Puskas Arena Budapešť [navštevujeme futbalové štadióny]

Puskas Arena v Budapešti je pýchou maďarského futbalu. Tento moderný futbalový štadión má kapacitu 67 215 divákov a pomenovaný je azda po najlepšom maďarskom hráčovi histórie Ferencovi Puskásovi.

Puskas Arena

Puskas Arena v plnej kráse

Ferenc Puskás (1927 – 2006) nebol hviezdou len maďarského futbalu, ale aj svetového. Vo svojej kariére hral len za dva kluby ( 1943 až 1956 Honvéd Budapešť, 1958 – 1966 Real Madrid) ale aj to mu stačilo aby bol v roku 1995 vyhláseny Medzinárodnou federáciou futbalových historikov a štatistikov za najlepšieho ligového strelca histórie. V roku 1954 doviedol maďarskú reprezentáciu do finále Majstrovstiev Sveta (prehrali s Nemeckom 2:3), s Realom Madrid tri krát vyhral predchodcu Ligy Majstrov Európsky pohár a päť titulov v španielskej lige. Od roku 2010 udeľuje FIFA každoročne FIFA Puskas Award strelcovi najkrajšieho gólu za predchádzajúci rok.

Poďme však späť k štadiónu. Puskas Arena bola dostavaná v roku 2019 (práce začali v roku 2017), pričom celkové náklady na výstavbu boli skoro šesto miliónov euro, čo je viac ako stála napríklad Allianz Aréna v Mníchove, či Emirates Stadium v Londýne.

Puskas Arena stojí na mieste, kde pôvodne stál Népstadion (Ľudový štadión), ktorý bol postavený v roku 1953. Meno Népstadión niesol do roku 2002 keď bol premenovaný na Ferenc Puskas Stadion. Népstadión mal kapacitu 38 652 divákov a slúžil nielen futbalu ale aj atletike, či koncertom rockových hviezd. Napríklad sa tu odohral legendárny koncert skupiny Queen v roku 1986, ktorý bol jedným z prvých keď západná kapela hrala vo východnom bloku.

Népstadión, už pod menom štadión Ferenca Puskasa uzavreli v roku 2016 a v roku 2017 bol rozobratý a uvoľnil miesto Puskas Aréne. V tej zostali priznané prvky z pôvodného štadióna na fasáde.

Puskas Arena Budapest

Priznané prvky na fasáde ako odkaz na pôvodny Népstadión

Puskas Aréna ponúka skvelý výhľad z každého miesta. Je teda jedno či sedíte v prvom, druhom alebo treťom „ringu“ vidíte rovnako dobre.

Tak ako na väčšine súčasných štadiónov je vám vnútri zbytočná hotovosť, v bufete vás obslúžia len ak zaplatíte kartou.

Z hľadiska širšej perspektívy je štadión umiestnený v priestore, ktorý je určený na športové a kultúrne akcie. Samozrejmosťou je veľká plocha v okolí štadióna, takže nehrozí tlačenica pri vstupe ani pri odchode zo štadiónu. V blízkosti sa nachádza aj športová hala Lazlo Papp SportArena, obchodné centrum či železničná stanica Keleti.

Aby sme sa vrátili k futbalu, tak v Puskás Aréne hrá zápasy maďarská reprezentácia, v roku 2020 sa tu hral európsky superpohár medzi Bayernom Mníchov a Sevillou a v roku 2021 sa tu odohrali aj štyri zápasy Majstrovstiev Európy, z ktorých tu nájdete fotky a aj video.

Takto to vyzerá potom čo domáci dajú gól pred vypredaným hľadiskom Puskas Areny.

Galéria Puskas Arena Budapešť:

Posted in BLOG, Futbalové štadióny, Zahraničné futbalové štadióny and tagged , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *