Orange Šport aj Digi Šport končí a kde sa bude vysielať Liga Majstrov?

Aktualizácia 4.8.2021:

A už je všetko jasné. Od 13.8.2021 začnú vysielať dva nové kanály Nova Sport 3 aj 4.Nova Sport získala práva na Ligu Majstrov, La Ligu, Bundesligu aj Seriu A.

Zároveň od 13.8. prestanú vysielať programy Digi Šport 1 až 5, ktoré strácajú svojú náplň. Väčšina moderátorského tímu však prejde do nových kanálov Nova Sport 3 a 4.

Nova Sport 3 a 4 budú na Slovensku v ponuke Digi Slovakia a Slovak Telekom.

Ak teda chcete vidieť všetko (futbalové ligy, európske poháre aj reprezentačné zápasy) tak musíte mať Sport 1 a 2, Nova Sport 1 až 4, Premier Sport a RTVS – a všetky tieto programy sú v ponuke Digi Slovakia za bezkonkurenčné ceny. Objednať Digi si môžete tu.

Pôvodný text:

Na trhu televíznych práv na futbal je túto jar mimoriadne živo. Včera vyšla správa, že Orange prestáva s vysielaním svojich športových staníc Orange Šport k 30. júnu. (zdroj: živé.sk)

Trojročný pokus oranžového operátora zarobiť na futbale tak končí neúspechom. Orange Šport odštartoval pred troma rokmi na jeseň 2018. Hlavným lákadlom boli práva na Ligu Majstrov, doplnené našou Fortuna Ligou a Českou futbalovou aj hokejovou ligou.

Napriek tomu, že Orange zdvojnásobil počet predplatiteľov svojej televíznej služby za tri roky, nebolo to dosť na to, aby pre neho malo zmysel pokračovať. Náznak neúspechu prišiel už minulú sezónu, keď práva na anglickú Premier League nedokázal získať samostatne, ale len v spolupráci s Digi Športom (vlastníkom je Slovak Telekom). Anglický futbal sa tak vysielal na spoločnom kanále Premier Sport, ktorý bol v ponuke oboch operátorov.

Televízne práva sú z roka na rok drahšie a tak potrebujete veľa zákazníkov na to, aby to dávalo vysielateľovi ekonomický zmysel. Orange teda s futbalom vo vlastnej réžii končí.

Kto si rozdelí práva po Orange Športe?

Po Orange Športe tak zostanú voľné práva na Ligu Majstrov, slovenský futbal, český futbal aj hokej.

Pri slovenskom futbale je už všetko jasné. Najbližšie tri sezóny (2021/2022 – 2023/2024) budú slovenskú futbalovú ligu vysielať stanice skupiny Markíza, konkrétne TV Dajto, Nova Sport 1 a 2 a cez internet zase Voyo.

Pri českej futbalovej aj hokejovej lige nový vysielateľ známy zatiaľ nie je. Náš tip je však opäť Nova Sport či TV Dajto. Keďže vlastníkom televíznej skupiny Markíza je PPF, ktoré v Česku vlastní O2 Sport – vysielateľa oboch súťaží. Vlastnícke prepojenie by teda malo uľahčiť komunikáciu aj predaj práv. (aktualizácia 03.05. – v rozhovore pre živé.sk potvrdil riaditeľ Markízy, že práva na českú hokejovú aj futbalovú ligu získalo Voyo)

Kde sa bude vysielať Liga Majstrov od budúcej sezóny?

Otvorená tak zostáva Liga Majstrov. Tender na práva na tri nasledujúce sezóny už prebehol, ale výsledky ešte verejne nie sú známe.

Hovorí sa, že práva na Ligu Majstrov pre Českú republiku (a možno aj Slovensko) získal turecký Saran Holding (zdroj tu). Ten si asi nezaloží vlastnú televíziu len kvôli Lige Majstrov. Napokon Orange je dobrým príkladom, že len Liga Majstrov vám zisk nezabezpečí. Práva sú drahé, a fanúšikovia len kvôli jednej súťaži operátora nezmenia. Chce to teda ponúknúť viac súťaží a tam je zase problém s právami.

Kandidáti pre slovenské práva na Ligu Majstrov by tak mohli byť traja: skupina Markíza (Dajto, Voyo, Nova Sport), Digi Šport a RTVS.

Televízne stanice skupiny Markíza (Dajto, Nova Sport) aj Sport 1 a Sport 2 sú aj v ponuke UPC, ktorá je teraz tri mesiace zadarmo.

Treba však mať na pamäti, že aktuálne sa tendrujú aj práva na Európsku Ligu a novú Európsku Konfederačnú Ligu. A tam sa skôr objavia slovenskú kluby a teda prirodzeným záujemcom bude RTVS, ktoré hádam v lete spustí dlho plánovaný športový kanál. Zároveň platí, že RTVS si asi ťažko bude môcť dovoliť práva na všetky tri európske pohárové súťaže.

Aktualizované 18.05.2021 – Európska Liga aj Európska Konfederačná Liga bude od novej sezóny na obrazovkách Sport 1 a Sport 2

Ak sa teda nevyskytne absolútne nový hráč (Skylink? alebo Sport 1 a 2), tak boj o práva zvedie Markíza a Digi Šport.

U Markízy by dávalo zmysel doplniť k našej futbalovej lige aj ďalšiu atraktívnejšiu súťaž, otázne je ako by potom rozhodili prenosy medzi Dajto a Nova Sport či Voyo.

Digi Šport má zase skúsenosti z vysielania Ligy Majstrov spred troch sezón a aj najširšie portfólio futbalových lig. Aktuálne vysiela anglickú (Premier Sport), taliansku, španielsku aj nemeckú futbalovú ligu a jediným slabým miestom ich programu je tak stred týždňa keď sa hrajú európske poháre.

Vylúčiť sa nedá ani zdieľanie práv viacerými vysielateľmi. Napríklad utorňajšie zápasy by išli na jednom programe a stredňajšie na druhom.

Kto teda získa práva na vysielanie Ligy Majstrov v sezónach 2021/2022 až 2023/2024 je zatiaľ otvorené (aspoň pre nás). Dobrou správou je, že tohtoročné finále pôjde opäť aj na voľne dostupnom kanáli (Dajto alebo Markíza) a to kde sa bude vysielať Liga Majstrov na jeseň sa čoskoro dozvieme.

A len tak na okraj, práva na Premier League vlastní Premier Sport do konca sezóny 2021/2022. Takže ešte jednu sezónu a potom sa bude o vysielateľovi rozhodovať nanovo. Na televíznom trhu s právami na futbal teda nuda nehrozí.

Aktualizovaný prehľad toho kde sa čo vysiela nájdete tu.

Posted in BLOG and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *