Slušný výkon, nula bodov a hviezda na sklonku kariéry

Tento zápas dlho vyzeral, že nebude o kvalifikácii, ani futbale, ale len o možnosti vidieť naživo Cristiana Ronalda.

8.9.2023, Bratislava
Slovensko – Portugalsko 0:1
Góly: 43. Fernandes 0:1

Získaj bonus 20€ a tipuj či postúpime na ME 2024 tu

Ronaldo? Slabota

Na rovinu si však musíme priznať, že je to už pán na sklonku kariéry. Meno má síce skvelé a vďaka nemu sa o náš reprezentačný zápas dnes zaujímalo viac ľudí ako zvyčajne, ale z futbalového hľadiska to nebolo nič moc.

Bolo vidno, že chce dať gól a je kvôli tomu schopný obetovať aj úspech tímu. Honor hráča zápasu mu patriť určite nebude, možno mu však udeliť aspoň čestný titul „sebca“ zápasu.

Kto je lepší futbalista?

View Results

Loading ... Loading ...

Už neparkujeme pred šestnástkou autobus

Poďme však k samotnému zápasu. Výsledok nikoho neprekvapil, ale nie je dôvod prepadnúť pesimizmu.

Ja som videl niekoľko pozitív a dnes sa navyše nerozhodovalo o výsledku našeho kvalifikačného snaženia.

V prvom rade sme sa snažili hrať otvorený futbal. Nebol to žiaden zaparkovaný autobus ako za Tarkoviča a viera v zázrak v podobe výsledku 0:0.

Od prvej minúty sme do toho išli sebavedome a s vedomím toho, že len aktívny výkon nám môže priniesť úspech. A to sa mi naozaj páčilo.

Vysoké napádanie v prvom polčase z našej strany robilo Portugalcom problém. A kým sme vydržali neurobiť chybu tak nevedeli založiť útok.

Bohužiaľ to napádanie síce prinieslo pár šancí, alebo ich náznakov, ale gól žiaden. Tu sa mi tlačí na jazyk otázka či predsa len Boženík nemal dostať prednosť pred Polievkom a Bénes pred Dudom. Obaja sú o niečo gólovejší hráči a možno by sa dokázali presadiť.

V druhom polčase to bolo už inak. Podpísali sa pod to ubúdajúce sily našich hráčov aj portugalské vedenie o jeden gól.

Portugalci na mňa pôsobili celý zápas ako tím, ktorý chce maximalizovať úžitok (teda získať tri body) s minimálnym úsilím. Vedeli, že si musia počkať na chybu, využiť ju a potom to už uhrajú.

Prvú našu chybu hneď po výkope nevyužili a takisto ani druhú o niečo neskôr. Tretiu však už áno. Prišla pred koncom prvého polčasu a ovplyvnila aj ten druhý. Pretože v ňom to už Portugalci kontrolovali a nám dochádzali sily.

Škriniar alebo Duda?

Pri góle môžeme diskutovať či mal Škriniar vystúpiť skôr, alebo Duda zasiahnuť a nebežať dvadsať metrov v úctivom dvojmetrovom odstupe za Fernandesom.

Pravdou je, že Bruno Fernandes to trafil perfektne. A ja sa prikláňam k názoru, že pred gólom zaváhal na našej strane Duda.

Celkový dojem zo zápasu? 3

Celkovo ma zápas úplne nenadchol, keďže mi tam chýbala emócia toho, že o niečo ide. A na to aby som nedýchal pri pohľade na Ronalda som už starý.

Portugalci tiež nevyzerali, že to nejako prežívajú, čomu sa vôbec nečudujem. A z našej strany to tiež bolo také vlažnejšie čo sa týka významu zápasu.

Dojem z výkonu našej reprezentácie? 2-

Z našej strany to však bol určite slušný výkon a dokonca si trúfam povedať, že tam je vidno aj progres, ktorý priniesol Calzona.

Čo bude ďalej?

Dnešný zápas bol o tom, že nemáme čo stratiť a získať môžeme len trochu. Je za nami polovica kvalifikácie a máme rovnaký počet bodov ako Luxembursko. Áno, Luxembursko bude našim rivalom v boji o druhú priečku a postup na ME 2024. Kto by to povedal pred pol rokom, že?

Program našej kvalifikačnej skupiny aj tabuľku nájdete tu.

Najbližšie, už v pondelok, máme doma Lichtenštajnsko a Luxembursko cestuje do Portugalska. A v pondelok môžeme len stratiť, keďže tri body pre nás aj pre Portugalsko sú jednoznačne povinnosťou. Ak to dopadne inak, tak to bude veľký problém.

Kurzy na pondelkové zápasy kvalifikácie nájdete tu.

V októbri už pôjde naozaj o všetko, najprv vycestujeme do Portugalska a potom do Luxemburska. A práve Luxembursko nám zobralo v úvodnom zápase kvalifikácie bod a my si ho potrebujeme vziať späť.

Zápas sezóny ani desaťročia ako sa nám snažili vsugerovať v RTVS sme teda nevideli dnes, ale príde až v pondelok 16. októbra v Luxembursku. Držme si palce.