Oni nie sú fanúšikovia futbalu

Čo sú to za ľudia, čo chodia na štadión zapaľovať ohne? Akým právom chodia na futbal a vydávajú sa za futbalových fanúšikov? Čo má svetlica, dymovnica alebo aj vulgárny pokrik na adresu súpera či vbehnutie na ihrisko a napadnutie hráča s futbalom?

Toto všetko sú otázky, ktoré ma napadajú keď vidím ako na Tehelnom Poli horelo. Pre niekoho malý ohník a dobrá zábava, pre normálnych ľudí však nepochopiteľný prejav vandalizmu a ohrozenie tých tisícov normálnych fanúšikov na štadióne. Tých čo prišli na futbal, nie na bitku.

Miesto futbalu sa teda bude opäť riešiť to čo sa udialo na tribúnach. Smutné.

Pre mňa chodenie na futbal znamená zážitok. Chcem vidieť čo sa deje na trávniku, ako hráči bojujú a predvádzajú finty a strieľajú góly. Futbal pre mňa nie je zásterkou, ale hlavným dôvodom prečo na štadión idem. Chcem vidieť celý zápas od prvej do poslednej minúty. Nechcem kašlať od dymu, nechcem aby ma štípali oči z dymovnice, nezaujímajú ma choreografie fanúšikov v 33. minúte. Som tam kvôli futbalu, ktorý sa odohráva na trávniku. A nechcem aby mi v tom niekto bránil dymom ani ohňom.

To, že niekto hrá proti môjmu klubu neznamená, že je to môj nepriateľ. Kvôli tomu, že strelí gól a prehrávame (áno aj ja sa stotožňujem so svojim klubom), mu nebudem nadávať ani ho vulgárne urážať. Ak je súper lepší a vyhrá tak je to presne ako má byť. Ak je súper horší a aj tak vyhrá, tak s tým nič nespravím a nadávky výsledok nezmenia.

Atmosféra na futbale nie je o svetliciach, choreografiách fanúšikov v priebehu zápasu ani pospevovaní primitívnych vulgárnych (a často aj rasistických) popevkov. Atmosféra je o tom ako fanúšikov strhne zápas, ako kričia gól, ako unisono vzdychnú keď strela tesne minie bránu. Atmosféra je aj o tom keď stovky fanúšikov spolu zakričia “strieľaj” na váhajúceho útočníka. To je futbal, to sú futbaloví fanúšikovia.

Ľudia, ktorí na štadión prinesú delobuchy, svetlice a polovicu zápasu nevidia, pretože sa sústredia na to, aby si nepomýlili slová troch vulgárnych veršov, fanúšikmi nie sú. Ten, kto si dobrovoľne v 27. minúte zakryje na päť minút hlavu plachtou s kresbou, lebo predsa robíme choreografiu, nie je futbalový fanúšik. Pre neho je futbal len zásterkou, aby sa cítil členom mocného davu a kolektívu. Aby cítil silu, ktorú nemá. Tam je hrdina a môže beztrestne kričať vulgárnosti, za ktoré by ho doma mama vyfackala.

Pre nich nemá zmysel robiť futbal, pre nich nemá zmysel stavať moderné štadióny. Oni nie sú futbaloví fanúšikovia.

Posted in BLOG and tagged .

4 Comments

  1. Tak k tomuto ,co sa dialo sa neda ine nic povedat ,len kedy uz zacne futbalovi zvaz konat.Ako je mozne aby tolko svetlic preslo na stadion.To co je v Anglicku ,aky je tam plny stadion a ako sa fanusikovia bavia s vlajkami a nie hadzanim petard.Som strasne zvedavi ci budu potrestany nie dvaja fanusikovia ale aj Ty co dovolia prejst cez vchody ci uz fandovia Slovana ale aj Trnavy.

  2. Pán redaktor, keď nechcete byť pod plachtou tak nechoďte do kotla, ale na tribúnu. Každý jeden z Vás je unesený z chorea na zahraničných štadiónoch len tu to kritizujete. Sám mám 9 ročnú dcéru ktorú beriem na futbal a ešte nikdy sa jej nič nestalo a ani ju nič neohrozovalo, tak prestaňte šíriť negatívnu atmosféru. 1x od otvorenia štadióna sa niečo udialo s čím ani ja nesúhlasím a už chcete všetkých fans moralizovat Zaujímavé keď minulú sezónu po zápase zo Žilinou vbehlo na trávnik cca. 200 deti a úprimne sa radovali z atmosféry, to ste nepublikovali. Ste novinárske hyeni a to vy skodite slovenskému futbalu.

    • Dokonalá odpoveď…. Anonym 14.45

      Za tento týždeň som prečítal plno článkov. Ale toto je z nich kráľovsky. Ako toto keď niekto napíše a ešte aj uverejní… Autor tohoto článku asi nikdy nebol na futbale. Ani futbalu nerozumie. Ak reaguje na zápas z víkendu, tak evidentne ho videl iba v zostrihu na TA3. A to mu asi ešte aj vypadol obraz. Evidentne nerozumie pojmu fanúšik a divák. Nerozumie co to znamená spojenie fanúšik, klub, štadión, hráči… Ale to jedno… Lebo o futbale zrazu píšu ľudia, čo ani nevedia koľko je hráčov na ihrisku. Asi ja zacnem písať o jadrovej fyzike. Neskutočne hlúpy článok…

  3. Myslim, ze vcerajsok jasne ukazal, ze ziadne ohnostroje a vulgarizmy na tribunach netreba. Fandit sa da aj slusne a futbal bol pekny aj bez toho aby nejaky dement hodil dymovnicu … nehovoriac o tom, ze priemer iq na tribune za branou este nikdy nebol taky vysoky ako vcera :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *