VAR je spravodlivosť

Neprejde hádam týždeň bez toho aby som niekde nečítal o krivde, ktorú spôsobil niekomu rozhodca a VAR.

VAR, teda Video Asistent Rozhodcu, je tu pritom preto aby odstránil nespravodlivosť. A priznám sa, že ja som jeho veľký zástanca, napriek istým nedostatkom, ktoré zatiaľ má.

Tým najväčším je nekonzistentnosť v rozhodnutiach. Pravidlá futbalu zjavne dokážu byť vykladané rôznymi rozhodcami sediacimi pred monitormi rôznymi spôsobmi. A to potom vedie k pocitom nespravodlivosti.

Druhým problémom je, že posudzovanie situácii pomocou VARu narušuje plynulosť hry a často ju dokonca zastaví na dlhé minúty. A to sa pochopiteľne nikomu, ani hráčom, ani fanúšikom a pravdepodobne ani samotným rozhodcom nepáči.

Oba tieto nedostatky však prebíja to hlavné pozitívum prečo bol VAR vlastne zavedený. S nástupom moderných videotechnológii a vďaka VARu je futbal oveľa spravodlivejší.

Pravdepodobnosť toho, že brutálny faul na červenú kartu zostane nepotrestaný sa prudko znížila. Takisto hrozba toho, že váš klub prehrá gólom z tesného nedopískaného ofsajdu v podstate vďaka VARu zmizla.

Tento princíp vyššej spravodlivosti u mňa prebíja akúkoľvek nespokojnosť, alebo problémy uvedené vyššie. Navyše vyššie zmienené problémy sa dajú minimálne potlačiť ak nie úplne odstrániť.

Stačí len lepšie precizovať pravidlá, aby nedochádzalo k dvojitému výkladu pri posudzovaní ofsajdu či ruky v šestnástke.

A čo sa týka prerušenia hry tak sa stačí vždy vžiť do pozície potenciálne poškodeného tímu. Asi by ste necheli aby vaše mužstvo prehralo gólom z ofsajdu len preto, že sa vám nechcelo čakať pár minút kým si to vo video miestnosti poriadne pozrú.

Za mňa je teda VAR jednoznačne cestou k spravodlivejšiemu rozhodovaniu.

A ak nesúhlasite tak mi dajte argumenty prečo nemám pravdu v komentároch nižšie.

Posted in BLOG and tagged .

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *