Ružomberská omladina

MFK Ružomberok je tradičný prvoligový klub. Vďaka svojej polohe dokáže sťahovať množstvo mladých hrčov z Oravy, Liptova aj Považia. Klub je vďaka majiteľovi dlhodobo finančne stabilizovaný. Za najúspešnejšie obdobie možno označiť sezónu 2005/2006, pripomínajúcu 100. výročie od založenia klubu, ktorú Liptáci oslávili ziskom double (víťazstvo v lige a triumf zároveň v národnom pohári).

V posledných rokoch došlo k očividnej zmene fungovania MFK. Po vzore považského suseda MŠK Žilina Ružomberčania obmedzili príliv priemerných legionárov a začali do zápasov vo veľkom nasadzovať svojich odchovancov. K prvému tímu posunuli dorasteneckého trénera Jána Haspru. Bývalý ligový hráč zároveň spolupracuje s Marekom Saparom, ktorý pred pätnástimi rokmi práve z Ružomberku zamieril do Nórska a ktorý sa na sklonku kariéry pod Čebrať aj vrátil a odovzdával skúsenosti mladším.

(Nie) Je to jednoduché, na posily peňazí niet. Niekoľko desiatok kilometrov západne funguje klub MŠK Žilina predovšetkým s odchovancami, ktorých dokáže posunúť na západ a profituje z toho. Nižšie dolu Váhom premýšľa podobne aj Trenčín, ktorý sa naviac vďaka skautingu opiera o teenagerov z Ameriky a Afriky. Predávať chce každý, tým pádom sa podobnou cestou vydalo hneď niekoľko celkov. O tom, že to nie je ľahké, sa presvedčili úplne všetci. Aj Žilina skončila v prvej sezóne (2013/2014) až na 9. priečke.

Výhodou Ružomberku sú reálne nižšie očakávania. Nie že by Liptáci nechceli vyhrávať, len verejnosť, novinári a fanúšikovia od nich oproti Slovanu alebo Žiliny nečakajú automaticky súboj o titul. Tým ich nechávajú „v kľude“ robiť a to tréner Ján Haspra vie. Dokazuje to aj v najvyššej súťaži. Hoci z pohľadu bodového zisku nebola jeseň rozhodne úspešná, team sa zohral a umiestnenie v prvej štvorici našej ligy je výborný výsledok. Ak tomu pripočítame účasť vo finále poháru, kde môžu prekvapiť, hodnotil by som sezónu ako úspešnú. Podľa nás z tímu ešte nedostal všetko, ale od nás dostáva dvojku.

Čo dokázal tréner Ján Haspra?
1. Stabilizovať obranu
2. Vytvoriť bojovný team
3. Byť efektívny v protiútokoch

Čo (zatiaľ) tréner Ján Haspra nedokázal?
Prebudiť (vyrobiť) strelca. Ruža potrebuje mať útočníkov, ktorí budú pravidelne skórovať. Ideálne gólového odchovanca, ktorý im vystrieľa Európu, ale zároveň ho v klube udržia niekoľko úspešných sezón. Zišiel by sa nám všetkým: dvadsaťjednotke, reprezentačnému Áčku, aj Ružomberku.

Ján Haspra od nás dostane zaslúženú dvojku a veríme, že klub mu ponúkne dlhodobú zmluvu a aj v budúcnosti ho v ťažkých chvíľach podrží. Ktovie, koľko klubov bude hrať budúcu sezónu našu najvyššiu súťaž, ale aktuálny Ružomberok v nej potrebujeme.

Posted in BLOG and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *