Obroda Sparty Praha alebo „Čoho všetkého je Václav Kotal schopný?“

Aktualizované 13.07.2020

Sezóna v Čechách skončila a tak prinášame krátku aktualizáciu ku komentáru o obrode Sparty z 30.6.

Sparta Praha obsadila so ziskom 60 bodov tretiu priečku za Slaviou Praha (85 b.) a Viktóriou Plzeň (76). Rudí vyhrali národný pohár a radujú sa z prvej trofeje po šiestich sezónach. Útočník „rudých“ Libor Kozák sa stal (deleným) kráľom strelcov, keď s Petarom Musom zo Slavie nastrieľali 14 ligových gólov. Po jeseni odpisovaný obranca Lukáš Štetina na Letnej po vydarenej jari predĺžil zmluvu, o vykúpení
ďalšieho stopéra Dávida Hancka (zmluvne viazaný vo Fiorentine) klub jedná. Pokiaľ si budúci víťaz Európskej ligy zároveň zaistí postup do základnej skupiny tiež na základe umiestnenia v domácej lige alebo v pohári, postúpi Sparta do základnej skupiny. Pokiaľ by sa tak nestalo, bude s istotou nasadená v treťom predkole kvalifikácie.
Za nás úspešná bodka za sezónou, nemyslíte?

Pôvodny text:

Sparta Praha vždy patrila k popredným klubom federálnej a neskôr českej futbalovej ligy. Klub podporovali známi mecenáši a angažmán v ňom bolo snom väčšiny hráčov z Čiech, ale aj Slovenska.

Veľký rozpočet ide ruku v ruke s vysokými ambíciami, pričom zaváhanie sa vždy nemilosrdne trestalo. Spartu možno označiť za klub s najväčšou fluktuáciou hráčov a trénerov v Československu. Od roku 2015 majú „rudí“ v poradí desiateho trénera, nespočet hráčov na hosťovaniach a súpiskách.

Dlho sa na Letnej neohriali renomované trénerské mená z tuzemska, ale ani odborník z Talianska Andrea Stramaccioni, ktorý doma viedol Inter Miláno a Udinese. Po odvolaní Václava Jílka vo februári prevzal prvý tím 67 ročný Václav Kotal. Kotal je bývalý ligový hráč, v rokoch 1973 – 1982 odohral za Spartu 168 zápasov a strelil 31 gólov. Z pozície trénera viedol niekoľkokrát B-tím Sparty, trénoval Jablonec, Brno, s Hradcom Králové postúpil do prvej ligy a hneď v nasledujúcej sezóne s ním obsadil ôsmu priečku. S Brnom uhral dokonca šieste miesto v lige, po sezóne však paradoxne v klube skončil. Pôsobil zároveň ako tréner mládežníckych reprezentácií. Práve jeho práca s mládežou, cit pre výber hráčov a prepracovaný herný systém, sú jeho typickými rysmi. Významným trénerským úspechom bol aj postup reprezentačnej kategórie U17 na EURO (U17) v roku 2019.

Ide o vyzretého trénera, s množstvom skúseností, ktorý sa nebojí tímu zo spodnej časti ligovej tabuľky naordinovať herný systém na troch obrancov. Zároveň však vďaka precízne pilovanej defenzíve patria kluby pod jeho vedením medzi tie s najnižším počtom inkasovaných gólov.

Trénerská stolička v Sparte je mimoriadne vratká. Kotal sa tejto výzvy nezľakol a hoci jeho angažmán vo februári pripomínal skôr dočasnú variantu, keďže dovtedy viedol sparťanké béčko, šance sa chopil náramne. Po nevýrazných výkonoch a výsledkových zakopnutiach sa tím začal prebúdzať. S prakticky nezmenených kádrom sa vyšplhal z deviateho miesta až na aktuálne tretiu pozíciu a dokonca je vážnym ašpirantom na postup do európskych súťaží.

Jeho ďalšou devízou je mentálny koučing. Sám seba síce označuje za cholerika, v posledných mesiacoch však s chladným kľudom kormidluje multikultúrny káder. Najviac kritizovanou formáciou bola chaoticky pôsobiaca hra obrany. Po predchodcoch mu ostali v kádri preplatené hviezdy, ktoré však na Letnej nedokázali naplniť svoj potenciál. Costa, Kaya, Štetina putovali pravidelne z lavičky, do základnej zostavy a až na tribúnu. Bez akejkoľvek vízie. Toto Kotal zmenil. Zameral sa na Lukáša Štetinu, ktorého najprv po kritike v médiách opakovane podržal. Vycítil, že Slovákov výkon graduje vtedy, keď cíti silnú dôveru trénera za svojim chrbtom. Každého motivuje niečo iné a on to využil. Vsadil na slovenskú dvojicu s Dávidom Hanckom a z týchto stopérov spravil vyvážené duo, zo zohratosti ktorého môže čerpať aj naša reprezentácia.

Na základe skúseností z béčka nasadzuje duo ofenzívnych dorastencov, Hložka (17) s Karabcom (16). Obaja majú veľký potencál a už dnes okolo nich krúžia európske veľkokluby (Borussia Dortmund, Liverpool a tiež talianske TOP kluby). Je nutné zmieniť, že prvé šance dostali už za Kotalovho predchodcu. Pokiaľ športový riaditeľ Tomáš Rosický má zamestnanecké kontrakty klubu pevne v rukách a nepodľahne vplyvom našepkávačov, agentov a šedých eminencií, mal by tento kouč dostať na konci júna ako odmenu za vysvedčenie dlhodobú zmluvu.

Posted in BLOG and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *