SK Moravská Slávia Brno, Česká republika [navštevujeme futbalové štadióny]

Pri potulkách Brnom som narazil na charakteristický znak, ktorý sa nedá prehliadnúť.

Logo klubu – charakteristické farby aj slávistická hviezda

Automaticky sa vám vybaví jedno meno. Slávia. Tentokrát však nejde o Sláviu Prahu, ale iný klub z rodiny slávistov. Konkrétne ide o SK Moravská Slávia Brno, pre miestných „Morenda“.

Slávia je názov, ktorý v Čechách, ale aj na Slovensku používa veľa športových klubov. V 19. storočí sa slovom Slávia označovalo Slovanstvo a v Čechách sa mnoho spolkov a v 20. storočí aj športových klubov nazývalo Slávia a prihlasovalo sa tak k svojim slovanským koreňom v rámci monarchie.

V Brne je slávna Zbrojovka a jej štadión Lužánky (dnes je to však len ruina), prípadne klub SK Líšeň, ktorý nezadržateľne smeruje do najvyššej súťaže. Ja som však dal tentokrát prednosť klubu z Preboru Juhomoravského kraja, čo je ekvivalent piatej ligy. Zoznámte sa so štadiónom Moravskej Slávie Brno.

Už pri vstupe si určite všimnete starú bránu s názvom klubu napísaným veľkým písmom. Naľavo je zase klasická vývesná tabuľa ako zo šesťdesiatych rokov minulého storočia. Napokon štadión sa začal budovať v roku 1966.

Parkovisko a za ním historická vstupná brána

Aktualizované 28.12.2022: Ako ma upozornil fanúšik Peter z Brna, tak v priebehu novembra došlo k demolácii tejto historickej brány. Na fotografii vyššie teda jedna z posledných snímok tohto unikátneho objektu. (pozn. štadión stále stojí).

Vývesná tabuľa ako kedysi

Po vstupe však zistíte, že tento futbalovo-atletický štadión nezostal v minulom storočí. Moderná plocha s automatickým zavlažovaním, moderné osvetlenie, nový atletický ovál a hlavná tribúna s 320 miestami na sedenie. Celý štadión má pritom kapacitu 3200 divákov.

Stará brána, ale moderný štadión

Hlavná tribúna

SK Moravská Slávia Brno bola založená v roku 1906 a patrí k jedným z najstarších klubov v Čechách. Ako druhý klub z Brna si zahral aj najvyššiu ligu v rokoch 1935-1937. Momentálne seniorský tim  hrá krajský prebor. Medzi jeho odchovancov patrí napríklad aj Alex Král, momentálne hráč Schalke 04.

Štadión Moravskej Slávie sa nachádza na Vojtovej ulici v mestskej časti Štýřice, ktorá susedí so Starým Brnom. Futbalový štadión je súčasťou širšej ponuky susediacich športovísk. Hneď vedľa sa nachádza stolnotenisová hala, kolkáreň, tenisové kurty či basketbalová hala Morenda, sídlo úspešných mladých basketbalistov z klubu Tygři Brno.

Mimochodom, pozrite si aj webovú stránku SK Moravskej Slávie Brno. Takúto prezentáciu často nemávajú ani druholigové kluby na Slovensku, o piatoligových ani nehovorím.

A ak vás náhodou dianie na trávniku neupúta, tak si v pozadí môžete vychutnávať panorámu Petrova. Petrov, skrátený názov pre katedrálu svätého Petra a Pavla, je najstarší kostol na území Brna (z 12. storočia) a zároveň je súčasťou siluety samotného mesta.

Petrov v pozadí

Galéria SK Moravská Slávia Brno:

Posted in BLOG, Futbalové štadióny, Zahraničné futbalové štadióny and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *