Päť kľúčových otázok pred zápasom s Islandom

Kvalifikácia na Majstrovstvá Európy 2024 sa pomaly ale isto končí. Dvadsiateho druhého novembra spoznáme dvadsať z dvadsiatich štyroch účastníkov nadchádzajúceho šampionátu. A vyzerá to, že jedným z tých dvadsiatich tímov by mohlo byť aj Slovensko. Netreba k tomu veľa, je to naozaj blízko. Ponúkame vám preto odpovede na päť najdôležitejších otázok pred poslednými dvoma zápasmi našej reprezentácie v tejto kvalifikácii.

Kto bude vysielať naše posledné dva zápasy? Zistite tu.

#1 Postúpime na ME 2024?

Áno.

Situácia v našej skupine je pre nás veľmi výhodná. Stačí nám získať bod ale aj ak ho nezískame tak šanca na postup existuje. Navyše aj v takom prípade je postupová šanca stále dosť vysoká. Luxembursko a Island by totiž museli získať plný počet bodov, pričom Island hrá ešte v Portugalsku a Luxembursko zase doma s Bosnou.

Naši majú dva postupové mečbaly a aspoň jeden určite premeníme.

Všetko o postupových scenároch sa dozviete v našej Postupovej kalkulačke.

#2 Rozhodneme už proti Islandu?

Áno.

Myslím si, že nezopakujeme nešťastný zápas so Slovinskom z roku 2009, keď sme už chystali oslavy, ale napokon sme ich museli odložiť. Dnešné mužstvo pod vedením Calzonu je iné a najmä v posledných dueloch ukázalo, že vie bodovať aj v zápasoch keď sa nám nedarí. Netvrdím, že určite vyhráme, ale bod proti Islandu získame.

#3 Porazíme Island?

Neviem. Tipovať to radšej nebudem.

Ako som už naznačil v odpovedi vyššie, tak verím, že o postupe rozhodneme už vo štvrtok. Avšak na víťazstvo našich by som si asi netipol. Netvrdím, že nevyhráme, ale úplnú istotu v našu výhru nemám. Minimálne bod však podľa mňa uhráme.

#4 Budeme hrať útočne alebo to vo štvrtok zavrieme ako za Tarkoviča?

Jednoznačne útočne.

Posledné zápasy pod Calzonom ukázali, že vieme hrať aj ofenzívne a nie je všetko len o obrane. Väčšinou nám ofenzíva síce nevydrží celý zápas a čim je zápas dôležitejší tak to v nej viac drhne, ale zmena oproti systému aký sme hrali pod Tarkovičom je viac než zjavná. Bolo by podľa mňa nemúdre meniť to čo funguje a snažiť sa v štvrtok proti Islandu hrať na remízu. Musíme hrať aktívne a snažiť sa vyhrať, len to nám prinesie úspech. Predpokladám, že rovnako to vníma Calzona aj hráči.

#5 Zostane Calzona reprezentačným trénerom až do ME 2024?

Zostane.

Vzhľadom na situáciu v Neapole je na mieste pýtať sa či nebudeme pred ME hľadať nového trénera. Ja dúfam, že nie. Síce by nový tréner dostal šesť mesiacov na prípravu a úpravu systému, ale bol by to zbytočný zásah, ktorý by nemusel dobre dopadnúť. Navyše vedenie nášho zväzu nebýva zrovna generátorom tých najlepších trénerských nápadov.

Zároveň však chápem, že ak Calzona dostane ponuku od SSC Neapol tak to bude pre neho naozaj ťažké rozhodovanie. Pravdou však je, že netuším, či v Neapoli o Calzonovi naozaj seriózne uvažujú. Osobne by som čakal, že oslovia „zvučnejšie“ meno.

Aj preto si myslím, že Calzona v prípade postupu vydrží pri našej reprezentácii až do ME 2024. Potom to však bude o inom.

A ak by náhodou dostal ponuku od Neapola už teraz tak si viem predstaviť, že dočasne ho na reprezentačnej lavičke nahradí Marek Hamšík a pred ME príde Calzona späť. Tie dva či tri prípravné zápasy budúcu jar budú hlavne o udržaní povedomia o systéme a o skautingu hráčov. A na to hlavného trénera až tak moc nepotrebujeme.

Všetko o ME 2024 nájdete tu.

Posted in BLOG and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *