Pustite zaočkovaných ľudí na futbal

Posledný rok je aj dianie vo futbale ovplyvňované koronavírusom. Pandémia zasiahla všetky oblasti života, profesionálny, amatérsky aj mládežnícky šport nevynímajúc.

Debaty na tému ako proti pandémii bojovať podľa nás patria na vedecké fóra.

Napriek tomu si dovolím pár postrehov, pre ktoré si myslím, že je čas pustiť ľudí (tých zaočkovaných) na futbal, respektíve na športové podujatia organizované v exteriéri.

Inšpiroval ma k tomu jednak pohľad na deväťnásťtisíc ľudí na zápase Rapid Viedeň – Sparta Praha, a zároveň správa o výnimke pri návšteve pápeža. Pri nej nebude žiadne kapacitné obmedzenie účasti na omšách pre zaočkovaných ľudí.

EURO v Budapešti ako príklad

Momentálne sme tri a pol týždňa od posledného futbalového zápasu majstrovstiev Európy v Budapešti. Celkovo sa tam odohrali štyri zápasy a odhady hovorili, že len na prvých troch (15.6., 19.6., 23.6.) sa zúčastnilo niekoľko stoviek fanúšikov aj zo Slovenska.

Hneď po prvom zápase prišli obavy keďže na štadióne mali rúška len organizátori (aj keď vstup na štadión bol podmienený negatívnym testom alebo očkovaním). Aj preto prišla výzva našich hygienikov, aby sa účastníci zo Slovenska zaregistrovali a otestovali. Konkrétne čísla, koľko fanúšikov tak spravilo a aké boli výsledky ich testov, zverejnené neboli.

Avšak čísla pozitivity za posledné týždne na Slovensku nasvedčujú tomu, že fanúšikovia asi žiadne lokálne ohniská nevytvorili. Takisto ak sa pozrieme na čísla v Maďarsku, tak tam zatiaľ nedošlo k nárastu pozitivity (ak teda môžeme veriť štatistikám).

Odstup niekoľkých týždňov od zápasov by mal byť dostatočný na vyššie uvedené tvrdenie.

Prečo 1000? Prečo nie 5000?

Na Slovensku zatiaľ platí obmedzenie, že futbalový zápas môže navštíviť maximálne 1000 ľudí. Neberie sa do úvahy kapacita štadiónu a možnosť rozptylu fanúšikov po celom obvode štadiónu.

Umožniť pritom návštevu päť tisíc ľudí, prípadne možnosť zaplniť 50% alebo 30% kapacity štadiónu by v podstate uspokojilo všetkých. Až na jeden či dva zápasy reprezentácie na jeseň, a zápasy v Dunajskej Strede je totiž návšteva nad päť tisíc v našej futbalovej lige zriedkavá.

Pochopiteľne všetko za podmienok, aké platili dajme tomu v Budapešti, a to negatívny PCR test alebo očkovanie.

Iste chápem obavy, že takto stanovené pravidlá by sa obchádzali. Napokon o stopercentom dodržiavaní akéhokoľvek pravidla na Slovensku môžeme bohužiaľ len snívať. Napriek tomu, podstúpené riziko pri návšteve dvoch tisícok zaočkovaných ľudí na zápase Mikuláš – Slovan je výrazne menšie ako pri omši v Šaštíne za účasti tridsať tisíc zaočkovaných ľudí.

Posted in BLOG.