Ramsey navždy či ideme hľadať niekoho iného?

Craig Ramsey sa stal trénerom slovenskej reprezentácie v auguste 2017. Po vypršaní prvého kontraktu v roku 2019 podpísal predĺženie zmluvy na ďalšie tri roky. S našim reprezentačným mužstvom absolvoval štyri majstrovstvá sveta a dvoje olympijské hry.

Po jedinečnom úspechu na zimných olympijských hrách 2022 a nasledujúcich majstrovstvách sveta, ktoré skončili po našej štvrťfinálovej prehre s Fínskom 2:3 je na vedení zväzu, teda prezidentovi Šatanovi a samotnom Ramseym či bude v role reprezentačného trénera pokračovať.

Ramseyho výsledky? Jedným slovom SKVELÉ

Ak si pozriete výsledky našej reprezentácie pod Ramseyho vedením tak je na prvý pohľad vidno progres. Čo však vo výsledkoch nevidno je to ako sa zmenila hra nášho tímu.

A nikto nemôže povedať, že sa zmenila k horšiemu. Posledné roky hráme aktívny, ofenzívny, agresívny a oku lahodiaci hokej. Po rokoch tápania a spoliehania sa na to, koľko hráčov z NHL príde na majstrovstvá, sme dospeli do štádia, že rok čo rok vyťahujeme do A tímu mladé talenty a prezentujeme sa najmladším tímom na majstrovstvách.

A na hre to nevidno, respektíve je vidno nasadenie vlastné mladým hráčom túžiacim vyniknúť, neľutujúcim krok navyše. Zároveň však občas vidno aj mladícke chyby, ale to k tomu patrí.

Bilancia slovenskej reprezentácie na vrcholných podujatiach pod vedením Craiga Ramseyho

ZOH 2018
x vypadnutie v play-off o štvrťfinále
MS 2018
x 9. miesto, piate miesto v základnej skupine
MS 2019
x 9. miesto, piate miesto v základnej skupine
MS 2020
♥ nehralo sa kvôli pandémii koronavírusu
MS 2021
vypadnutie v štvrťfinále
ZOH 2022
√√√ bronzová medaila
MS 2022
vypadnutie v štvrťfinále

Počas piatich rokov sa vedľa Ramseyho vystriedalo niekoľko (chce sa mi napísať desiatok) asistentov, ale som lenivý to počítať. Tí boli vždy z lokálnych zdrojov a jednou z ich úloh bolo aj nasať čo najviac vedomostí a trénerskej múdrosti. A asi to nebola márna snaha, keďže taký Podkonický či Oremus to medzičasom dotiahli aj k titulu v slovenskej extralige (aj keď nikdy sa nedozvieme či použili i niečo z Ramseyho trénerského umu).

Hľadať nového trénera či nie?

A napriek všetkým tým úspechom sa mi derie na jazyk otázka. Má Craig Ramsey zostať slovenským reprezentačným trénerom aj nasledujúcu sezónu?

Iste, odpoveď na túto otázku musia dať iní. V prvom rade sám Ramsey musí chcieť, v druhom rade musí mať Miro Šatan ako prezident zväzu záujem.

Ale čo si myslíte vy?

Má Craig Ramsey zostať trénerom reprezentácie aj v nasledujúcej sezóne?

View Results

Loading ... Loading ...

Keby som bol prezidentom zväzu

Na jednej strane snímam klobúk pred tým čo Ramsey s našimi hokejistami dokázal. A nejde len o ten bronz z olympiády, a dvoje štvrťfinále. Ide aj o hru a spôsob prezentácie, ktorý som spomínal vyššie.

Navyše v tých výsledkoch je vidno ako rastieme. Kým v roku 2021 nás Američania v štvrťfinále vyklepali 6:1, tohto roku to bola s Fínmi dráma až do konca.

Výsledky fajn, ALE

Je tu však jedno ALE. Tento rok sme na majstrovstvách sveta nikoho zo silných súperov neporazili.

Prehrali sme s Kanadou, Nemeckom, Švajčiarskom aj Fínskom. Porazili sme Francúzsko, Kazachstan, Taliansko, Dánsko. A po bronze z olympiády som dúfal, že urobíme aj jedného zo silnejších súperov, z tej top osmičky kam by sme radi patrili natrvalo.

To je vlastne ten dôvod prečo otázku o zotrvaní Ramseyho kladiem. Môže ešte náš hokej posunúť vyššie? A čo to vyššie vlastne znamená? Semifinále každý rok a medaila každý druhý? Či postačí ak do zoznamu krajín, ktoré pravidelne porážame pribudne Nemecko so Švajčiarskom?

Základom je stanoviť si nove ciele

Predpokladám, že pred piatimi rokmi bolo cieľom začať hrať atraktívne a dostávať sa pravidelne do štvrťfinále na MS. Tieto ciele Ramsey dokonale splnil a pridal ako bonus bronzovú medailu z olympijských hier.

Treba teda stanoviť nové méty, ktoré chceme dosiahnuť bez ohľadu na to kto bude reprezentačným trénerom.

Ja by som chcel hrať štvrťfinále každý rok, bronz nosiť domov každý druhý, a raz za štyri roky sláviť zlato.

Pochopiteľne žartujem.

Očakávam však, že zväz cez prezidenta najneskôr pri podpise novej zmluvy s reprezentačným trénerom odkomunikuje čo chce dosiahnuť. Pretože udržiavanie aktuálneho statusu sa rovná stagnácií a od nej je len kúsok k úpadku. A to určite nechceme.

Ak nie Ramsey, tak kto?

Tí čo volajú po zmene, by mali vedieť aj povedať čo chcú inak. A v tomto prípade to znamená povedať kto by mal byť novým reprezentačným trénerom.

Predpokladám, že pred tými piatimi rokmi bolo jedným z cieľov aj vychovať novú generáciu trénerov. Takých, ktorí dokážu vnímať nové trendy a aplikovať ich v práci s našou reprezentáciou. Nadišiel už čas aby niekto prevzal po ňom žezlo? A má o to niekto z nich záujem?

Nech je to opäť Ramsey

Práca reprezentačného trénera je veľmi špecifická. Od septembra až do marca vidíte hráčov dokopy tri týždne počas reprezentačných termínov a odohráte tri turnaje, ktorých výsledky každý hneď zabudne. A potom v apríli sa do toho pustíte naplno. Skladáte a vyraďujete, ráno začínate deň s výsledkami NHL aby ste mohli opäť niekoho osloviť a iného vyradiť. A potom v máji musíte za dva týdžne dokázať, že ste si prácu urobili dobre.

A presne toto mnohým mladým trénerom nestačí. A nemyslím to v zlom, oni vážne chcú pracovať každý deň a nečakať šesť mesiacov so založenými rukami.

Je to pochopiteľné a aj preto sa prikláňam k názoru, že Ramsey by mal zostať. Je to ideálna kombinácia na striedačke. On a k nemu traja domáci asistenti, ktorí si tak predĺžia sezónu. A kľudne sa môžeme vrátiť k modelu, že na každom turnaji počas sezóny budú jeho asistenti iní.

Tak hádam Ramsey ešte rok zostane. Alebo radšej dva? Či až do olympiády 2026?

 

Posted in BLOG, Hokejový zápisník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *