hádam však Weiss vie čo robí a aj sám iste pochopil, že dávať v lete druhú šancu niektorým už skoro odchádzajúcim hráčom nebolo vhodné.

Posted in BLOG.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *