Samolepiace akváriové pozadia trendom v akvaristike

Akvaristika je hobby, ktorému v našej krajine holduje skoro toľko ľudí ako futbalu. Akvaristika nie je športom, napriek tomu, že ak si do youtube zadáte výraz „najlepšie akvária“, tak sa vám zobrazí solídny rebríček. Avšak ten rebríček nie je odrazom dosiahnutých gólov, alebo bodov, či prebehnutých metrov za najrýchlejší čas. Je to len a len otázka vkusu. Už pri výrobe akvária treba myslieť na to, ako bude vyzerať keď sa umiestni priamo v byte, alebo inom objekte na určené miesto.

Načo určite nezabudnúť pri tvorbe akvária

Každý začínajúci akvarista ovláda základy. Zohnať si akvárium rozmerov, ktoré chce a ktoré sa mu presne hodí na skrinku. Piesok, štrk na spodok akvária, nejaké tie rastliny a napokon aj rybičky. Na výber ich sú desiatky druhov a sfarbení. Je to len na vás.

Na čo sa však často zabúda je pozadie na zadnú stenu akvária. Jedna vec je vysadiť rastliny a dať si pár kameňov prípadne korene do vnútra akvária. (Viac o rastlinách nielen do akvária nájdete tu.)Celý priestor však určite nepokryjete, navyše nie všetky rastliny sa zvyknú ujať. Niektoré zoschnú, napriek tomu, že sú vo vode, niektoré objedia rybičky a prísavníky. Dosiahnuť potrebnú hustotu rastlín, aby ste pri pohľade spredu nevideli za akvárium je v podstate nemožné. A keďže väčšina akvaristov (a dokonca aj tí najskalnejší) ukladá akvária na skrinku k stene a nie do stredu miestnosti, pri pohľade naň vidíte stenu za ním. A bezohľadu na to, či máte stenu vystierkovanú a bielu, alebo ste si na ňu dali peknú tapetu, ten dojem z akvária to kazí.

Akváriové pozadie

Riešením pre problém popísaný vyššie je jednoznačne pozadie do akvária. Stačí zvoliť vzor aký chcete na zadnej strane mať a je to. Na výber bývajú akváriové pozadia s motívom rastlín konkrétneho biotopu, prípadne kameňovou alebo koreňovou dekoráciou. Všetko je otázka vkusu a toho čo sa najviac hodí ako pozadie do vášho akvária.

Na odborníkov však treba nechať to z akého materiálu je pozadie do akvária vyrobené a akou technológiou sa na zadnú stranu akvária pripevní. Kým v minulosti sa pozadie na zadnú stranu akvária len priložilo a upevnilo lepiacou páskou, neskôr sa používala jednoduchá fólia s potlačou, dnes je trendom dávať pozadia samolepiace. Samolepiace akváriové pozadia sú o niečo drahšie, ale ich jednoznačnou výhodou je ľahšia manipulácia pri lepení. Ušetríte za lepidlo a nehrozí vám, že polovica bytu, akvária a všetky vaše prsty budú zamazané od lepidla. Navyše samolepiace akáriové pozadie vyzerá ako súčasť zadnej steny, žiaden lom svetla vám nebude kaziť dojem z vášho akvária.

Samolepiace akváriové pozadia stačí len vybrať z tubusu, odstrániť kryciu fóliu a nalepiť zvonku na zadnú stranu akvária. Jednoduché aj pre začiatočnika. A pohľad na akvárium už nebude rušený bielou stenou v pozadí.

Posted in BLOG, RECENZIE and tagged , , .