TOP 10 najdrahších Slovákov: Premiant Škriniar i Dudov pokles

Akú majú naši futbalisti hodnotu? Pragmaticky takú, akú za nich záujemcovia zaplatia. Samozrejme, z pohľadu majiteľov čím viac tým lepšie a kupujúci chce pri kúpe zaplatiť čo najmenej. Pre určovanie ceny je možné sa oprieť o viaceré transparentné zdroje. My sme použili server www.transfermarkt.com. V poradí TOP 10 začíname od hráča s najnižšou hodnotou a pridávame k nemu aj medziročnú zmenu.

10. Ľubmír Šatka, 26 rokov, Lech Poznań,
Hodnota: 3 milióny eur
Zmena: nárast o 0,5 milióna eur (+20%)
Nekompromisný stopér a člen základnej zostavy nášho národného teamu pravidelne nastupuje aj v Poľsku, občas aj s kapitánskou páskou. Uplynulý rok bol podľa nás výkonnostne najvyrovnanejší v jeho kariére. V reprezentácii nastupuje na úkor Valjenta, ktorý hráva pravidelne španielsku ligu. V 26 rokoch by mal tlačiť na prestup do lepšej ligy.

9. László Bénes, 24 rokov, Borussia Mönchengladbach
Hodnota: 3,5 milióna eur
Zmena: pokles o 2,5 milióna eur (-40%)
Bénes dopláca na hernú nevyťaženosť. Napriek tomu, že prístup k tréningu má príkladný, nevie sa trvalo presadiť do základnej zostavy. Pred niekoľkými týždňami zmenil agenta, ktorý otvorene vyhlásil, že hráč v zime zmení pôsobisko. Pre nás je to hráč so (zatiaľ nenaplnenou) schopnosťou nahradiť v národnom tíme špílmachra Hamšíka.

8. Dávid Hancko, 24 rokov, AC Sparta Praha
Hodnota: 4 milióny eur
Zmena: nárast o 1,5 milióna eur (+60%)
Rozohratý a zdravý Hancko patrí ku kľúčovým hráčom Sparty Praha, kde nastupuje pri zranení Höjera na ľavom kraji obrany. Toto vyhovuje aj našej reprezentácii, je však možné, že sa na jar posunie opäť na stopéra. Priali by sme mu prestup do ešte lepšieho klubu, je určite oveľa pripravenejší ako keď v 20 rokoch opúšťal MŠK Žilinu a mieril do Fiorentiny. Dnes by v nej pravdepodobne väčšinu zápasov odohral v základe.

7. Martin Valjent, 26 rokov, RCD Mallorca
Hodnota: 4,5 milióna eur
Zmena: pokles o 0,5 milióna eur (-10%)
Valjent na jeseň po opätovnom postupe klubu odohral 18 zápasov v najlepšej lige sveta. Z kmeňových hráčov má druhú najvyššiu hodnotu. K vyššej hodnote by mu pomohli štarty v reprezentácii, napriek tomu sme presvedčení, že už teraz by prípadný záujemca musel siahnuť hlboko do vrecka.

6. Patrik Hrošovský, 29 rokov, KRC Genk
Hodnota: 5 miliónov eur
Zmena: nárast o 0,5 milióna eur (+10%)
Hrošovský mal po prestupe do Belgicka problém presadiť sa v zostave. Už v minulej sezóne ale zasiahol do 24 zápasov a v tejto má zatiaľ bilanciu 15 zápasov a 4 góly. Tým dotiahol svoje strelecké kariérne maximum (4 góly za sezónu strelil len v sezóne 2018/19 za Plzeň). Najmä v poslednej dobe hrá v hernej pohode. Vzhľadom k veku veľký prestup a ani dynamické zhodnotenie nečakáme, hodnota by mala ostať stabilná.

5. Marek Rodák, 25 rokov, FC Fulham
Hodnota: 5 miliónov eur
Zmena: pokles o 1 milión eur (-20%)
Rodák bol pri účasti Fulhamu v Premier League len náhradníkom Areoulu. Po opätovnom zostupe si nedávno znovu vybojoval pozíciu jednotky. V prebiehajúcej sezóne odchytal 11 zápasov a z toho 5-krát v Championship vychytal čisté konto. V budúcnosti by mal byť (nielen zaskakujúcou) jednotkou aj v národnom tíme.

4. Martin Dúbravka, 32 rokov, Newcastle United
Hodnota: 5 miliónov eur
Zmena: Pokles o 2,5 milióna eur (-30%)
Vinou zranení odchytal v tejto sezóne 7 zápasov. Hoci v minulosti sa viackrát skloňoval jeho prestup v rámci Premier League, po príchode nového majiteľa bude Newcastle masívne investovať a Dúbravka bude musieť o svoju pozíciu jednotky ešte viac bojovať.

3. Ondrej Duda, 27 rokov, 1.FC Köln
Hodnota: 6 miliónov eur
Zmena: Pokles o 1 milión eur (-15%)
Duda bol najdrahšou posilou Kolínčanov (prestup za 7 miliónov eur). V prebiehajúcej sezóne však nemá čísla. V 17 zápasoch odohral len 1088 minút a strelil 1 gól. Na to, že nastupuje na pozícii ofenzívneho záložníka, nezaznamenal žiadnu gólovú asistenciu a podľa štatistík portálu Kicker.de je najhoršie hodnoteným stredopoliarom svojho mužstva (priemerná známka 4,07). Capkovia zimujú na výbornom ôsmom mieste v osemnásťčlennej tabuľke. Veríme, že mu zimná prestávka pomôže dostať sa po pohody, ktorú ukáže aj na ihrisku. V reprezentácii má šancu nahradiť Hamšíka, zatiaľ sa mu to nedarí.

2. Stanislav Lobotka, 27 rokov, SSC Neapol
Hodnota: 10 miliónov eur
Zmena: pokles o 4 milióny eur (-30%)
Lobotka prestúpil do Neapolu pred dvoma rokmi za 20,9 milióna eur. Nedokázal však trvalo preniknúť do základnej zostavy tímu. Do formy sa dostal až po viacerých zmenách trénera v uplynulom lete. Na jeseň aj vinou zranenia odohral 8 zápasov a oproti letu, keď bola jeho odhadovaná tržná hodnota 9 miliónov eur jeho cena stúpla na dnešnú. Aj v reprezentácii odohral za posledný polrok niekoľko vydarených zápasov. Ak bude naďalej hrávať, mohla by jeho cena ešte stúpať.

1. Milan Škriniar, 26 rokov, FC Inter Miláno
Hodnota: 65 miliónov eur
Zmena: nárast o 15 miliónov eur (+30%)
Náš najdrahší hráč hráva pravidelne v európskom veľkoklube. Musel si zvyknúť na rozostavenie s 3 obrancami a nevyhli sa mu poklesy formy. Túto sezónu sa však väčšinu zápasov prezentuje ako líder obrany, ktorý má odohraných množstvo ťažkých zápasov. V reprezentácii dopláca najmä na horšiu kvalitu spoluhráčov, za ktorých mnohokrát hasí gólové nebezpečenstvo. Je možné, že v zime prestúpi, ale odporučili by sme mu to len v prípade záujmu ozajstného veľkoklubu.

Obháji AC Milan titul v Serii A? Tipni si tu.

Posted in BLOG.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *