Nie je prehra ako prehra – EURO Zápisník #8

Naše pôsobenie na európskom šampionáte včera napísalo poslednú kapitolu. Po prehre 0:5 so Španielskom si chlapci pobalia kufre a odídu na dovolenky, aby sa v septembri opäť stretli a zabojovali o majstrovstvá sveta. Aj keď mne sa zdá, že to stretnutie v septembri by malo byť v úplne inej zostave.

Poďme však pekne po poriadku. Na hodnotenie našeho vystúpenia na ME som sa najprv musel vyspať, pretože sa to nepíše ľahko.

Smútok

Napriek tomu, že som nečakal zázrak, som bol včera veľmi sklamaný. Nie preto, že sme opäť prehrali. Prehry k futbalu patria. Ale to ako sme prehrali už druhý zápas v rade ma rozosmutnilo.

Z pohľadu štatistiky to pritom nevyzerá zle. Tri body a tretie miesto v skupine by sme pred majstrovstvami brali. Avšak tie dve trojky zakrývajú realitu.

A tá je neúprosná. Hráme zle, bez nápadu a jediný náš cieľ je nejako uhrať bod a nedostať gól. A ani to nám nevychádza.

Sme oveľa horšia verzia Grécka z roku 2004. Tí tiež bránili zubami nechtami a doviedlo ich to k titulu na majstrovstvách Európy. Ale aj oni mali v zostave útočníka.

Gréci si v 2004om nezískali náklonnosť futbalovej verejnosti inde ako doma, ale aspoň neboli na smiech.

Keď dva body potešia viac ako tri

Porovnajme sa napríklad s Maďarskom. Oni získali len dva body a v skupine skončili dokonca štvrtý.

Napriek tomu však ukázali na ihrisku vášen, chuť zabojovať aj proti papierovo lepším súperom.

Či už proti Francúzom alebo proti Nemcom nezačali a neskončili zápas s myšlienkami na to, že 0:0 je vlastne dobrý výsledok. A tak síce pre nich majstrovstvá Európy končia tiež, ale získali si srdcia fanúšikov.

Nečudoval by som sa ak by im prichystali kráľovské privítanie na námestí v Budapešti.

Prehrať (v ich prípade remízovať) sa totiž dá aj s hlavou hore. Tak aby vaše kvality uznali nielen fanúšikovia ale aj súperi.

Nepoučiteľní

A potom sú prehry ako tá naša. Nastúpiť a brániť lebo vieme, že remíza nám stačí. Tak sme nastúpili proti Švédom a prehrali. Napriek tomu sme úplne rovnaký spôsob hry išli skúšať proti Španielom. Ten výsledok 0:5 sme si zaslúžili.

Sme na smiech

Mohli by sme si teraz prechádzať individuálne zlyhania hráčov aj trénerov.

Začať môžeme otázkou načo nominujeme útočníkov keď náš herný plán s nimi nepočíta v žiadnom scenári. Prečo máme v základnej zostave hráčov čo sú náhradnikmi v cyperskej či maďarskej lige a tí čo hrávaju deväťdesiat minúť kolo čo kolo v holandskej lige sedia na lavičke, alebo sa nedostali do nominácie.

A takýchto otázok by som tu dal aj tridsať. Bohužiaľ k ničomu by to neviedlo.

Na SFZ sa zajtra poklepkajú po pleci, že však tri body sú super. Postup nám ušiel o chlp. A nikto sa nezamyslí nad tým aká veľká hanba to bola proti Španielsku aj Švédsku.

Naše reprezentačné mužstvo najprv všetkých unudilo proti Švédsku a potom rozosmialo proti Španielsku. Pretože jedna vec je prehrať a druhá vec je spôsob akým sa prehrá.

A my prehrávame tým najhorším možným spôsobom. Sme nepoučiteľní a opakujeme stále rovnaké chyby. Nečudo, že sa z nás futbalová Európa len smeje.

Vydrži Štefan Tarkovič ako reprezentačný tréner celý rok 2021?

View Results

Loading ... Loading ...
Posted in BLOG and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *