Tipérov pomocník: Umenie vybrať a nepodať

Na prvý pohľad je tipovanie jednoduchá záležitosť. Vyberiete si z ponuky zápasy, o ktorých výsledku ste na sto percent presvedčený a podáte ich. Druhý deň vyberiete výhru a postup zopakujete. A takto si tipovaním prilepšujete deň čo deň. Už na druhý pohľad je to zjavná blbosť. Umenie vybrať tie správne zápasy a dať ich na tiket a tie nesprávne na neho nedať je presne to čo odlišuje úspešných tipérov od neúspešných. A dlhodobým pozorovaním a skúšaním som dospel k názoru, že o úspechu vlastne nerozhodujú zápasy, ktoré na tiket dáte, ale tie, ktoré na neho napokon nedáte. Napriek tomu, že pôvodne sa vám celkom pozdávali.

Ako dôležité je nedať na tiket každý zápas, ktorý sa vám pozdáva

Tak ako favoriti nevyhrajú každý zápas, tak ani žiaden tipér nemá stopercentnú úspešnosť. Samotná úspešnosť je pritom len jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú to či po sčítaní vkladov a ich porovnaní s výhrami skončíte v sledovanom období v zisku alebo v strate. Tým druhým dôležitým parametrom je priemerný kurz na vašich tiketoch.

Aj s úspešnosťou 30 percent môžete byť v zisku ak vami podávané tikety majú priemerný kurz cez 3,33. A zároveň platí, že aj s 80 percentnou úspešnosťou môžete byť v strate, ak priemerný kurz na vašich tiketov nie je vyšší ako 1,25.

Preto je veľmi dôležité ako prísne vyberáte zápasy, ktoré podáte. Jedna vec je vaša intuícia podporená štatistikami, druhá vec je kurz ponúknutý stávkovými kanceláriami.

Niekedy je dôležité nepodať zápas, ktorý sa vám pozdáva pretože ponúknutý kurz je príliš nízky. A niekedy je zase dobré dať šancu zápasu, ktorému neveríte na sto percent ale kurz ponúkaný stávkovou kanceláriou je oveľa vyšší ako by ste očakávali.

Ak sa pozriete na Naše Aktuálne Tipy, tak zistíte, že nie každý deň niečo odporučíme. Zároveň sa snažíme na každý deň pridať len obmedzené množstvo tiketov aj zápasov. Iste nájdete deň aj s troma či štyrmi tiketmi, ale zväčša si vystačíme s tiketom jedným či dvoma.

Náš proces výberu tipov

Aby sme však len tak plano neteoretizovali, popíšeme si v skratke ako prebieha náš výberový proces. To, ako je úspešný vidíte priamo v tabuľke, pričom zatiaľ sme s celkovým zhodnotením našich tipov spokojní.

Každý deň si prejdeme celú ponuku v nami sledovaných športoch a ligách. Nesledujeme pritom ani všetky športy, ani všetky ligy. Časom sme si zúžili ponuku na niekoľko líg, ktoré nás hlavne baví sledovať. A zároveň je k dispozícii dostatok zdrojov informácii o danej lige a jej kluboch.

Z ponuky vyberieme niekoľko zápasov, ktoré sa nám pozdávajú na základe intuície, štatistík a ponúkaných kurzov. Vybraných zápasov je málokedy viac než 10. Zväčša je to číslo okolo 5-6. Áno, prekvapujúco aj v sobotu či nedeľu v čase futbalovej sezóny máme často problém vybrať viac než 6 zápasov.

Po úvodnom výbere prichádza kolo druhé. V ňom si prechádzame náš výber zápasov ešte raz. Hľadáme čo najviac informácií o jednotlivých kluboch, spochybňujeme dôvody, pre ktoré sme si dané zápasy vybrali v prvom kroku. Pracovne by sme si to mohli nazvať hľadanie dôvodov prečo daný zápas nemusí skončiť tak ako predikujeme. A ak nájdeme aspoň jeden, tak zápas nemilosrdne škrtáme.

V treťom kroku nám zväčša zostane k dispozícii jeden až štyri zápasy. Teraz prišiel čas na to pozrieť sa opäť na ponúkané kurzy. Na tie sa síce pozeráme už v prvom kroku a napríklad domáce víťazstvo Bayernu Mníchov s kurzom 1,07 či víťazstvo Liverpoolu vonku s kurzom 1,30 neprejde už prvým výberom. Zároveň však až tu zvažujeme či ponúknutý kurz je v súlade s nami vnímanou pravdepodobnosťou daného výsledku. Zároveň tu riešime či skombinovať viac zápasov na jeden tiket. Preferujeme síce sólo stávky, ale dvoj či trojkombinácia má občas tiež zmysel.

A tak sme sa dostali k finálnemu výberu, ktorý vidíte aj vy na našej stránke.

Menej je niekedy viac

Podľa nás (a naša bilancia to zatiaľ potvrdzuje) je dôležité byť veľmi striedmy v tipovaní. Nabúchať každý deň 10 tiketov, na každom štyri zápasy a dúfať v zisk nie je príliš múdre. Tak ako ani Barcelona či Liverpool nevyhrá každý zápas, tak ani vy neuhádnete všetko. Sú zápasy, pri ktorých nemáte žiadne tušenie ako dopadnú, o tých nemá zmysel uvažovať. Štandardnou chybou je tipovať zápas len preto, že ho budete pozerať v televízii. Takisto sú v ponuke zápasy, ktoré nestojí za to tipovať kvoli príliš nízkemu kurzu.

Tajomstvo úspešnosti tkvie v tom minimalizovať straty. Ak tiket nepodáte, určite neprehráte a vaša bilancia zostáva 0. A to je oveľa lepšie ako byť v mínuse. Myslite na to pred podaním každého tikétu. Stará múdrosť „menej je niekedy viac“ má v tipovaní určite opodstatnenie.

Aktuálne ponúkané bonusy stávkových kancelárii nájdete tu

Tipy zadarmo od nezávislo overených tipérov zase tu:

Posted in BLOG, Rady, Tipérov pomocník and tagged , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *