Päť otázok (a mojich odpovedí) pred začiatkom ME

Verím, že ste už všetci oddýchnutí po majstrovstvách sveta v hokeji a rovnako ako ja sa neviete dočkať piatku 21:00. O rok neskôr ako bolo plánované, ale EURO 2020 sa nakoniec predsa len uskutoční. V nezvyklom formáte, keď si zápasy ME užije až dvanásť miest v rôznych krajinách, ale je to tu. Pred štartom si ako obvykle kladieme mnoho otázok ohľadne toho ako to dopadne a tu sú moje odpovede na ne.

#1 Slovensko: Ako ďaleko sa dostaneme?

Vypadneme v osemfinále alebo to vyhráme celé? Vyberieš si kurz 3,50 alebo kurz 250,00? Je to len na tebe – tipnite si tu.

Hneď prvá otázka je mimoriadne zradná. Iste by som rád videl našich v hre čo najdlhšie. Zopakovať chorvátsky zázrak spred troch rokov keď si zahrali finále MS by bolo fajn, ale máme na to? No odpoveď je jasná asi každému.

Už skupinu máme veľmi ťažkú. Španieli, Poliaci aj Švédi majú podľa mňa lepšie tímy aj predpoklady na postup ďalej.

To ako vidím postupujúcich z jednotlivých skupín nájdete tu.

Pri troche šťastia a ak získame aspoň bod v prvom zápase by sme mohli pomýšľať na zdramatizovanie boja o postup. Ak nie z prvých dvoch miest v skupine, tak byť medzi štyrmi mužstvami z tretích miest by nemuselo byť nereálne.

Získame však proti Poľsku aspoň bod? Ubránime Lewandovskeho? A máme vlastne v tíme niekoho kto dá gól?

Osobne si myslím, že kľúčom našeho úspechu bude zdravotný stav Mareka Hamšíka. Ak bude fit, tak verím, že smerom dopredu nebudeme úplne bezradní. A verím, že s ním nielen proti Poľsku, ale hlavne proti Švédsku (bez Ibrahimoviča) máme šancu. Iste ešte to bude chcieť aby sa ráno pred zápasom zobudil aj so zápasovou praxou, ktorú za posledného polroka nemal kde získať.

Ak však Hamšík nebude fit, tak to vidím s našou ofenzívou veľmi bledo. Viem síce, že žiaden tím nestojí na jednom hráčovi, ale v našom prípade to nebude len o hre, ale aj o sebavedomí a sile v kabíne.

V tejto dobe je ešte jedna vec, ktorá by nám mohla pomôcť. Covid.

Španieli už majú dva a Švédi jeden pozitívny prípad medzi nominovanými hráčmi. Takáto nemilá okolnosť môže poriadne zamávať so zostavami a aj papierovými predpokladmi.

Ak sa však pozrieme na naše pôsobenie cez športové hľadisko tak to vidím na jeden až tri získané body a rozlúčku so šampionátom po bojoch v skupinách. Ak si myslíte opak a veríte náš v postup, tak kurz 2,76 je dostatočne vysoký aby ste to skúsili natipovať tu.

Postúpime zo skupiny na ME?

View Results

Loading ... Loading ...

#2 Kto sa stane celkovým víťazom?

Vidím tu jedného tradičného favorita a jedného kedysi čierneho koňa, ktorého však dnes už radím medzi tradičných favoritov.

Francúzsko a Belgicko. To sú moje dva tipy na celkového víťaza a keďže vyhrať môže len jeden, tak volím Francúzsko.

U Belgicka mám trocha obavy, aby tie zvýšené očakávania nespútali hráčom nohy. Francúzi majú skúseností na rozdávanie a aj bez Benzemu to bude stále jedenástka bez slabín.

Podľa kurzov môžeme medzi favoritov radiť aj Angličanov, čo ma trocha prekvapuje, keďže ak si odmyslím výhodu troch domácich skupinových zápasov v Londýne, tak v ich tíme vidím priliš málo skúseností. Osobne by som ich tipoval tak do štvrťfinále.

Kedysi sa pri debate o majstroch Európy nedalo obísť Nemcov a Španielov, ale u oboch tímov mám pocit, že ich hviezdne chvíle sú už minulosťou. Nečakám, že vybuchnú už v skupinách, aj keď pri Nemecku by som ani to úplne nevylučoval (kurz, že neskončia na prvých dvoch miestach v skupine je 3,09), ale na dlhý život vo vyraďovacej fáze to nevidím.

Kto vyhrá ME?

View Results

Loading ... Loading ...

#3 Kto bude čiernym koňom šampionátu?

Niektorí by Portugalcov a Talianov zaradili k otázke vyššie, ja ich ako úplných favoritov nevidím. Avšak verím, že jeden a možno aj oba tieto tímy môžu prekvapiť a dotiahnuť to naozaj ďaleko (semifinále, finále?).

Najmä Taliani sa mi veľmi pozdávajú (kurz 3,00 na to, že sa dostanú do semifinále môžete využiť tu).

Ak by som chcel byť naozaj odvážný, tak poviem, že Ukrajina bude Chorvátskom tohto šampionátu (kurz 8,00 že budú do 4. miesta, 22,00 že do 2. miesta a 70 že získajú titul stoja za hriech a skúsiť to môžeš tu).

Naše aktuálne tipy počas celého šampionátu môžete sledovať tu.

#4 Bude to zábava od začiatku až do konca?

Áno, bude.

Aj keď pri formáte s 24 mužstvami sa ťažko vyhnúť zápasom ako Rakúsko – Severné Macedónsko či Rusko – Fínsko. A nebudeme si klamať, kvôli týmto zápasom z roboty utekať nebudete.

Avšak už v skupinách zažijeme také vychytávky ako Francúzsko – Nemecko, Nemecko – Portugalsko či Francúzsko – Portugalsko. A aby sme nezostali len v skupine F tak už v nedeľu trinásteho si môžete pozrieť Anglicko – Chorvátsko. O vyraďovacích bojoch ani nehovorím, tam to bude zábava každú zápasovú minútu.

Celý program s časmi aj dátumami zápasov ME nájdete tu.

#5 Bude mať koronavírus významný vplyv na vývoj ME?

Dúfam, že nie, ale obávam sa, že áno.

Prvý vplyv už vidím v pozitívnych testoch medzi španielskymi a švédskymi hráčmi. A trocha sa bojím, že nie sú posledné. Dúfam, že sa všetky zápasy odohrajú a v žiadnom nebude musieť nastúpiť úplne iná jedenástka ako bola nominovaná. Dúfam, ale ruku do ohňa by som za to nedal.

Ak sa pozrieme na iné športy, tak šampionáty, ktoré sa odohrali v bubline sa s prehľadom a v pokoji aj dohrali. V prípade futbalového Eura je problém v tom, že sa odohrá v dvanástich mestách. Mužstvá budú musieť cestovať vo veľkom a tým sa riziko problémov len a len zvyšuje. Aj preto sa vo mne ozýva pesimista.

Druhý vplyv je spojený opäť s covidom a cestovaním. Reštrikcie v niektorých krajinách (zdravíme do Škótska) spôsobili, že Češi a Chorváti budú k zápasom lietať z domovských krajín deň či dva pred zápasom. A to považujem za dosť veľkú nevýhodu.

Rovnako presun našich futbalistov z Petrohradu do Sevilly pred posledným zápasom v skupine nás oproti domácim Španielom znevýhodňuje (ako keby nestačilo, že majú lepších futbalistov).

A oba vyššie zmienené faktory považujem za naozaj významné.

Posted in BLOG and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *