Toto obdobie nie je ľahké pre mnohé firmy, ale aj obyčajných ľudí, ktorých zamestnanie sa zo dňa na deň ocitlo v ohrození. Jednou z oblastí, ktorá bola zasiahnutá najviac je cestovný ruch. Uzavretie hraníc, prerušenie leteckých a často aj autobusových či vlakových medzištátnych liniek nás vlastne vrátilo pred rok 1989. Prekročiť hranicu je dnes oveľa obtiažnejšie ako sme si ešte minulý rok boli vôbec ochotní pripustiť.
Pre športového fanúšika navyše prišlo obdobie, keď sa nič nehrá. Takže ak by aj hranice boli otvorené tak by nenašiel podujatie, kvôli ktorému sa oplatí cestovať. A to je dvojitý zasah pre sektor, ktorý minulé roky rástol rýchlym tempom. Cesty za športom, či už hokejom alebo futbalom sa stali úplne bežnými. Vybehnúť si na dva či tri dni na Nou Camp, alebo na týždeň na Majstrovstvá Sveta v hokeji sa stalo samozrejmosťou pre tisíce fanúšikov. Kým pred rokmi na vás pri rozprávaní o výlete na Stamford Bridge pozerali s úctou v krčme všetci spolustolovníci, dnes neohúrite ani pravidelnými výletmi na El Clássico. Doba sa však zmenila a otázkou je či vôbec segment výletov za športom bude ešte niekedy existovať.
Sezóna 2019/2020 športových výletov skončila
Z krátkodobého hľadiska je pritom jasné, že táto sezóna je pre všetkých fanúšikov ukončená. Aj samotné športové cestovné kancelárie si uvedomujú, že aj keby sa v máji či júni opäť hralo, ťažko nájdu dostatok zákazníkov na zájazdy.
Dôvodov na to je niekoľko. Termínové listiny jednotlivých súťaží sa budú rysovať nanovo a veľmi rýchlo. Plánovať výlety dopredu bude v podstate nemožné, akékoľvek rozhodnutie o návšteve športového zápasu bude treba robiť rýchlo. Individuálny výletnik by to ešte zvládol, zorganizovať väčšiu skupinu však bude v podstate nemožné. Ešte vážnejšou bariérou bude však len postupné zmierňovanie zákazov a uvoľnovanie hraníc, ktoré pôjde rozdielnym tempom v jednotlivých krajinách. Riziko znovuzavedenia obmedzení na návštevu divákov na štadióne či nutnosť podstúpenia karantény po návrate z niektorých krajín tu s nami bude ešte niekoľko mesiacov.
A čo v sezóne 2020/2021?
Z dlhodobého hľadiska bude situácia odlišná, o pár mesiacov, či rok dva sa situácia vráti do normálu. Otázne však je či ten „normál“ bude rovnaký ako predtým. Krajiny budú asi oveľa pozornejšie sledovať výskyt a prenos všetkých možných vírusov. Schopnosť zavrieť hranice v prípade zvýšeného rizika, prinútiť vracajúcich sa turistov nastúpiť a dodržiavať karanténu a takisto pripravenosť na prerušenie dopravy s kritickými krajinami, bude iste súčasťou každého krízového plánu v každej európskej krajine.
Každý kto sa v najblizšom roku či dvoch vyberie do zahraničia bude musieť počítať s možnosťou, že jeho trojdňový výlet na San Siro sa môže zmeniť na dvojtýždňovú nútenú dovolenku bez kontaktu s okolím. Áno, to bude tiež jeden z dôsledkov aktuálnej situácie.
Mobilita ľudí sa tak na isté obdobie prudko zníži. Dovolenky sa budú opäť plánovať len v najbližšom okolí, pre istotu tak aby ste sa stihli vrátiť domov pred tým ako sa hranice zavrú.
Cestovné kancelárie (vrátane tých športových) tak čaká ťažký údel. Už momentálny výpadok tržieb prežijú len tie najsilnejšie, ktoré si v dobrých časoch vytvorili dostatočné rezervy. A napriek tomu, že nasledujúci rok budú ľudia plní nadšenia pre všetky podujatia, ktoré tento rok už definitívne nebudú, neznamená to, že na ne budú chcieť aj vycestovať. Návrat do bezstarostného módu „v sobotu budem na Anfield Road“ potrvá predsa len dlhšie. A aj pri takých kasových trhákoch ako Majstrovstvá sveta v hokeji či Euro 2020(1) budú ľudia oveľa viac zdržanlivejší čo sa týka osobnej návštevy.
Nechcem malovať čerta na stenu, ale papučová športová televízna kultúra tú cestovateľskú budúcu sezónu prevalcuje.